Jakie rośliny sadzić w donicach ogrodowych?

Materiał zewnętrzny

Ogród to miejsce, w którym może wypoczywać, a także pełni funkcję zdobną. Dlatego warto posadzić w nim rośliny, które będą ,,cieszyć oko” w sezonie letnim oraz w zimie. Ciekawą aranżacją wśród zieleni są donice ogrodowe z roślinami kwitnącymi, jak i tylko zielonymi. Duża zaletą jest fakt, że można je przenosić w dowolne miejsce, np. na taras i tworzyć ciekawe kompozycje. Które rośliny można sadzić w donicach?

Różanecznik 'Scarlet Wonder’ 

To piękna roślina, która posiada krępą budowę oraz bujne liście. Różanecznik 'Scarlet Wonder’ należy do roślin wieloletnich, a po 10 latach jego wysokość sięga do 60 cm. Natomiast rozpiętość może wynosić do 120 cm. Przy tego typu roślinach, doskonale sprawdzają się donice ogrodowe duże, które mają odpowiednią pojemność. To sprawia, że tworzą solidną podstawę i są stabilne nawet podczas silnych podmuchów wiatru. Ta odmiana różanecznika zakwita na czerwono w maju, dlatego doskonale prezentuje się nie tylko w ogrodzie, lecz także na tarasie. Ciekawą kompozycją jest różanecznik z sosną niskopienną – pozwala uzyskać efekt zieleni nawet w zimie. Donice do dużych, jak i mniejszych roślin można kupić na stronie: https://donium.pl/donice-ogrodowe/

Brzoza pożyteczna 'Long Trunk’

To  drzewo, które posiada parasolowatą koronę, a jej gałązki zwisają. W tym przypadku doskonale sprawdzają się wysokie donice ogrodowe ceramiczne, które są ciężkie oraz pozwalają drzewku na prawidłowy rozrost korzeni. W gruncie, ten rodzaj brzozy dorasta do wysokości 5 m, natomiast w donicy osiąga mniejszą wysokość. Doskonale prezentuje się z kostrzewą popielatą. Drzewko posiada śnieżnobiała korę oraz ciemnozielone liście, podobnie jak brzozy rosnące w lasach lub ogrodach.

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony to popularna roślina, która posiada gęste gałązki i zielone listki. Doskonale znosi strzyżenie, dlatego można go formować w dowolne kształty, np. kule. Warto posadzić go w miejscu półcienistym, aby zachował zielony wygląd. W przypadku miejsc mocno nasłonecznionych, trzeba dbać o prawidłowe podlewanie. Roślina ta wymaga podłoża bogatego w substancje odżywcze, dlatego warto posypać pod nią 2 razy w roku nawóz. Z bukszpanem doskonale prezentują się zarówno donice ogrodowe wysokie, jak i o mniejszych rozmiarach. Rośliny najczęściej są sadzone pojedynczo, ale można postawić je obok wyższych krzewów. 

 Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa to piękna roślina, która posiada pokaźne kwiatostany o różnych kolorach: białym, różowym lub niebieskim. Występują na co najmniej 2 -letnich pędach. Jednak hortensja kilka razy powtarza kwitnienie, dzięki czemu tworzy efekt dekoracji przez dłuższy czas niż większość roślin tego typu. Na uwagę zasługują również błyszczące liście, a najlepszym miejscem do rozwoju rośliny jest cień. W przypadku tej rośliny, świetnie prezentują się donice ogrodowe nowoczesne, jak i tradycyjne. Warto ją często podlewać, zwłaszcza w okresie kwitnienia. 

Wierzba purpurowa 'Pendula’

To kolejna roślina, która jest zaszczepiona na pniu, a jej korona tworzy kształt parasola. Posiada czerwonobrązową, błyszczącą korę oraz liście o barwie jasnozielonej. Roślina wymaga częstego podlewana, ponieważ lub wilgotną glebę. Można ją umieścić w kompozycji z dąbrówką rozłogową oraz w dużych donicach. 

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić donice ogrodowe we własnym zakresie. Można je wykonać z desek, przykręconych do kantówek. Wkręty o odpowiedniej warto umieścić po wewnętrznej stronie, co wpłynie na estetyczny wygląd i zapobiegnie zaciekom ze rdzy, które z czasem się tworzą. Taki produkt należy zabezpieczyć impregnatem, a w środku umieścić folię, aby woda nie przelewała się.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Fan Miskanta

oprócz takich roślinek super sprawdzą się większe rośliny jak np n=miskant morning light, polecam