Ile kalorii spalamy na rowerze?

Materiał zewnętrzny

Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem na spalanie kalorii, ponieważ dla wielu osób będzie znacząco mniej męcząca np. od biegania. Pozwoli to na częstsze treningi i nie zniechęci początkujących osób.

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Szacuje się, że podczas godziny jazdy na rowerze można spalić około 500-600 kalorii. Wszystko oczywiście zależy od intensywności z jaką jedziemy, dlatego warto zaopatrzyć się chociaż w podstawowe urządzenie jakim jest pulsometr. Obecnie nawet najtańsze opaski sportowe posiadają tego typu mierniki. Pozwoli nam to dużo dokładniej oszacować ile kalorii zostało spalonych podczas jednego treningu.

Od czego zależą spalone kalorie na rowerze?

Ilość spalonych kalorii będzie znacząco się różnić u każdej z osób. Kobieta ważąca 60kg, podczas godzinnej przejażdżki spali znacząco mniej kalorii niż 100kg mężczyzna. Bardzo ważna jest również intensywność oraz czas jaki spędzimy na treningu.

W ciągu pierwszej godziny nawet 80% spalanych kalorii pochodzi z zapasów znajdujących się w wątrobie i mięśniach. Dopiero z czasem proporcje się zmieniają i organizm zaczyna korzystać z tkanki tłuszczowej jako źródła energii.

Jak zwiększyć ilość spalanych kalorii na rowerze?

Jest kilka sposobów na zwiększenie ilości spalonych kalorii. Dobrym sposobem jest np. wypicie kawy przed treningiem. Przyspieszy ona metabolizm co pozytywnie wpłynie na efekt treningu.

Kolejnym sposobem jest wykonanie podczas treningu kilku interwałów. Badania wykazały, że wykonywanie ćwiczeń anaerobowych podczas treningu sprawia, że kalorie są spalane w naszym organizmie nawet po jego zakończeniu i to aż do 36h!

Podczas ćwiczeń bardzo ważna jest również regularność oraz odpowiednia regeneracja. Pamiętajmy że najlepsze efekty przyniesie trenowanie w równych odstępach czasu np. 2-3 dni. Doprowadzi to do adaptacji organizmu do wysiłku, oraz zwiększenie metabolizmu spoczynkowego. Odpowiednia regeneracja z kolei pozwoli odbudować się mięśniom, dzięki czemu kolejny trening również będzie efektywny.

Jazda na rowerze elektrycznym

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują rowery elektryczne. Są to urządzenia, które należy zakwalifikować pomiędzy rowerami zwykłymi, a motorowerami. Większość konstrukcji wspomaga użytkownika, ale nie działa za niego.

Silnik może działać np. podczas podjeżdżania pod górkę lub przy ruszaniu, czyli wtedy kiedy wymagana jest największa siła. Rowery tego typu posiadają często również ograniczenie prędkości, które polega na tym że silnik elektryczny działa np. tylko do 25km/h. Rower można rozpędzić do większej prędkości jednak trzeba do tego użyć siły własnych mięśni.

Dla kogo rower elektryczny?

Rower elektryczny sprawdzi się szczególnie dobrze w obszarach miejskich, tutaj szczególnie polecane są miejskie rowery elektryczne marki Muvike. Jazda po mieście na rowerze elektrycznym będzie dużo mniej męcząca niż na tradycyjnym ze względu właśnie na napęd wspomagający użytkownika podczas ruszania. Na rowerach tego typu może jeździć każdy, ale szczególnie powinny zainteresować się nimi osoby starsze, czy osoby w trakcie rehabilitacji lub z problemami z ruchowymi.

Jest to również dobre rozwiązanie dla pracowników, którzy nie chcą zbytnio zmęczyć się podczas dojazdów do pracy. Rowery elektryczne są doskonałą alternatywą dla osób, których jazda na tradycyjnym rowerze była zbyt ciężka.

Czy na rowerze elektrycznym spalamy mniej kalorii?

Zasadnicze pytanie brzmi czy podczas jazdy na rowerze elektrycznym spalamy tyle samo kalorii co na rowerze tradycyjnym. Do tej pory nie prowadzono dokładnych badań na ten temat, jednak intuicja podpowiada że ilość spalonych kalorii będzie mniejsza w tym samym czasie. Z drugiej strony jednak, wspomaganie elektryczne zmniejszy wysiłek co pozwoli na jazdę przed dłuższy czas.

Należy pamiętać, że podczas pierwszej godziny jazdy spalamy głównie glikogen, który jest zmagazynowany w naszej wątrobie. Dopiero jazda powyżej godziny sprawia, że organizm czerpie coraz więcej energii z tłuszczy.

Tak więc może okazać się, że wbrew pozorom rowery elektryczne będą dobrym wyborem dla osób które chcą spalić zbędny tłuszcz jeśli ich trening będzie trwał odpowiednio długo.

Chciałbyś kupić rower elektryczny ale nie masz środków? Zobacz jak kupić taki rower na raty

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AgnieszkaZ

Odkąd rozpoczęły się miesiące wiosenne, to codziennie zaczęłam jeździć do swojej pracy na rowerze! Efekty są niesamowite – udało mi się zgubić kilka cm tu i ówdzie. Na wadze też widzę kilka kilogramów mniej. Według mnie, gdy pogoda dopisuje, to warto jest z niej korzystać i spędzać czas aktywnie, gdy tylko jest to możliwe. Sama na co dzień dużo nie ćwiczę, więc taka jazda na rowerze to moja ulubiona aktywność.