Upały dają się we znaki nie tylko osobom starszym i dzieciom. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza.
1. Ogranicz aktywność fizyczną
Nawet jeśli czujesz się w upale jak ryba w wodzie, ogranicz treningi na świeżym powietrzu. A przynajmniej poczekaj z nimi do wieczora, gdy zaczyna się ochładzać. Bieganie i inne aktywności sportowe w upale mogą w najlepszym wypadku doprowadzić do gorszego nawodnienia organizmu i utraty elektrolitów, a w najgorszym do udaru cieplnego.
2. Zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków
Podczas upałów unikaj tłustych, mącznych potraw, takich jak pizza, burgery czy makarony. Aby je dobrze strawić, Twój organizm musi zużyć więcej energii. Zastąp je potrawami, które mają w swoim składzie dużo wody, takie jak sałata, ogórki, pomidory, arbuz, truskawki czy winogrona.
3. Stosuj zasady medycyny chińskiej
Według medycyny Wschodu wszystkie potrawy można podzielić na te, które działają rozgrzewająco na organizm i te, które go schładzają. Tę drugą cudowną właściwość mają m.in. grejpfruty, gruszki, banany, szpinak, kukurydza, biały ryż, mięta czy morele, dlatego warto włączyć je do swojej diety w upalne dni. Ogranicz za to silnie rozgrzewające potrawy, takie jak cebula, papryka, imbir, orzechy włoskie czy wołowina.
4. Nawadniaj się
W trakcie upałów możesz tracić cenne elektrolity. Aby je uzupełnić pij nie tylko wodę, ale też soki warzywne, napoje izotoniczne i rozpuszczone w wodzie elektrolity do picia. Aby podwyższyć poziom magnezu, sodu, wapnia czy potasu, możesz też pić wodę mineralizowaną. Zwiększ ilość płynów – jeśli normą są dla Ciebie 2 litry dziennie, to gdy temperatura przekracza 26 stopni wypijaj nawet do 3 litrów na dobę.
5. Ogranicz kawę i alkohol
Mogą one sprzyjać gorszemu nawodnieniu organizmu. Jeśli jednak nie potrafisz sobie ich odmówić, pamiętaj, żeby każdą lampkę wina, drinka czy filiżankę kawy popić szklanką wody, aby uzupełnić ilość płynów w organizmie.
6. Zabezpieczaj skórę
Upałom często towarzyszy intensywne słońce. Najsilniej świeci między godziną 12:00 a 15:00. Jeśli przebywasz wtedy na zewnątrz, obowiązkowo chroń przed nim skórę. Krem z filtrem minimum SPF 30 nakładaj na skórę co dwie godziny. Dodatkowo noś czapkę z daszkiem lub kapelusz, zawsze zakładaj okulary przeciwsłoneczne i chroń ramiona, bo mogą one najszybciej ulec poparzeniom słonecznym. Jeśli przebywasz na świeżym powietrzu staraj się jak najczęściej siadać w cieniu lub schroń się pod parasolem.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73858,sod
- https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/produkty-rozgrzewajace-i-wychladzajace-organizm-aa-ZYUQ-6bfC-vhyb.html
Zapamiętam sobie twoje rady. Podobno ma być gorące lato w tym roku