Jaka sofa do pokoju dziecięcego sprawdzi się najlepiej?

Materiał zewnętrzny

Sofa dziecięca to idealne rozwiązanie dla tych dzieci, które marzą o bardziej „dorosłych” meblach. Z powodzeniem łączy w sobie dwie funkcje – z jednej strony umożliwia wygodne spanie, z drugiej doskonale sprawdza się w ciągu dnia jako bezpieczny i funkcjonalny mebel. Na sofę można zdecydować się także wtedy, kiedy pokój dziecięcy jest niewielkich rozmiarów. Wówczas możliwość wyposażenia pomieszczenia w składany mebel do spania pozwoli na stworzenie większej przestrzeni do codziennych zabaw.

Wybranie odpowiedniego mebla jest nie lada wyzwaniem. Producenci prześcigają się bowiem w ofertach, proponując sofy różnych rozmiarów, kształtów i z dodatkowymi udogodnieniami. Łatwo więc zgubić się wśród natłoku ofert. Jak więc wybrać idealną sofę?

Poszukiwania najlepszego mebla

Właściwie znalezienie sofy, która najlepiej wpasuje się w potrzeby konkretnego użytkownika, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy wziąć pod uwagę zaledwie kilka aspektów, które mają znaczenie przy dokonywaniu tego rodzaju zakupu. Będzie to:

  • komfort snu,
  • standard bezpieczeństwa,
  • mechanizm rozkładania,
  • funkcjonalność,
  • przestrzeń do zabawy,
  • dodatkowe udogodnienia,
  • estetyka.

Po pierwsze, komfortowy sen

Oczywiście, ważne jest, by sofa odpowiednio prezentowała się w ciągu dnia, nie można jednak zapominać, że jej najważniejszą funkcją jest zapewnienie dziecku zdrowego i komfortowego snu. Ma to o wiele większe znaczenie niż jakiekolwiek walory estetyczne czy funkcjonalne. O tym, jak ważny jest sen, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególne znaczenie ma jednak w życiu dziecka, które wciąż rośnie i się rozwija.

Bezpieczeństwo

Priorytetem dla każdego rodzica jest na pewno bezpieczeństwo własnego dziecka. Właśnie dlatego sofa do pokoju dziecięcego powinna być wybrana ze zwróceniem szczególnej uwagi na tę kwestię. Nie bez znaczenia jest chociażby informacja, z czego sofa jest wykonana. Warto sprawdzić, czy nie ma tam żadnych sztucznych materiałów, z którymi dziecko nie powinno mieć styczności. W przypadku mebli godnych zaufania powinny pojawić się informacje o posiadanych certyfikatach i standardach bezpieczeństwa, jakie spełnia sofa. Na bezpieczeństwo ma też wpływ wykończenie. W przypadku najmłodszych dzieci warto zadbać o to, by sofa była pozbawiona ostrych kantów, o które dziecko może się uderzyć zarówno w czasie snu, jak i podczas codziennej zabawy.

Mechanizm rozkładania

Sofa do pokoju dziecięcego to także świetny sposób, by nauczyć dziecko samodzielności i wypełniania pierwszych obowiązków. Może należeć do nich właśnie ścielenie wymarzonego łóżka. O ile jednak rodzic poradzi sobie z każdym, nawet skomplikowanym mechanizmem składania, to jeśli chce pozwolić dziecku na samodzielność i jednocześnie zapewnić mu bezpieczeństwo, nie będzie to bez znaczenia. Sofa powinna się więc składać i rozkładać w taki sposób, by nawet małe dziecko bez trudu mogło sobie z tym poradzić.

Funkcjonalność

Dzieci bardzo szybko rosną, co rodzice mogą doskonale zauważyć, gdy praktycznie co chwilę konieczne okazuje się wymienienie połowy dziecięcej garderoby. Kiedy dziecko rośnie, bardzo szybko za małe może stać się dla niego także jego łóżko. Sofa wybrana na wymiar nie będzie więc najlepszym rozwiązaniem. Zamiast tego rodzice mogą pomyśleć o nieco większym meblu, który będzie mógł posłużyć dziecku przez kilka lat. Tym bardziej że zakup sofy pociąga za sobą niemałe wydatki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także „rosnąca” sofa. Tego rodzaju mebel dzięki specjalnym, rozsuwanym poduszkom może zmieniać swoje rozmiary w zależności od potrzeb dziecka.

