Piękny i równo skoszony ogród to marzenie każdego właściciela domu. Aby jednak taki efekt uzyskać, nierzadko trzeba się sporo napracować. Chodzenie z kosiarką to dla niektórych czynność bardzo męcząca i takie osoby niechętnie wpisują ją w swój plan obowiązków. Od pewnego czasu, na rynku zaczęły pojawiać się urządzenia, mające za zadanie samodzielnie wykosić cały ogród. Mowa oczywiście o robotach koszących. Czy zakup takiego sprzętu ma sens i kiedy warto się na to zdecydować? Odpowiedź na to pytanie poznamy poniżej.
Jak działa robot koszący?
Zacznijmy może od podstaw, a mianowicie od zasady działania danego urządzenia. Z jednej strony wiemy, że zadaniem robota jest wykoszenie murawy wokół naszego domu. Z drugiej strony natomiast nie mamy pojęcia, na jakiej zasadzie ta praca jest wykonywana. Na początek warto wspomnieć, że każdy taki sprzęt posiada zdolność do orientacji w terenie, przy użyciu lokalizacji. Układ sterowania podczas procesu kalibrowania ustala położenie, a przed każdym kolejnym koszeniem jedynie pozycjonuje.
To jednak nie wszystko. Sam proces kalibracji i późniejszego wyznaczania obszaru koszenia jest możliwy dzięki przewodom ograniczającym. Nie chodzi tutaj o przewód od zasilania, co ma miejsce chociażby w przypadku kosiarek elektrycznych. Mowa oczywiście o ogranicznikach. Omawianym przewodem okrąża się obszar koszenia poprzez wbicie go przy użyciu kołków do ziemi. Taką linię robot traktuje jak ścianę i możemy mieć pewność, że w żadnym wypadku jej nie przekroczy. Dzięki temu możliwe jest więc koszenie między krzewami czy innymi przeszkodami.
Czy wielkość ogrodu ma znaczenie?
Trzeba jasno sobie powiedzieć, że ilość przestrzeni do koszenia jest istotna. Poszczególne modele mają swój indywidualnie określany obszar roboczy. W najlepszej sytuacji są właściciele domów z równym ogrodem o niewielkich rozmiarach. Wtedy zakup robota koszącego okaże się najtańszy. Oczywiście, istnieją roboty koszące posiadające zasięg aż 4000 m2, jednak ich cena także jest nieco większa. Wiele odmian takich urządzeń przygotowanych jest również na cięższe i nierówne warunki pracy.
Można powiedzieć, że standardowym robotem nazywany jest sprzęt o obszarze roboczym 800 – 1000 m2. Głównie te odmiany są sprzedawane po bardzo rozsądnych i opłacalnych cenach. Oczywiście, wszystko zależy również od samego producenta i jakości wykonania produktu.
Wymiana kosiarki na robota
Zanim zdecydujemy się wymienić naszą standardową kosiarkę na nowoczesnego robota, sprawdźmy jak bardzo jest to dla nas opłacalne. Przykładowo, mając do wykoszenia niewielkich rozmiarów ogród o małym zagęszczeniu, czas koszenia zwykłą kosiarką nie będzie zbyt długi. Musielibyśmy bardzo nie lubić tej czynności, aby w takim przypadku zdecydować się na robota.
Nieco inaczej robi się w przypadku posiadania w ogrodzie sporej liczby drzew i krzewów. Wtedy robot koszący może okazać się zbawienny i zaoszczędzić sporo czasu. To samo tyczy się dużych ogrodów.
Podsumowując, roboty koszące to bardzo przydatne sprzęty i warto zdecydować się na ich zakup. Nie jest to natomiast konieczność i artykuł pierwszej potrzeby, bez którego niemożliwe jest funkcjonowanie.