Baseny ogrodowe dmuchane, rozporowe i stelażowe – który wybrać?

Materiał zewnętrzny

Klimat w Polsce bywa bardzo zmienny, jednak jego stopniowe ocieplanie daje się zauważyć w miesiącach letnich. Nierzadko temperatura przekracza wtedy trzydzieści stopni Celsjusza. Wiele osób marzy wtedy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie basenu ustawionego w ogrodzie i na działce. Który basen ogrodowy wybrać i dlaczego warto się zdecydować jego zakup?

Basen ogrodowy – dlaczego nie pożałujesz jego zakupu

W przeciwieństwie do basenów ogrodowych, które trzeba najpierw wykopać, a później utrzymać, baseny dmuchane, rozporowe czy stelażowe wystarczy rozłożyć. Nie trzeba przeznaczać ogromnych środków na ich konserwację, serwisowanie i utrzymanie. Można je też wygodnie złożyć po sezonie letnim i bezpiecznie przechowywać przez pozostałą część roku. Do ich rozłożenia nie potrzeba doświadczenia czy zatrudniania specjalistów, a czyszczenie jest stosunkowo proste i niewymagające.

Kwestie techniczne i ekonomiczne na bok, bo posiadanie basenu ogrodowego dmuchanego czy stelażowego to przede wszystkim przyjemność! Relaksujące chwile spędzone w basenie uprzyjemnią nawet najbardziej skwarne popołudnie. Posiadanie basenu zdecydowanie motywuje do zażywania codziennej dawki ruchu. Przebywanie w wodzie wzmacnia organizm, odpręża go, odciąża stawy, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i to nawet wtedy, gdy ktoś po prostu porusza się z wolna w wodzie, a nie intensywnie pływa kraulem.

Baseny ogrodowe – charakterystyka, rozmiary, różnice

Który rodzaj basenu ogrodowego wybrać? Baseny dmuchane różnią się od tych rozporowych, a te z kolei od stelażowych. Każdy z nich pasuje do nieco innego rodzaju przestrzeni ogrodu czy działki i odznacza się unikalnymi cechami.

Baseny dmuchane

Ten typ basenu ogrodowego jest bardzo często wybierany przez osoby, które chcą mieć w ogrodzie czy na działce swoje małe prywatny kąpielisko. Aby rozłożyć basen dmuchany, wystarczy go nadmuchać i wypełnić wodą. Baseny dmuchane są szczególnie polecane dla tych osób, które nie mają zbyt dużej działki czy ogrodu. Ze względu na swoje małe lub średnie rozmiary świetnie wpasowują się w ograniczoną przestrzeń.

Baseny dmuchane bardzo łatwo przechowywać. Wystarczy spuścić z nich powietrze i złożyć, a nie zajmą zbyt dużo miejsca. Są także bardzo mobilne, dlatego można je przenosić z miejsca na miejsce bez obaw o zagracanie ograniczonej pojemności bagażnika samochodu.

Baseny rozporowe

Bardzo popularny typ basenu ogrodowego, którego rozmiary mogą być małe, średnie i duże. Nie tak duże, co prawda, jak rozmiary basenów stelażowych, ale odpowiednie do pomieszczenia do kilku dorosłych osób. Wielkość basenu można więc dostosować do jego użytkowników – dla dzieci wystarczy niewielkich rozmiarów basen rozporowy, dla dorosłych ten o większej pojemności.

Basen rozporowy jest wykonywany z materiałów syntetycznych, które muszą być wytrzymałe. Ta cecha wyróżnia ścianki basenu rozporowego i jego dno, które jest w większości modeli dodatkowo wzmacniane. Obręcz jest często dmuchana, chociaż nie jest to element obecny w każdym basenie rozporowym. Rozkładanie tego basenu jest najprostsze – wystarczy wlać wodę do jego wnętrza, a ona, naciskając na ścianki basenu, ustawi go w odpowiedniej pozycji. Kształt basenu rozporowego jest okrągły, trzeba więc pamięta o tym, kupując go, by pasował do ogrodu lub działki, na której ma stanąć.

Baseny stelażowe

Stelażowy typ basenu zyskał na popularności za sprawą swoich rozmiarów (i nie tylko!). Jest co prawda nieco bardziej wymagający w kwestii rozstawiania, jednak każdy dobry producent takich basenów wyposaża je w instrukcję montażu. Nawet osoba niedoświadczona poradziłaby sobie z jego ustawieniem.

Rozmiary basenów stelażowych są różne, ale najczęściej spotyka się rozmiary duże i bardzo duże. Z tego względu poleca się je ustawiać w większych ogrodach i na działkach o dużej powierzchni.

Każdy z basenów ogrodowych – dmuchany, rozporowy i stelażowy – mają swoje unikalne cechy. Warto dostosować jego typ do posiadanej działki czy powierzchni ogrodu i możliwości finansowych, a także osobistych preferencji i upodobań!

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze