Ekspresy do kawy – najczęściej spotykane usterki

Materiał zewnętrzny

Ekspresy do kawy są coraz bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu ich obsługa jest niezwykle prosta, a od przygotowania naszego ulubionego napoju kawowego dzieli nas dosłownie wciśnięcie jednego przycisku. Nowe technologie wiążą się większą liczbą możliwych usterek – dlatego też nowoczesne ekspresy do kawy bardzo często ulegają awariom.

Ekspresy do kawy obecnie możemy spotkać niemal w każdym domu. Te popularne urządzenia pozwalają na uzyskanie kawy o idealnym smaku i aromacie w domowym zaciszu. Ekspresy do kawy są coraz bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu ich obsługa jest niezwykle prosta, a od przygotowania naszego ulubionego napoju kawowego dzieli nas dosłownie wciśnięcie jednego przycisku. Nowe technologie wiążą się większą liczbą możliwych usterek – dlatego też nowoczesne ekspresy do kawy bardzo często ulegają awariom. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny usterek ekspresów do kawy oraz jak możesz im zapobiegać.

Najczęstsze awarie ekspresów do kawy

Dziwny smak kawy, niedostatecznie gorąca woda, zatkany młynek, sączenie się kawy kropla za kroplą, głośna praca urządzenia – to tylko kilka z najczęściej zgłaszanych problemów przez użytkowników ekspresów. Znalezienie przyczyny nie zawsze jest proste – czasami konieczna jest wizyta w serwisie, aby stwierdzić dokładnie, z jaką awarią mamy do czynienia. Zdarza się również, że usterka wynika z nieodpowiednich ustawień oraz błędów przez nas popełnianych. Warto zatem zwrócić uwagę na sposób, w jaki korzystamy z urządzenia oraz na to, czy odpowiednio o niego dbamy, aby zapobiec różnym problemom.

Kawa sączy się kroplami – wypływa zbyt wolno

W ekspresach ciśnieniowych dość często dochodzi do zatkania otworów dozownika – właśnie wtedy kawa wypływa zbyt wolno lub nie wypływa w ogóle. W takiej sytuacji konieczne jest przeczyszczenie tych właśnie otworów. Innym możliwym powodem takiego problemu jest nieodpowiednie ustawienie poziomu zmielenia ziaren kawy (zbyt mocno zmielona kawa). Możesz spróbować obrócić pokrętło o jeden stopień w prawo. Spróbuj ponownie zaparzyć kawę – jeżeli kawa nadal wypływa zbyt wolno, spróbuj obrócić pokrętło o jeszcze jeden stopień. Jeśli to nie pomoże – udaj się do serwisu.

Zbyt słaba kawa – możliwe przyczyny

Istnieje kilka możliwych przyczyn tego, że Twoje espresso straciło swój mocny, wyrazisty aromat. Problematyczne mogą być żarna w młynku, które mogą ulec zużyciu, brak przeprowadzanej konserwacji, wadliwa pompa wody czy zużyty filtr do wody. Aby smak kawy ponownie był zadowalający, konieczne jest dokładne zlokalizowanie problemu i usunięcie jego przyczyny.

Zakamieniony ekspres

Osady wapienne osadzające się na elementach ekspresu znacząco wpływają na smak kawy. Jeżeli zauważyłeś gorszy smak napoju – przeprowadź proces odkamieniania. Powinno to poprawić moc i jakość kawy. Warto jednak pamiętać, że odkamienianie ekspresu powinno się przeprowadzać regularnie – bardzo często o tym zapominamy, co skutkuje właśnie pogorszeniem smaku kawy. Co ważne – rutynowe odkamienianie ekspresu jest pomocne, ale dopiero fachowe działania przeprowadzone przez specjalistę sprawią, że zdecydowanie polepszy się jakość napoju i to na długi czas.

Nieprzeprowadzenie konserwacji

Aby ekspres mógł zaparzać kawę o optymalnym smaku, konieczne jest regularne przeprowadzanie konserwacji urządzenia – w tym konserwacji zaparzacza. Smarowanie i wymiana uszczelek, czyszczenie jednostki zaparzającej oraz inne czynności konserwacyjne gwarantują nie tylko smaczny smak kawy, ale również znacząco przedłużają żywotność urządzenia i skutecznie zapobiegają usterkom. Konserwację ekspresu najlepiej powierzyć specjaliście, który posiada fachową wiedzę, umiejętności oraz odpowiednie narzędzia.

Żarna w młynku uległy zużyciu

To, czy ziarna kawy zostały odpowiednio zmielone, zależy od młynka. Żarna w młynku z czasem ulegają zużyciu, w związku z czym stają się niewystarczające ostre. Nie są wtedy w stanie efektywnie zmielić ziaren kawy, a co za tym idzie – smak kawy jest niezadowalający i słaby. W takim przypadku konieczne jest wymienienie żaren, a jeżeli model ekspresu na to nie pozwala – musimy wymienić cały młynek. Czasami awarii ulega sam młynek – dochodzi do zbyt krótkiego mielenia kawy. Naprawa młynka jest dosyć skomplikowana, dlatego konieczne jest udanie się do serwisu w razie takich problemów.

Zbyt głośna praca ekspresu

Tutaj przyczyną ponownie może być brak regularnie przeprowadzonego odkamieniania. Innym rozwiązaniem problemu jest gruntowne oczyszczenie elementów wewnątrz urządzenia, które niezwykle narażone są na zabrudzenia. Warto również oczyścić wszystkie elementu systemu spieniającego mleko.

Głośna praca ekspresu – jakie usterki mogły wystąpić?

  • Awaria pompy– w takim przypadku usłyszysz dziwne „burczenie” dochodzące z urządzenia. Do takiej awarii dochodzi z reguły, jeżeli ciśnienie jest za niskie, a wyrzut pary za słaby. W takiej sytuacji należy wymienić pompę na nową.
  • Głośna praca ekspresu również może świadczyć o problemach z młynkiem.
  • Niedokręcony filtr do wody.

Jeżeli w Twoim ekspresie doszło do usterki lub po prostu chcesz o niego zadbać, dokładnie oczyścić i poddać konserwacji – zapraszamy do naszego serwisu ekspresów do kawy. Nasz zespół tworzą doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy – naprawiamy ekspresy każdej firmy, zarówno ciśnieniowe, jak i przelewowe. Przeprowadzamy bardzo dokładne diagnozy i starannie usuwamy przyczyny usterki, dzięki czemu naprawa jest skuteczna i trwała.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze