Chłodniki coraz częściej podbijają nasze kuchnie. Głównie latem, gdy upalna temperatura wywołuje w nas ochotę na lekki i niezbyt gorący posiłek. W przeciwieństwie do rozgrzewającego rosołu czy zupy pomidorowej, na które zdecydowanie nie mamy ochoty, gdy temperatura przekracza trzydzieści stopni Celsjusza, chłodnik – jak sama nazwa wskazuje – pozwoli nam się ochłodzić, gdy zbytnio dokuczy nam wakacyjny skwar. Przepis na chłodnik przeważnie jest prosty, jednak gdy przychodzi do przyrządzania posiłku, okazuje się, że nie wszyscy go znają. Co więcej, większość z nas kojarzy i potrafi wymienić jedynie chłodnik litewski. A rodzajów tych pysznych zup jest przecież wiele i warto się nimi zainteresować. Poznaj przepis na chłodnik ogórkowy, litewski i jagodowy!
Rodzaje chłodników – na słodko czy warzywne?
Klasyczne chłodniki serwowane są zazwyczaj na zimno. To wie każdy z nas – jednak gdy przychodzi do wymieniania typowych składników tej zupy, nie idzie nam już tak dobrze. Tymczasem odpowiedź jest banalna: chłodnik można zrobić niemal ze wszystkiego. Wiele warzyw i owoców idealnie nadaje się do przyrządzenia potrawy.
W zależności od kraju, możemy spotkać się z różnymi wersjami orzeźwiającej zupy. Na Bałkanach furorę święci bułgarski tarator – na bazie ogórka i kopru. We Francji popularny jest vichyssoise – chłodnik, którego głównym składnikiem jest por, a konkretnie jego białe części. Z kolei hiszpańskie pomidorowe gazpacho znane jest już i w Polsce. Rosyjska okroszka przygotowywana jest z zieleniny, a węgierskie meggyleves – z wiśni. Chłodnik turecki nazywamy zaś cacikiem.
W Polsce pierwszy przepis na chłodnik pojawił się już w legendarnym podręczniku gospodarstwa domowego autorstwa Lucyny Ćwierczakowiczowej, wydanym w 1871 roku. Obecnie, w tym obszarze kulinariów, triumfy święcą oczywiście chłodnik litewski i zupa szczawiowa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować również chłodników owocowych. Wiśnie, jagody, maliny, truskawki – świeże letnie specjały idealnie nadają się na bazę smacznej zupy. Ale nie musimy ograniczać się do owoców lokalnych – te egzotyczne również pasują na składniki chodnika. Jednym z ciekawszych pomysłów jest przyrządzenie zupy z kiwi – czasem warto pozwolić sobie na taką ekstrawagancję w kuchni!
Tradycyjny chłodnik litewski – przepis
Zacznijmy jednak od klasyki: jak przyrządzić znany chłodnik litewski tak, aby był naprawdę pyszny? Przygotowanie zupy nie jest trudne. Na początku należy umyć liście pęczku botwinki i obrać buraki. Liście i łodygi musimy następnie posiekać; potem ścieramy na tarce (lub bardzo drobno kroimy) same buraki. Wszystko trzeba umieścić w większym garnku.
Kolejnym krokiem jest zalanie botwinki i buraków niedużą ilością wody, dodanie szczypty soli i kilku kropel soku z cytryny. Wywar należy gotować na wolnym ogniu przez 12 minut, a potem ostudzić.
Do osobnej miski wkładamy posiekany pęczek koperku i szczypiorku, i solimy je. Obieramy cztery średniej wielkości ogórki i pęczek rzodkiewki, siekamy je i dodajemy do miski. Do wystudzonej botwinki i buraków dolewamy litr kefiru i litr maślanki, po czym dodajemy zawartość miski. Dorzucamy dwa zgniecione ząbki czosnku i wszystko razem mieszamy. Jeśli chłodnik wyszedł za gęsty – można dodać nieco więcej kefiru lub maślanki, a jeśli za rzadki – więcej warzyw. Gotowe!
Zobacz także: Tradycyjny chłodnik – przepis na chłodnik litewski
Przepis na niecodzienny chłodnik jagodowy
A może wolisz chłodnik na słodko? W takim razie, o tej porze roku powinien przypaść ci do gustu chłodnik jagodowy. Świeże leśne jagody najsmaczniejsze są właśnie podczas wakacji: warto wykorzystać ten okres. Jak przygotować tę zupę?
Potrzebne nam będzie około 12 gramów jagód – pamiętaj, by dobrze przepłukać je pod strumieniem zimnej wody i usunąć łodyżki i listki. Dwie łyżki samych jagód odkładamy do końcowej dekoracji chłodnika – resztę zaś zasypujemy dwoma łyżkami cukru trzcinowego. Po 15 minutach zalewamy jagody połową szklanki mleka i szklanką wody, a potem gotujemy. Zagotowany wywar należy odstawić do ostygnięcia.
Kiedy nasza zupa z jagód będzie już w temperaturze pokojowej, miksujemy ją blenderem i przez pół godziny chłodzimy w lodówce. Gotujemy makaron – jego rodzaj nie jest istotny, ale warto schłodzić go zimną wodą. Chłodnik jagodowy przelewamy do miseczek, dodając 50 mililitrów śmietany kremówki, makaron oraz ozdabiamy resztą owoców. Możemy również dodać szczyptę kardamonu i kilka kropel ekstraktu z wanilii – nasz chłodnik jagodowy będzie wówczas jeszcze bardziej aromatyczny. Ta zupa z pewnością przypadnie do gustu wszystkim amatorom słodkości, a dzieci nie trzeba będzie namawiać na dokładkę!
Zobacz także: Przepis na pyszny chłodnik jagodowy
Wypróbuj przepis na orzeźwiający chłodnik ogórkowy!
Wiele osób przepada za chłodnikiem ogórkowym. Nic dziwnego – to jedna z najbardziej orzeźwiających zup tego rodzaju! Do tego da się ją ugotować z niewielu składników, a koszt przyrządzenia nie jest wysoki. Jak ją przygotować, by była pyszna i perfekcyjnie schłodziła nas w gorący, wakacyjny dzień?
Do przyrządzenia tego chłodnika wystarczy nam jeden duży ogórek. Najpierw myjemy go, obieramy, przekrajamy na pół i usuwamy pestki. Następnie należy pokroić go na cienkie plasterki. Później obieramy jedną cebulę, siekamy ją w drobną kostkę i szklimy na oliwie. Dodajemy do niej ogórka, posypujemy dwoma łyżeczkami cukru i chwilę smażymy.
Do ogórka, cebuli i cukru dodajemy 400 mililitrów bulionu warzywnego i gotujemy. Później warto dodać łyżkę listków świeżej mięty – chłodnik ogórkowy zyska wtedy ożywczy, miętowy posmak, idealnie komponujący się ze smakiem ogórka. Miksujemy zupę na gładko, a na końcu dodajemy nieco tabasco, 2 łyżeczki soku z cytryny, szczyptę soli i pieprzu. Na końcu chłodzimy ją pół godziny w lodówce i podajemy z jogurtem naturalnym (100 ml). Tego rodzaju obiad z pewnością orzeźwi nas w upalne popołudnie!
Zobacz także: Przepis na chłodnik ogórkowy – tanio i smacznie
Taki chłodnik latem ma moc, u nas króluje chłodnik litewski zazwyczaj 🙂