Przestrzeń do zabawy

Sofa do pokoju dziecięcego za dnia będzie służyć jako przestrzeń do zabawy. Prawdopodobnie dziecko spędzi na niej wiele czasu, zarówno bawiąc się samodzielnie, jak i spędzając czas z kolegami i koleżankami. Warto więc zadbać o to, by sofa do pokoju dziecięcego nie tylko umożliwiała komfortowy sen, ale składała się w taki sposób, by za dnia było jak najwięcej miejsca do zabawy. Świetnie sprawdzą się więc modele wysuwane, które za dnia zajmują możliwie najmniej przestrzeni. Trafionym rozwiązaniem może okazać się także sofa narożna, która pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca w dziecięcym pokoju.

Dodatkowe udogodnienia

Można zwrócić także uwagę na dodatkowe udogodnienia. Niektórzy producenci oferują na przykład sofę ze zdejmowanym pokrowcem. Z pewnością trudno uniknąć sytuacji, w których dziecko zabrudzi mebel. Możliwość ściągania i zakładania pokrowca pozwala natomiast na pranie go i utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Jeśli nie ma możliwości zdejmowania pokrowca, należy natomiast zwrócić uwagę na tapicerkę. Powinna być ona łatwa w czyszczeniu. Najlepiej unikać też zbyt jasnych kolorów, które uwydatnią wszelkie plamy. Dla zabezpieczenia mebla można też zakupić dodatkowo specjalny pokrowiec czy nawet zwykłe prześcieradło na gumce. Warto zwrócić zresztą uwagę nie tylko na kolor obicia, ale także na jego odporność. W przypadku dzieci im będzie ona większa, tym lepiej. Piękne wzory na słabej tkaninie mogą wprawdzie świetnie się prezentować, ale równie szybko unikną zniszczeniu i sprawią, że mebel będzie raczej odstraszał swoim wyglądem.

Estetyka mebla

Nie ma co ukrywać, że pierwsze wrażenie też ma znaczenie. Wchodząc do danego pomieszczenia, w pierwszej kolejności ocenia się oczami, a dopiero potem myśli o wygodzie czy funkcjonalności. Oczywiście nie jest to dobra kolejność przy zakupie jakichkolwiek mebli, jednak walory estetyczne z pewnością nie są bez znaczenia. Sofa powinna więc się podobać i to najlepiej zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na zdanie dziecka. W końcu sofa ma być częścią jego własnej przestrzeni dlatego ważne, by czuło się w swoim pokoju dobrze i było dumne z wystroju pomieszczenia.

Warto przede wszystkim unikać takich mebli, w których producentów poniosła fantazja – sof w kształcie rakiet, zamków czy pełnych pstrokatych, bardzo dziecięcych wzorów. Takie meble nie tylko szybko mogą się dziecku znudzić, ale też znacznie ograniczają możliwości ewentualnych zmian wystroju. Do pstrokatego mebla z motywami z bajek niewiele rzeczy będzie pasować. Wybór neutralnego rozwiązania otwiera natomiast drogę do wprowadzania wielu zmian aranżacyjnych w przyszłości. A te na pewno nastąpią – w końcu dziecko bardzo szybko rośnie, a jego potrzeby i gusta się zmieniają.

Jeżeli szukasz sofy do pokoju dziecięcego, zajrzyj na stronę: https://mebloteka24.pl/meble-do-pokoju-dzieciecego/kanapy-i-sofy

Poleć ten wpis innym
2 komentzrzy
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasia10

Super tekst! Na pewno będzie dla mnie inspiracją, podczas urządzania pokoju dla mojego nastolatka 🙂 Mam kilka ciekawych sof na oku. Podoba mi się model milo, amare i balaton od Puszmana. Która z tych sof byłaby najlepsza w pokoju młodzieżowym? 🙂

Słodko Słodka

O wpis dla mnie idealny,niedługo czeka mnie wymiana mebli u syna na bardziej młodzieżowe 😉 a sofa musi być nie tylko ładna,ale i praktyczna.