Jak dbać o jakość wody w małym mieszkaniu?

Materiał zewnętrzny

Woda, którą pijemy, musi być oczyszczona z zanieczyszczeń. Najprostszym sposobem na to jest zainstalowanie filtra. Różni się od innych filtrów tym, że jest podłączony do sieci wodociągowej i zapewnia czystą wodę w domu.

--- Reklama ---

Co zrobić, kiedy nie ma miejsce na klasyczny filtr do wody?

To, jaki filtr zainstalujemy zależy od warunków jakie panują w domu. Kiedy nie ma miejsca na klasyczny filtr, to rozwiązaniem jest filtr do wody pitnej pod zlew. Musimy tylko wiedzieć, jak wybrać ten właściwy. Dowolny filtr – zarówno główny, jak i każdy inny, np. filtr-dzbanek – oczyszcza wodę za pomocą zainstalowanych w nim wkładów. Są przeznaczone do usuwania określonego rodzaju nieczystości. Dostępne są:

  • wkłady węglowe (oczyszczają wodę z chloru i metali ciężkich),
  • polipropylenowe wkłady jonowymienne (z rozpuszczonego w wodzie żelaza),
  • blok węglowy (oczyszczany z zanieczyszczeń organicznych),
  • zmiękczacze (usuwają nadmierną twardość wody).

Kupując dowolny filtr, musisz zrozumieć, jaki jest skład twojej wody. Aby to zrobić, możesz wysłać próbkę wody do weryfikacji do laboratorium. Jeśli nie ma możliwości przetestowania wody, skup się na jej wyglądzie i źródle. W większości przypadków woda musi zostać oczyszczona z chloru, rdzy, zawiesin żelaza i bakterii. Woda w studni będzie zawierała muł, piasek lub glinę, niebezpieczne bakterie i wirusy w górnych warstwach wody, ewentualnie pestycydy. Woda w studniach piaszczystych o głębokości do 50 m wymaga oczyszczenia z piasku i niebezpiecznych mikroorganizmów. W studniach artezyjskich o głębokości do 750 m w wodzie nie ma niebezpiecznych związków organicznych, ale jest ona zbyt twarda i lepiej zaopatrzyć się w filtr zmiękczający. Zobacz filtry i zmiękczacze do wody na https://oxyshop.pl/.

W zależności od stopnia oczyszczenia główne filtry dzielą się na jedno-, dwu- i trzystopniowe.

  1. Jednoetapowe przeprowadzają pierwsze, zgrubne oczyszczenie wody z mechanicznych cząstek (od widocznych gołym okiem do mikroskopijnych): gliny, rdzy, mułu, piasku. Szybko się zapychają i trzeba je regularnie płukać. Służą do przygotowania wody przemysłowej do nawadniania lub jako pierwszy etap przygotowania wody pitnej.
  2. Dwustopniowy. W takim przypadku dodawany jest jeszcze jeden filtr – filtr dokładny. Dobierany do określonych rodzajów zanieczyszczeń, usuwa ciała obce z wody, zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, chlor, pestycydy, produkty ropopochodne oraz nieprzyjemny zapach. Woda po tym filtrze nadaje się do picia.
  3. Trzystopniowe, najskuteczniejsze filtry, poprawiają smak wody, zmiękczają, usuwają żelazo, zapobiegają pojawianiu się kamienia. W większości przypadków systemy są projektowane na szybkość przepływu wody 20-50 l / min. Jeśli jednak masz dużą rodzinę, oceń wcześniej, jaka wydajność filtra jest dla ciebie odpowiednia. Wbudowany filtr oczyszcza całą używaną wodę, w tym myjkę i zmywarkę.

Dlatego skup się na tym, ile średnio zużywa się wody w domu i na jej maksymalnym zużyciu. Filtry główne produkowane są do systemów zaopatrzenia w zimną lub ciepłą wodę. Filtry do gorącej wody wytrzymują do 95°C, do zimnej wody – do 35°C.

Filtr do wody pod zlew: dobra alternatywa

Zgodnie z przepisami sanitarnymi do kranu w mieszkaniu musi być dostarczana oczyszczona i bezpieczna woda. Jednak pomimo wysiłków zakładów odpowiedzialnych za dostarczanie wody do konsumentów, niekiedy jej jakość jest słaba. W większości przypadków wynika to z pogorszenia stanu rurociągów, którymi do mieszkań dostarczana jest woda ze scentralizowanej oczyszczalni. Rurociągi magistralne i instalacje budowlane są wykonane ze stali i są mocno zużyte, co prowadzi do ponownego zakażenia.

System filtrów montowanych pod zlewem sprawia, że woda jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i sprzętu AGD. Zainstalowanie filtra pod zlewem pozwala rozwiązać problem zanieczyszczenia wody w obrębie konkretnego mieszkania. Co więcej, takie rozwiązanie nie wymaga ogromnych nakładów kapitałowych. Wszystkie filtry można warunkowo podzielić na dwa typy – filtry przepływowe z kilkoma wkładami lub jednostkę odwróconej osmozy. Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Filtr z węglem aktywnym usuwa z wody związki chloru, niektóre rodzaje substancji organicznych i metali ciężkich, ślady paliw i smarów oraz inne zanieczyszczenia.

Wkład typu osadowego, może usuwać zanieczyszczenia stałe z wody o wielkości cząstek około 5 mikronów. Filtr mechaniczny w postaci siatki polipropylenowej może zatrzymywać zanieczyszczenia o wielkości do 1 mikrona. Służy do przedłużenia żywotności cieńszych elementów filtrujących. Membrana odwróconej osmozy, w której komórki są wielkością porównywalną z cząsteczkami wody. Zatrzymuje absolutnie wszystkie zanieczyszczenia, w tym mechaniczne i chemiczne. Za pomocą takiego filtra możesz oczyścić wodę z soli metali ciężkich, żelaza, rtęci, wirusów i bakterii, azotanów.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze