Jak robić zdjęcia w restauracjach? Zdjęcia jedzenia, wnętrz restauracji

Materiał zewnętrzny

Restauracja to wyjątkowe miejsce, które zaspokaja wiele ludzkich potrzeb. Dobry lokal gastronomiczny nie tylko pozwala najeść się do syta, ale staje się również miejscem spotkań towarzyskich, romantyczną przystanią dla zakochanych, czy oazą spokoju sprzyjającą realizacji celów biznesowych. Żeby jednak przekonać do siebie potencjalnego klienta, współczesna restauracja musi wyróżniać się na tle konkurencji i… zapraszać do swojego wnętrza: miłą atmosferą, oryginalnym wystrojem, wyśmienitą kuchnią. A ponieważ społeczeństwo kieruje się dziś przede wszystkim obrazami, należy zadbać o odpowiednie zdjęcia jedzenia, wnętrz restauracji, wizerunek pracowników itd. Jak robić zdjęcia w restauracjach, by mieć szansę zaistnieć, przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta i zachęcić go do skorzystania z oferty restauracji?

Dobre zdjęcia w restauracji – dlaczego warto je mieć?

Dzisiejsze restauracje nie mają łatwo. Nie wystarczy już piękne menu i wzbudzający apetyt billboard w centrum miasta, by zapewnić sobie tłumy odwiedzających. Restauracja musi nieustannie o sobie przypominać, dbając o swój wizerunek – zarówno ten rzeczywisty, jak i prezentowany w internecie.

Zdjęcia na stronę internetową, fotografie do social mediów, profesjonalne ulotki reklamowe oraz reklamy w wielu różnych miejscach wymagają od właściciela restauracji pięknych zdjęć – zarówno wnętrza lokalu, jak i oferowanych potraw. Przykładowe zdjęcia restauracji zobaczysz na stronie joannakazmierczak.pl – zauważ, jak bardzo zróżnicowane pod względem stylu i tematu mogą to być fotografie. Zdjęcia jedzenia do menu, reportaże ukazujące dzień pracy w lokalu gastronomicznym czy wreszcie zdjęcia wnętrz restauracji oddające klimat danego miejsca – to niezwykle ważne elementy wizualne, pomagające zbudować odpowiedni wizerunek marki.

Zdjęcia dla restauracji: zdjęcia jedzenia, wnętrz, reportarze

Gdy właściciel restauracji myśli o profesjonalnych fotografiach do swojego lokalu, przede wszystkim wyobraża sobie wzbudzające apetyt zdjęcia jedzenia do menu. Choć jest to element niezwykle istotny z punktu widzenia restauratora, jak i klienta restauracji, to nie jest to wyłączna forma wizualnego promowania knajpki. Zdjęcia dla restauracji to również:

  • zdjęcia ukazujące wnętrze restauracji – mające na celu oddać atmosferę panującą w lokalu, naprowadzić klienta na to, jakich smaków i aromatów może się spodziewać, stanowić wskazówkę, kto jest klientem docelowym restauracji: czy jest to lokal dla rodzin z dziećmi, czy może ekskluzywna restauracja dla zamożniejszych klientów, a może przytulna knajpka ze swobodną atmosferą, idealna do spotkań ze znajomymi;
  • zdjęcia ukazujące załogę restauracji przy pracy – pozwalające podkreślić profesjonalizm kelnerów, pasję kucharzy, pozytywne nastawienie barmanów etc.;
  • reportaże ukazujące np. realizację przyjęcia tematycznego, prezentujące szerszą ofertę restauracji, wychodzącą poza klasyczne serwowanie posiłków (organizacja imprez okolicznościowych, wieczory tematyczne związane z kalendarzem świąt etc.).

Jak robić zdjęcia w restauracjach? O tym trzeba pamiętać!

Zdjęcia w restauracjach wymagają odpowiedniego klimatu, który osiąga się zarówno poprzez umiejętny dobór dodatków (np. do stylizowania jedzenia, jeśli fotografowane są potrawy do menu), jak i dzięki właściwemu oświetleniu. Uzyskanie odpowiedniego światła w restauracji nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza gdy zdjęcia wykonywane są po zmroku lub jeśli restauracja znajduje się w piwniczce, lub innym zacienionym miejscu. Przygotowując się do sesji w restauracji, trzeba więc zadbać o odpowiednie doświetlenie lokalu.

Decydując się na zdjęcia jedzenia, trzeba z kolei pamiętać o odpowiednich akcesoriach, które będą potrafiły przekazać za pomocą obrazu smak, aromat, konsystencję i charakter potraw – co wcale nie jest proste. Potrawy należy fotografować zaraz po ich przygotowaniu, a do aranżacji należy wybrać świeże kwiaty, owoce i warzywa oraz oryginalne elementy zastawy stołowej.

Warto również postarać się o sesję zdjęciową w restauracji, która będzie przeprowadzona albo poza godzinami pracy lokalu, albo w godzinach, w których natężenie ruchu jest możliwie najmniejsze. Atmosfera wykonywania zdjęć będzie wówczas spokojniejsza, a uczestniczące w sesji osoby będą mogły w pełni skupić się na realizacji zadań związanych ze zdjęciami.

Współpraca z fotografem kulinarnym – piękne zdjęcia dla restauracji

Jeśli wszystko to brzmi dla Ciebie nieco przerażająco i czujesz, że nie chcesz zawracać sobie głowy sprzętem do fotografowania, oświetleniem, stylizowaniem jedzenia i wszystkim tym, na czym niekoniecznie się znasz, pamiętaj, że zawsze możesz zlecić wykonanie zdjęć doświadczonej i kompetentnej w tej dziedzinie osobie. Fotograf kulinarny przygotuje dla Ciebie zdjęcia, które będą spójne z wizerunkiem Twojej restauracji i które będą odpowiadać Twoim aktualnym potrzebom.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze