Drugi trymestr ciąży – co powinnaś o nim wiedzieć?

Materiał zewnętrzny

Wiele doświadczonych mam jest zdania, że drugi i trzeci trymestr ciąży to jedne  z najprzyjemniejszych etapów tego magicznego czasu. Zarówno u dziecka, jak i w ciele przyszłej mamy zachodzą duże zmiany. Zobacz, jakie objawy mogą Ci towarzyszyć w drugim trymestrze ciąży.

Za początek drugiego trymestru uznaje się 14. tydzień ciąży, natomiast kończy się on wraz  z upływem 27. tygodnia ciąży. W tym czasie większość przyszłych mam może odetchnąć  z ulgą, ponieważ zazwyczaj nieprzyjemne dolegliwości kończą się już w pierwszym trymestrze. Nie oznacza to jednak, że możemy przestać się pilnować. Na tym etapie, jak i na każdym innym, niezbędna jest stała kontrola lekarska oraz wykonywanie odpowiednich badań, aby mieć pewność, że płód rozwija się w prawidłowy sposób, a zdrowiu i życiu przyszłej mamy nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Początek drugiego trymestru – 14. tydzień ciąży

Wchodząc w drugi etap ciąży, wiele przyszłych mam może odczuć dużą ulgę. Zaczyna się wtedy poprawiać ogólne samopoczucie, a bolesne dolegliwości mijają. Warto wykorzystać ten czas na maksymalne czerpanie radości z noszenia dziecka pod swoim sercem. Oczywiście nie zapominamy o obowiązkowych badaniach, które są wymienione na stronie https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/14-tydzien-ciazy/. Mniej więcej w tym tygodniu nasz maluch zaczyna powoli ćwiczyć ssanie i połykanie.

Jak zmienia się organizm mamy w drugim trymestrze?

W tym okresie warto zwrócić uwagę na zwiększony apetyt i starać się kontrolować. Ciąża bardzo sprzyja przybieraniu na wadze, a tego raczej żadna kobieta nie lubi. Występowanie innych dolegliwości jest bardzo indywidualne, ponieważ pewna liczba ciężarnych może przetrwać ten czas niemal bezobjawowo, a pozostałym mogą dokuczać bóle pleców, brzucha, zaparcia oraz opuchlizna kończyn dolnych. Drugi trymestr ciąży jest bardzo wyczekiwany przez obojga rodziców, ponieważ właśnie wtedy pojawia się ogromna szansa na poznanie płci dziecka. Przygotuj się też na duże zmiany w swoim ciele, takie jak powiększenie brzucha oraz piersi. Wynika to z faktu, że w tym czasie maluch rozwija się  i rośnie bardzo szybko.

Rozwój dziecka w drugim trymestrze

Wzrost masy ciała przyszłej mamy wiąże się z dynamicznym rozwojem maluszka. Na koniec drugiego trymestru dziecko jest zazwyczaj wielkości kalafiora, przez co brzuch kobiety staje się dużo bardziej zaokrąglony. Oprócz pojawienia się umiejętności ssania i połykania możemy poczuć również jego pierwsze ruchy. Maluch w tym czasie zaczyna się obracać, robić fikołki lub nawet kopać. To ostatnie jest chyba najbardziej odczuwalne zwłaszcza dla kobiet, które debiutują w roli mamy. Pod koniec drugiego trymestru ciąży uszy dziecka są już w pełni rozwinięte, więc może ono reagować ruchem na głośne dźwięki pochodzące  z zewnątrz. Jeśli chodzi o wygląd płodu, to zaczynają już się pojawiać na twarzy delikatne włoski w miejscu brwi oraz mimowolny uśmiech w trakcie snu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych tygodni drugiego trymestru, polecamy skorzystać z narzędzia, jakim jest internetowy kalendarz ciąży.

Poleć ten wpis innym
1 komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Czy w ciąży można

dobrze powiedziane!