Komin stanowi bardzo ważny element całego budynku. Jego poważne uszkodzenie, czy to wynikające z upływu czasu, czy też z niewłaściwego sposobu ogrzewania, może doprowadzić do pożaru, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia domowników. Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina i na czym ono właściwie polega?
Frezowanie komina – jak przebiega ta czynność?
Frezowanie komina polega na zwiększeniu przestrzeni wewnątrz przewodu kominowego, przez który przepływają spaliny. Jest to tańsza i mniej kłopotliwa alternatywa dla wybudowania komina zupełnie od nowa. Likwidacja starego komina wiąże się z dużym naruszeniem integralności budynku. Natomiast próba wybudowania go w innym miejscu spowoduje utratę przestrzeni wewnętrznej i ograniczenie metrażu dostępnego dla domowników. Frezowanie komina wydaje się więc w takiej sytuacji najkorzystniejszą z możliwych opcji. Zabieg ten stanowi formę konserwacji, dającą mieszkańcom danego budynku gwarancję bezpieczeństwa co do drożności komina.
Kiedy warto zdecydować się na frezowanie komina?
Z usługi frezowania komina, przeprowadzonej przez profesjonalną firmę (między innymi przez http://www.komeno.pl/oferta/frezowanie-komina.html) warto skorzystać w sytuacji, gdy:
- średnica komina jest zbyt mała i w niedostateczny sposób radzi sobie z odprowadzaniem produktów spalania – rozwiercenie komina powiększy jego średnicę, umożliwiając swobodny przepływ dymu;
- gdy chce się zwiększyć ciąg w przewodzie kominowym;
- gdy istnieje potrzeba instalacji urządzenia o wlocie większym niż umożliwia to komin, z którego aktualnie korzystają domownicy;
- gdy komin jest stary i jego stan techniczny jest na tyle zły, że wymaga renowacji.
Jakie warunki techniczne powinien spełniać komin, który chcemy poddać frezowaniu?
Kluczowe jest przede wszystkim to, aby komin jeszcze przed frezowaniem był całkowicie drożny. Pracownicy muszą mieć swobodny dostęp nie tylko do niego, ale także do pomieszczeń w domu, przez które przebiega kanał kominowy. Istotne jest również to, aby przed frezowaniem sprawdzić powłokę komina, szczególnie w stropach dachowych i drewnianych. Ponadto, maksymalny kąt przewodu kominowego musi wynosić 15 stopni. W przypadku większego kąta konieczne jest wywiercenie miejsca dającego odpowiedni do niego dostęp. Wykonanie małego otworu w dolnej części komina pozwoli wyjąć fragment muru i umożliwić dobrą manipulację narzędziami podczas czynności frezowania. Warto pamiętać również o tym, że maksymalna głębokość frezowania wynosi 1/3 grubości ściany komina. Profesjonalna firma wykonująca rozwiercanie kominów nie powinna mieć z tym żadnego problemu.