Jakie są najlepsze sposoby na uzyskanie najlepszej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie bezglutenowych produktów i jakie są najlepsze źródła informacji na ten temat?

Materiał zewnętrzny

Dieta bezglutenowa jest dzisiaj coraz bardziej powszechna. U wielu osób jest konieczna, ponieważ diagnozuje się u nich nietolerancję glutenu. Przestrzeganie zasad diety wykluczającej wymaga odpowiedniej wiedzy. Skąd ją czerpać?

--- Reklama ---

Jak objawia się nietolerancja glutenu?

Celiakia, czyli inaczej trwała nietolerancja glutenu, to choroba autoimmunologiczna. Gluten – białko występujące w zbożach takich jak pszenica, żyto i jęczmień, jest składnikiem produktów, po które często sięgamy, jak chociażby chleb czy makarony. Choroba może mieć wiele objawów, które nie muszą występować bezpośrednio po zażyciu glutenu, tylko po upływie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin. Z tego względu jej rozpoznanie może być czasem problematyczne. Jednak gdy już do tego dojdzie, należy dokładnie zgłębić temat diety bezglutenowej. Wiedzę o produktach można czerpać z wielu źródeł.

Konsultacja dietetyczna

Pozwoli dokładnie określić zakres produktów, których należy unikać i pozwoli opracować dietę w taki sposób, żeby nie zabrakło w niej żadnych składników odżywczych. Odpowiednia pomoc lekarza będzie dużym wsparciem, szczególnie na samym początku, gdy zmiana diety będzie mocno odczuwalna.  

Książki

Poleca się dwa rodzaje książek. Jedne to książki z przepisami, które dokładnie tłumaczą, jakie produkty należy omijać oraz czym można je zastąpić. Drugi rodzaj to książki opisujące problem nietolerancji glutenu. Będzie to idealna lektura dla osób, które podejrzewają u siebie celiakię, ale nie mają pewności, czy to na pewno to. Fachowa książka może pomóc w rozwianiu wątpliwości.

Blogi

W internecie można znaleźć wiele wartościowych treści dla osób cierpiących na celiakie. Ich twórcy dzielą się swoimi doświadczeniami, objawami oraz tym, co przeszły, zanim padła diagnoza. Dodatkowo można znaleźć na nich wiele przepisów na bezglutenowe potrawy, które mogą stać się ciekawą inspiracją w kuchni.

Profile w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach portale społecznościowe są nie tylko sposobem na utrzymywanie kontaktu ze znajomymi, lecz również skarbnicą wiedzy. Wiele osób opisuje tam swoje doświadczenia, problemy oraz zastosowane rozwiązania. Bardzo często dzielą się także informacjami o produktach bezglutenowych, jakie można znaleźć w sklepach. Często członkowie lokalnych grup wymieniają się informacjami o lokalach gastronomicznych, gdzie można znaleźć bezglutenowe potrawy.  

Po produkty bezglutenowe wejdź na Polfem.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze