Idzie zima, a nic tak dobrze nie stawia na nogi i nie dodaje energii na cały dzień jak dobrze zbilansowane śniadanie. Szczególnie w chłodne dni powinniśmy dbać o zapewnienie odpowiedniej kaloryczności tego posiłku. Czy wiesz, że pomijanie śniadania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na otyłość? Gdy nie jadasz śniadań, możesz stać się ospały, kapryśny i o wiele częściej podjadać niezdrowe słodkie przekąski w ciągu dnia. Daj się przekonać i sprawdź nasze inspiracje na zdrowe śniadania już teraz!
Wolisz pospać kilka minut dłużej?
Co zrobić, gdy nie lubisz jeść śniadań, nie masz rano apetytu albo wolisz pospać kilka minut dłużej niż stać nad kuchenką i mieszać owsiankę? Przygotuj sobie zdrowe śniadanie dzień wcześniej! Gdy będziesz wiedzieć, że czeka na Ciebie gotowy posiłek, chętniej wstaniesz z łóżka. Możesz również zabierać ze sobą śniadanie do pracy i zjeść je dopiero po dotarciu do biura.
Jakie są nasze propozycje na śniadanie przygotowane dzień „przed”? Mogą to być:
- przygotuj smaczne tortille przesmarowane śmietankowym serkiem, z łososiem, pomidorkami koktajlowymi i rukolą. Rano pokrój je na mniejsze części i podaj z ulubionym sosem,
- namocz przez noc płatki owsiane z łyżeczką miodu i rodzynkami. Rano dodaj tylko ulubione świeże owoce,
- zrób pudding chia, czyli nasiona chia z jogurtem naturalnym i wiórkami kokosowymi, a na wierzch rano dołóż mus z mango.
Co jeść na śniadanie, a czego unikać?
Najważniejszy, pierwszy posiłek dnia powinien być doskonale zbilansowany i odpowiadać na Twoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Oprócz tego istnieją oczywiście opinie eksperckie na temat tego, jak powinno wyglądać śniadanie idealne. Wszystko oczywiście zależy od wybranej przez Ciebie diety. Jeśli na co dzień obcinasz węglowodany, to jasne jest, że wybierzesz śniadanie białkowo-tłuszczowe, z kolei, jeśli jesteś na diecie o niskim IG, wybierzesz produkty pasujące do tej diety, Niezależnie od Twojego systemu odżywiania, zdrowe śniadanie powinno być syte, lecz lekkie — takie, po którym zyskasz porządny zastrzyk energii, ale nie staniesz się ospały i ociężały. Śniadanie powinno Ci dostarczyć od 300 do 500 kcal, w tym więcej niż 20% białka, mniej niż 30% tłuszczy, oraz 55-75% węglowodanów. Z kolei kaloryczność śniadania powinna zapewniać około 20% dziennego zapotrzebowania.
Co jeść na śniadanie, gdy jesteś na diecie?
Kiedy jesteś na redukcji, sięgaj po produkty, które zawierają dużą ilość białka oraz błonnika, lecz rygorystycznie obetnij węglowodany. Dobrze sprawdzą się więc:
- płatki owsiane (np. jako klasyczną owsiankę, zmielone z dodatkiem banana w formie placuszków),
- warzywa (w formie sałatki lub dodatku do kanapek, jajecznicy czy omletu),
- pieczywo pełnoziarniste (jako baza do kanapek),
- mleko, nabiał i jaja (możesz też sięgnąć po wegańskie zamienniki),
- ryby (świetnie sprawdzi się makrela, pstrąg i łosoś),
- nasiona słonecznika, dyni i siemię lniane.
Zdrowe śniadanie to też zjedzone śniadanie, dlatego, jeśli masz problem z apetytem o poranku, jako bazę tego posiłku wybieraj produkty, które zjesz z przyjemnością. Postaraj się różnicować produkty i nie jedz codziennie tego samego, bo szybko się znudzisz.
świetne propozycje!