Gotuj z klasą, czyli jak usprawnić pracę w kuchni?

Materiał zewnętrzny

Funkcjonalność kuchni uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się sposób rozmieszczenia sprzętów AGD. Bez względu na to, czy pomieszczenie jest małe, czy większe to właśnie ten element ma największy wpływ na sprawną pracę w kuchni. Ponadto warto zastanowić się nad doborem kuchennych gadżetów, które ułatwią przyrządzanie posiłków. Jak zaplanować funkcjonalną przestrzeń kuchenną?

Kolejność i sposób rozmieszczenia sprzętów AGD

Niektóre osoby porównują przygotowywanie posiłków w kuchni do pracy przy taśmie produkcyjnej. Nic dziwnego. Aby przyrządzić jakieś danie, wcześniej należy odpowiednio przygotować poszczególne składniki, m.in. pokroić, poszatkować, zmiksować czy ugotować. Dlatego tak ważna może okazać się kolejność oraz sposób rozmieszczenia sprzętów AGD w kuchni.

Standardowo, rozpoczynając przygotowanie posiłków, na początku sięgamy do lodówki i szafek po wszystkie niezbędne składniki. Następnie wykładane są one na blat kuchenny. Niektóre z nich wymagają umycia w zlewie, a następnie pokrojenia. Kolejnym krokiem jest gotowanie lub smażenie na kuchence czy też pieczenie w piekarniku.

Przeczytaj też: Nowoczesne sprzęty kuchenne, które ułatwiają pracę w kuchni

W kuchni można więc wyznaczyć tzw. trójkąt roboczy, czyli przestrzeń pomiędzy lodówką, zlewem oraz kuchenką. Przyjmuje się, że odległość pomiędzy lodówką a kuchenką nie powinna przekraczać 2,7 m. Warto także zadbać o to, aby blaty pomiędzy poszczególnymi sprzętami nie były mniejsze niż 40 cm. Najlepiej, aby miały one 80 – 110 cm długości.

Zakup elementów wyposażenia kuchni to jeden z największych wydatków, który czeka każdego podczas wykańczania mieszkania. Szacuje się, że na ten cel trzeba przeznaczyć około 10 – 20 tysięcy złotych. Jeżeli więc jesteśmy świadomi, jak duży to koszt, warto zatroszczyć się o to, aby kuchnia była miejscem funkcjonalnym. Wówczas będziemy mieli świadomość, że dokonaliśmy inwestycji, która będzie procentowała satysfakcją podczas jej użytkowania.

Gadżety kuchenne ułatwiające pracę w kuchni

Usprawnić pracę w kuchni mogą przede wszystkim różnego typu gadżety. Nowoczesne wnętrze nie może się wręcz bez nich obyć. Gadżety kuchenne nie tylko zwiększają funkcjonalność wnętrza, ale również podkreślają jego charakter. Warto zdecydować się na nieszablonowe rozwiązania, które uczynią pracę w kuchni przyjemniejszą. Poniżej znajduje się kilka oryginalnych inspiracji.

  • Deska do krojenia ułatwiająca przesypywanie składników – zazwyczaj są to modele wykonane z elastycznego tworzywa, które jest jednocześnie odporne na krojenie ostrzem noża. Dzięki niej można z łatwością przesypać wszystkie pokrojone składniki wprost do garnka bez obaw o rozsypanie obok.

Koszt zakupu składanej deski do krojenia to około 40 – 80 złotych.

  • Ochraniacz na palce – dzięki niemu możliwe będzie szybsze pokrojenie poszczególnych składników. Akcesorium to zapobiega przypadkowym wypadkom podczas siekania warzyw, owoców czy innych składników. Koszt zakupu ochraniacza na palce to około 20 – 30 złotych.
  • Waga kuchenna – to akcesorium wydaje się wręcz niezastąpione. Bardzo często w przepisach można spotkać się z informacją, ile gramów danego produktu należy dodać podczas przyrządzania konkretnej potrawy. Dzięki wadze kuchennej w szybki sposób można zważyć składniki i przygotować danie zgodne z przepisem. Koszt zakupu wagi kuchennej, zależnie od modelu, około 20 – 150 złotych.

Warto zadbać o to, aby kuchnia była nie tylko idealnie urządzonym wnętrzem, ale przede wszystkim funkcjonalnym miejscem. Pozwoli to na sprawne przygotowywanie posiłków w jej zaciszu. 

Jak sfinansować zakup sprzętu kuchennego?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas większą kwotę można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły dla nas większego obciążenia.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze