Każdy z nas przed podjęciem konkretnych studiów, wiele razy się zastanawia się, czy podejmuje właściwą decyzję i czy wybierany zawód będzie odpowiednim zawodem do wykonywania go w przyszłości. Jeżeli zamierzamy wybrać się na studia medyczne, ze specjalizacją kardiologa dziecięcego, koniecznie powinniśmy zasięgnąć informacji, z jakimi obowiązkami wiąże się ten zawód oraz czym zajmuje się kardiolog dziecięcy w swojej pracy zawodowej.
Co to jest kardiologia?
Na to pytanie moglibyśmy odpowiedzieć bardzo mądrze i medycznie, przytaczając jedną z definicji, jaka widnieje w Internecie. Spróbujemy jednak w miarę przejrzyście odpowiedzieć na pytanie i wytłumaczyć nawet laikom nie związanym z medycyną, kim jest i jakie obowiązki ma kardiolog, a w szczególności kardiolog dziecięcy. Kardiologia zajmuje się obszarami naszego serca. U osób dorosłych leczy schorzenia powstałe na skutek chorób serca bądź powikłań powypadkowych, u dzieci kardiologia zajmuje się leczeniem małych serduszek, które nie zdążyły wykształcić się w łonie matki i teraz mają problemy z normalnym funkcjonowaniem. Obecnie kardiologia bardzo szybko się rozwija i dzięki postępowi jest w stanie uratować wiele istnień ludzkich. W przypadku dzieci kardiolog dziecięcy leczy serca najmłodszych, nawet w łonie matki, kiedy płód dopiero się kształtuje i nabiera poszczególnych kształtów.
Kardiologia dziecięca – czym się zajmuje?
Kardiologia dziecięca to specyficzna dziedzina medycyny, dzięki której wszystkie dziecięce choroby serca są skutecznie leczone. Kardiolog dziecięcy, tak samo, jak kardiolog od dorosłych osób, specjalizuje się leczeniem chorób serca oraz chorób układu krążenia. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się najmłodszymi pacjentami, aż do 18 roku życia. Mimo to istnieje wyraźne rozróżnienie pomiędzy kardiologiem, a kardiologiem dziecięcym, albowiem zupełnie inne schorzenia dotykają osób dorosłych, a inne małych i dorastających dzieci. Układ naczyniowy oraz serce dziecka wygląda zupełnie inaczej niż u osoby dorosłej, czy starszej, dlatego tutaj potrzebna jest specjalizacja i praktyka w leczeniu najmłodszych pacjentów. Dodatkowo dochodzi jeszcze aspekt odpowiedniego podejścia do pacjenta. Zanim zdecydujemy się na zawód kardiologa dziecięcego, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega leczenie najmłodszych i czy właśnie do tego zawodu doskonale się nadajemy.
Jakie choroby leczy?
Skoro kardiolog dziecięcy zajmuje się innymi chorobami, niż kardiolog ze specjalizacją w leczeniu osób dorosłych, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie właściwie leczy choroby. Większość schorzeń serca, jakie zdarzają się u najmłodszych pacjentów, dotyczy wad wrodzonych serca, które dzieli się na wiele podkategorii. Do najczęstszych wad można zaliczyć ubytek przegrody w komorze sercowej, wadę zastawki, choroby związane ze zwężeniem cieśni aorty oraz przerostem prawej komory serca. Kardiolog ze specjalizacją leczenia chorób u dzieci musi się zatem zmagać z zupełnie innymi chorobami niż kardiolog leczący dorosłych, dlatego nauka i studia w tym zawodzie przebiegają nieco inaczej.
Na studiach przyszły lekarz uczy się także odpowiedniego podejścia do dziecka, aby wyeliminować jego stres do minimum. Zanim oczywiście ukończymy studia i zostaniemy profesjonalnym kardiologiem dziecięcym, minie wiele lat. Nauka na studiach trwa aż sześć lat, z czego przez trzy lata młody student uczy się wiedzy o pediatrii, a dopiero przez kolejne trzy lata ma wykłady i ćwiczenia związane z kardiologią dziecięcą. Czy zawód kardiologa dziecięcego jest trudny? Z pewnością tak, mimo to osoba, która marzy o zawodzie lekarza w specjalizacji kardiologa dziecięcego, ma odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do zawodu, powinna aplikować na wyżej wymienione studia wyższe.