Jak wybrać najlepsze filiżanki porcelanowe?

Materiał zewnętrzny

Nie od dziś wiadomo, że spożywamy posiłki nie tylko zmysłem smaku i zapachu, ale także zmysłem wzroku — kto z nas bowiem nie kieruje się wyglądem danej potrawy czy napoju, zanim go skosztuje? Z tego samego względu warto dbać o sposób ich podania, sięgając po elegancką porcelanę. Kawa czy herbata smakują lepiej, gdy podawane są w gustownych filiżankach. Jednak które wybrać, aby cieszyły nie tylko estetyką, ale i praktycznością? Poniżej podpowiadamy!

1. Porcelana do domu czy do firmy?

Jednym z podstawowych aspektów przy wybieraniu filiżanek porcelanowych jest ich późniejsze przeznaczenie. Sięgasz po produkty do prywatnego użytku czy do firmy? Jest to ważne, ponieważ nie każdy typ sprawdzi się w każdym miejscu. Co to znaczy?

Wybierając porcelanę do domu możesz kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami i potrzebami, np. pod względem kształtu, ozdobności, a nawet ilości. Sięgając po nią do firmy, musisz wziąć pod uwagę szerszy pogląd: kto będzie korzystał z danych filiżanek i z jaką częstotliwością. W restauracji, kawiarni czy firmowej kuchni nie sprawdzą się modele z delikatnej porcelany, które łatwo mogłyby ulec pęknięciu. Nieodpowiednie będą także te ozdobne, których umycie w zmywarce mogłoby spowodować zniszczenie. Weź to pod uwagę, a wybrana porcelana spełni swoją funkcję.

2. Filiżanki porcelanowe do espresso czy do herbaty?

Przed zakupem konkretnej porcelany, musisz się zastanowić, do czego dokładnie będzie Ci ona służyć. Jakie filiżanki do kawy, a jakie do herbaty? To pytanie bardzo często pozwala na rozstrzygnięcie dylematu, jaki typ wybrać. Ich główną różnicą jest bowiem pojemność.

Ile mililitrów ma espresso? Najczęściej w okolicach 30 ml, dlatego też filiżanki porcelanowe do espresso nie muszą być duże. Dobrym wyborem mogą okazać się te o mniejszej pojemności, w okolicach 80-100 ml. A jeśli poszukujesz porcelanowych filiżanek na kawę z mlekiem czy herbatę, sięgnij po modele o 200-400 ml pojemności.

3. Klasyczne lub ozdobne — filiżanki na każdą okazję

Porcelana jest materiałem, który niezwykle gustownie prezentuje się w każdej sytuacji — zarówno na świątecznie udekorowanym stole, jak i na niewielkim stoliczku gotowym na spotkanie z przyjaciółmi. Dostępna w sprzedaży różnorodność sprawia, że z łatwością znajdziesz w niej coś na każdą okazję.

Do wyboru są klasyczne, okrągłe filiżanki, jak również delikatnie zwężające się ku dołowi czy o kanciastych bokach. Różnią się między sobą także kształtem uszka, które może być mniejsze lub większe, gładkie czy z elementami ozdobnymi.

Poza kształtem, porcelanowe filiżanki rozróżnia również ich ozdobność. Oczywiście możesz postawić na całkowicie gładkie, idealnie białe modele, lecz nie musi to być konieczność. Z łatwością bowiem znajdziesz także warianty o pięknych tłoczeniach, które znacznie podniosą estetykę filiżanki, a także o kolorowych zdobieniach, np. w kształcie kwiatów, w geometryczne wzory czy urokliwe, złote obramowania.

Trzy powyższe aspekty to konieczność, jaką należy rozpatrzyć przed podjęciem decyzji zakupowej. Na które się zdecydujesz — klasyczne, niewielkie, czy jednak kolorowe, o dużej pojemności? Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj o zakupieniu dopasowanego do filiżanek spodka. W ten sposób zestaw stanie się kompletny i będzie się pięknie prezentował nie tylko w czasie użytkowania, ale i na półce.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze