Z żywności liofilizowane bardzo często korzystają turyści, ale również doświadczeni miłośnicy aktywności outdoorowych. Posiłki w takiej formie można zabrać np. na górską wyprawę, wycieczkę rowerową, czy zwykły biwak. Czym właściwie jest żywność liofilizowana i jak ją przygotować?
Czym jest żywność liofilizowana?
Jedzenie liofilizowane to produkty lub posiłki, które zostały poddane specjalnemu procesowi. Proces ten nazywamy liofilizacją, a polega on na konserwowaniu żywności poprzez usunięcie 70-96% wody. Suszenie odbywa się po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Produkty czy dania po liofilizacji posiadają zatem bardzo niską zawartość wody, dlatego ich waga może zmniejszyć się nawet o 90%. Proces ten powstrzymuje rozwój mikroorganizmów i spowalnia psucie się jedzenia, dlatego można je zabierać nawet na kilkutygodniowe podróże. Żywność liofilizowana została stworzona z myślą o żołnierzach, aby zapewnić im jedzenie o długim terminie przydatności.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żywności liofilizowanej. Możemy znaleźć zarówno śniadania, obiady, kolacje, jak i desery i przekąski. Warto zaznaczyć, że nie jest to jedzenie sztucznie wytwarzane z proszku. Liofilizowane danie zostały wcześniej tradycyjnie ugotowane czy przyrządzone, a następnie wysuszone.
Jak przygotować żywność liofilizowaną?
Żywność liofilizowaną przygotowuje się w bardzo łatwy sposób. Takie produkty zazwyczaj sprzedawane są w specjalnych torebkach. Po otwarciu opakowania należy wyciągnąć torebkę z pochłaniaczem tlenu, a następnie zalać wrzątkiem (informacja na temat odpowiedniej ilości wody powinna być umieszczona przez producenta na opakowaniu). Kolejnym krokiem jest dokładne wymieszanie zawartości z dodaną wodą i szczelnie zamknięcie opakowania. Teraz zostaje nam już tylko czekać. Czas oczekiwania również powinien zostać umieszczony na opakowaniu, jednak przeważnie jest to 5-10 minut. Po tym czasie posiłek jest gotowy do spożycia. Proste, prawda?
Oczywiście, aby przygotować takie danie, potrzebujemy wrzątku, dlatego w podróż będziemy musieli zabrać ze sobą małą kuchenkę turystyczną oraz oczywiście wodę.
Czy warto zabierać żywność liofilizowaną na wyprawę?
Żywność liofilizowana cieszy się popularnością zarówno wśród zawodowych sportowców, doświadczonych podróżników, jak i początkujących miłośników aktywności outdoorowych. Dzięki temu, że konserwacja polega na usunięciu wody, produkty te są bardzo lekkie. Podczas wymagających wypraw będzie to ogromną zaletą. Dodatkowo nie trzeba zabierać ze sobą wielu naczyń i świeżych produktów do przygotowywania posiłków samodzielnie na trasie. Zaletą jest również to, że jedzenie liofilizowane to nie sztuczna żywność, a prawdziwe posiłki, które zawierają wiele składników odżywczych i witamin. Dzięki temu dodają siły na trasie i do tego sycą na bardzo długo.
Taką żywność można zabrać zarówno na kilkutygodniowe wyprawy górskie, jednodniową wycieczkę rowerową, biwak, jak i na kilkugodzinne wędkowanie. Jeśli jesteś miłośnikiem tej ostatniej aktywności, to koniecznie sprawdź artykuł: Wybieramy buty trekkingowe na wędkowanie.
Jedzenie liofilizowane to doskonałe rozwiązanie dla każdego podróżnika, któremu zależy na lekkim bagażu i wygodnym przygotowywaniu posiłków. Wystarczy zalać torebkę wodą i można czekać na smakowity posiłek.