Dopływ wody kranowej znajduje się w praktycznie każdym mieszkaniu. Taka woda pochodzi z rur, w których niejednokrotnie dochodzi do większych bądź mniejszych zanieczyszczeń spowodowanych zanieczyszczoną glebą lub czynnościami oczyszczającymi rury. Wiele z nich jest nieodczuwalnych jednak niektóre potrafią dawać się we znaki wpływając negatywnie na walory smakowe i zapachowe wody. Istnieje jednak bardzo dobry sposób, który potrafi w szybki sposób oczyścić wodę kranową z takich dodatków. Są nimi filtry wody do dzbanków, które są poręczne i wygodne.
Filtry wody do dzbanków – jak działają?
Filtry wody do dzbanków działają za pośrednictwem specjalnych absorbentów, które są zamknięte w ich wnętrzu. Dzięki nim możliwe jest intensywne pochłanianie zanieczyszczeń korzystając tylko i wyłącznie z siły grawitacji. Filtr wprowadza się do specjalnego dzbanka, który posiada wyżłobione miejsce pomiędzy dwoma komorami. Po wprowadzeniu filtra i zapełnieniu pierwszej komory wodą ścieka ona spływając do komory drugiej przez wnętrze filtra. Tam dochodzi do procesu oczyszczania wody z zanieczyszczeń i pochłaniania chloru, ale również metali ciężkich czy pestycydów.
Wnętrze filtra wypełnione jest węglem aktywnym, który zamyka w sobie wszystkie wcześniej wspomniane zanieczyszczenia. Dzięki temu woda po przepłynięciu przez filtr jest klarowna, smaczna i pachnącą! O wodzie kranowej nie poddanej oczyszczaniu nie można powiedzieć takich pozytywnych informacji. Często to właśnie przez chlorowany zapach wiele osób nie chce korzystać z wody kranowej do bezpośredniego picia. Dlatego wystarczy tylko wyposażyć się w filtry wody do dzbanków, aby móc czerpać pełną przyjemność z wody kranowej.
Rodzaje filtrów wody do dzbanków
Wiele osób nie jest w pełni przekonana do korzystania z wody kranowej ze względu na niewielką ilość ważnych elektrolitów. Przykładem mogą być sportowcy, którzy muszą dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu jonami magnezu, potasu czy wapnia. Jednak dla takich osób również przygotowano specjalistyczne filtry z konkretnymi dodatkami – przykładem mogą być:
-Filtry z magnezem; oprócz standardowego oczyszczania wody wzbogacają ją w jony magnezu bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów człowieka. Są one szczególnie polecane sportowcom i osobom z niedoborami magnezu w swoim ciele.
-Filtry alkaiczne; niektóre osoby posiadają specjalne, zdrowotne zalecenia w postaci konieczności picia wody zasadowej. Filtry alkaiczne potrafią wspomóc w stworzeniu idealnych warunków wody przeznaczonych dla danego organizmu. Ich zadaniem jest podnoszenie pH wody sprawiając, że przyjmuje ona lekko zasadową formę.
-Filtry zmiękczające wodę; są bardzo dobrym wyborem dla osób często korzystających z ekspresów do kawy, czajników czy żelazek. Wszystkie urządzenia do swojego funkcjonowania potrzebują podgrzewanej wody. W przypadku korzystania z kranowej wody urządzenia narażone są na wysokie ryzyko wytrącania kamienia w postaci osadu. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko – kamień negatywnie wpływa zarówno na smak produkowanych napojów jak i bezpieczną pracę urządzeń, które mogą się psuć.
Zestaw filtrów z kompatybilnym dzbankiem
Jeżeli nie jest się jeszcze właścicielem dzbanka filtrującego warto zastanowić się nad zakupieniem całego zestawu filtrów z dostosowanym dzbankiem. Jeżeli chodzi o te akcesoria to muszą być one do siebie bardzo dobrze dopasowane. W przeciwnym razie filtr będzie za duży na otwór i nie będzie się go dało zainstalować bądź w drugą stronę – będzie za mały i woda nie zostanie odpowiednio oczyszczona. Dlatego jeżeli chodzi o ten parametr to dostosowanie filtra do dzbanka jest niezwykle ważne.
Zakupując kolejne filtry w przyszłości warto trzymać się jednego, sprawdzonego modelu filtrów, które pasują do domowego dzbanka. Nie raz zdarzyła się sytuacja, w której niektóre osoby zakupiły nowe filtry, które jak się później okazało nie pasują do domowego dzbanka. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zwrot zakupionych filtrów bądź zakup nowego dzbanka.