Gazy i wzdęcia należą do najczęstszych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Spowodowane są niewłaściwym stylem życia, w tym złymi nawykami żywieniowymi. Aby im zapobiec, należy unikać pewnych pokarmów, posiłki spożywać regularnie, dbać o właściwą podaż płynów. Pomocne mogą być napary z ziół.
Gazy zgromadzone w przewodzie pokarmowym pochodzą z powietrza połykanego podczas spożywania posiłków lub mówienia, a także z fermentacji składników pokarmowych zachodzącej w jelitach pod wpływem bakterii. Wzdęcia to uciążliwa dolegliwość, z którą pacjenci mogą często poradzić sobie bez konsultacji lekarskiej. Bezpiecznym i dobrze tolerowanym lekiem jest Espumisan.
Jak pozbyć się gazów? Sposoby na wzdęty brzuch
Należy obserwować swój organizm i zwracać uwagę na to, w jakich sytuacjach i po jakich pokarmach nasilają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W szczególności należy:
- regularnie spożywać posiłki, bez pośpiechu;
- spożywać 4-5 posiłków w małych porcjach zamiast 3 dużych;
- ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych (oliwa, oleje);
- ograniczyć spożycie produktów nasilających produkcję gazów, takich jak fasola, groch, kapusta, kalafior czy brukselka;
- unikać produktów bogatych w fruktozę (np. winogrona, gruszki);
- unikać napojów gazowanych, a wybierać wodę niegazowaną oraz ciepłe napary z liści mięty, owoców kminku czy odwary z owoców kopru włoskiego;
- uważać na ilość przyjmowanego błonnika w produktach spożywczych.
Należy podkreślić, że błonnik pokarmowy odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim reguluje pracę jelit, jednak przyjmowany w nadmiarze może przyczyniać się do wzdęcia brzucha.
Jak działa i kiedy podaje się Espumisan?
Espumisan (simetikon) zmniejsza napięcie powierzchniowe między płynną treścią pokarmową a pęcherzykami gazu w przewodzie pokarmowym. Ułatwia pękanie pęcherzyków gazu, który następnie ulega wchłonięciu przez ścianę jelita lub jest usuwany na drodze perystaltyki.
Espumisan podawany doustnie łagodzi wzdęcia, usuwa przykre uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalany w postaci niezmienionej. Nie powoduje działań niepożądanych, nie obciąża organizmu, nie wchodzi w interakcje. Jest bezpieczny u kobiet w ciąży i małych dzieci. Może być podawany przez dłuższy czas. Dla dzieci po 14. roku życia i dorosłych przeznaczone są preparaty w postaci kropli doustnych, granulatów lub kapsułek. U niemowląt i małych dzieci stosowane są krople doustne.
Należy pamiętać, że nadmierne gromadzenie się gazów może być także objawem choroby. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się alergię pokarmową, zespół jelita nadwrażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakię oraz niedobór enzymów trzustkowych.