Jak dbać o drewniane meble?

Materiał zewnętrzny

Drewniane meble kuszą przede wszystkim trwałością i eleganckim, stylowym wyglądem. Kojarzą się z ekskluzywnością, a jednocześnie nadają wnętrzom ciepła i przytulności. Drewniane elementy możesz znaleźć niemal w każdym stylu wystroju, a dzięki łatwości obróbki tego surowca uzyskać również nowoczesne, minimalistyczne bryły mebli. Jak o nie dbać, by służyły przez wiele lat i prezentowały się nienagannie?

--- Reklama ---

Dlaczego drewno wymaga szczególnej uwagi?

Lite drewno uchodzi za solidne, trwałe i estetyczne. To surowiec w pełni naturalny, a jeśli pochodzi z niezanieczyszczonego źródła, nie potrzebuje żadnych zabiegów upiększających. Wymaga jednak stosownej pielęgnacji, ponieważ szybko reaguje z czynnikami, z którymi styka się każdego dnia. 

Kubek gorącej herbaty postawiony bezpośrednio na blacie drewnianego stołu pozostawi po sobie ślad nie do usunięcia. Z kolei woda błyskawicznie wnika do wnętrza mebla, wywołując mikrouszkodzenia, a w efekcie – nieestetyczne pęcznienie drewnianej powierzchni. Jeśli zastosujesz się do podstawowych zasad pielęgnacji, meble drewniane odwdzięczą ci się pięknym, przytulnym wnętrzem, którego nie zechcesz opuszczać.

Ochrona drewnianych mebli – o czym trzeba pamiętać?

Równie istotna, co pielęgnacja drewna, jest uważność w jego użytkowaniu. Włączenie do codziennych nawyków kilku reguł sprawi, że nie będziesz się martwić zabrudzeniami trudnymi lub wręcz niemożliwymi do usunięcia. 

Meble z drewna są zwykle droższe niż propozycje z popularnych sieciówek, dlatego zadbaj o ich trwałość, a jednocześnie swój portfel. Na szczęście nie ma w tym nic skomplikowanego.

Drewno a woda

Jeśli zdarzy ci się rozlać herbatę lub wodę na drewnianym stole – liczy się czas twojej reakcji! Płyn błyskawicznie dostanie się do głębi drewna, a po czasie wilgoć spowoduje wybrzuszenia, które mogą wpłynąć na funkcjonalność mebla. 

Połączenie wody i drewna często kończy się także powstaniem pleśni i grzybów szkodliwych dla zdrowia. Ta sama zasada dotyczy mebli o większych gabarytach. 

Drewniane szafy czy komody, których nogi podmokną wodą znajdującą się na podłodze z czasem zaczną kruszeć, a tym samym tracić swoją trwałość i wytrzymałość.

Drewno a wysoka temperatura

W kontakcie z gorącymi przedmiotami, jak np. kubek z kawą, drewno może się odkształcać i rozwarstwiać. To także ryzyko powstania nieestetycznych śladów, których nie będzie się dało usunąć żadnym środkiem.

Drewno a uszkodzenia mechaniczne

Choć drewniane meble i elementy wykończenia uchodzą za trwałe, nie są w pełni odporne na zarysowania, przetarcia czy wgniecenia. Jeśli wiesz, że drewniana powierzchnia będzie narażona na takie ryzyko, odpowiednio ją zabezpiecz. 

Na stole sprawdzą się stylowe podkładki pod talerz, a drewniane panele na podłodze nie będą miały styczności z nogą krzesła, jeśli założysz na nią filc.

Czym pielęgnować meble z drewna?

Zarówno stoły, szafy, jak i komody czy łóżka drewniane powinny być regularnie czyszczone. Nie należy jednak traktować ich intensywnymi środkami pielęgnacyjnymi – zwykle wystarczy przetarcie wilgotną szmatką, by usunąć nagromadzony na powierzchni kurz i zanieczyszczenia. 

Szczególnie szkodliwe są uniwersalne środki myjące – mogą trwale uszkodzić ochronną powłokę drewnianego mebla.

Od czasu do czasu nie zaszkodzi natomiast domowa impregnacja drewnianych powierzchni. W tym celu można wykorzystać np.:

  • oleje;
  • woski;
  • lakiery.

W przypadku mebli z drewna woskowanego konieczne jest używanie specjalnych preparatów. Drewno lakierowane jest najmniej wymagające, bo czyści się je wilgotną ściereczką. Meble z drewna litego warto potraktować czasem szmatką nasączoną specjalnym olejkiem chroniącym przed uszkodzeniami.

Kupując trwałe meble z wysokiej jakości drewna sprzyjasz ochronie środowiska. Aby w pełni cieszyć się tym faktem, postaraj się o nawyk codziennej troski o drewniane powierzchnie i regularną pielęgnację. Meble będą ci wówczas służyć przez wiele lat i niezmiennie zachwycać stylem.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze