To prawda, że nic nie sprawia większej przyjemności jak błogie wylegiwanie się w zaciszu własnego ogrodu. Niezbędną ilość cienia i wygody zapewni domownikom altanka drewniana – od lat znajdująca się na liście bestsellerów w grupie drewnianych produktów ogrodowych. Jednak większość gotowych zestawów to dość proste i siermiężne konstrukcje – brakuje im stylu i wyrazu. Dzisiaj podpowiemy wam jak zbudować altanę ogrodową, by stała się perłą w waszym ogrodzie!
Z czego zbudować altanę ogrodową? Jakie materiały wykorzystać w wystroju?
Jeśli chodzi o gotowe zestawy do samodzielnego montażu w ogrodzie, zdecydowanie stawia się na drewniane altany ogrodowe. Materiał ten jest biodegradowalny, stosunkowo niedrogi, łatwy w transporcie i samodzielnym zabezpieczeniu – ma szereg znanych polskim konsumentom zalet. Jest jednak pewne „ale”… altanki drewniane bywają trochę nudne. Większość to proste konstrukcje na bazie prostokąta, wykonane z kilu słupów i dwuspadowego zadaszenia. Bliżej im do wiaty niż do altany ogrodowej rodem z pierwszych stron ogrodowych czasopism.
Dlatego warto postawić na materiały, które nadadzą trochę życia i wprowadzą różnorodność. Po pierwsze, altany ogrodowe uwielbiają zieleń, dlatego nie wahajcie się ani chwili wykorzystywać ceramiczne donice, wazony czy tace, które można w zależności od gabarytów poustawiać, pouwieszać itd. Idąc w stronę bardziej klasycznych stylizacji, altany ogrodowe lubią również kamień – wtedy, wraz z drewnem i ceramiką narzucają trochę śródziemnomorski klimat całej aranżacji. Skalniaki, kamienne grille lub wędzarnie, a nawet całe ścianki z kamienia to ten naturalny element krajobrazu, który świetnie komponuje się z drewnem sosnowym czy świerkowym, a z takich najczęściej produkowane są nasze rodzime altany drewniane.
Altana ogrodowa – jak wykonać nowoczesne aranżacje?
Altanki z drewna mają tę zaletę, że w zależności od dobranego materiału oraz geometrii, mogą zarówno być modernistyczne jak i bardziej klasyczne. W tych minimalistycznych wariantach dobrze jest wykorzystywać altany ogrodowe z importowanych gatunków drewna, najlepiej ciemnego. Z czego budować pozostałe elementy altanki? Polecamy szukać inspiracji w metalu i szkle. Połyskliwość, transparentność, prosta i minimalistyczna geometria, oszczędność w wyrazie, wszystko to typowe cechy skandynawskiej architektury, która szturmem podbija także aranżacje ogrodowe.
Przykładami mogą być szklane barierki, a nawet całe ściany altany ogrodowej z drewna, wkomponowane w jeden z gotowych zestawów, dostępnych w sklepach wielu polskich producentów. Altanki drewniane znajdziecie między innymi w tym sklepie: www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe
Nowoczesne projekty uzupełnia wspomniana wcześniej stal – można wykorzystać jej atuty, zamawiając poręcze lub wybierając oświetlenie altany ogrodowej, które oparte jest na elementach ze stali nierdzewnej. Pozostałe przedmioty ozdobne, takie jak donice, meble ogrodowe, figury i rzeźby (bardzo popularne w nowoczesnych ogrodach) powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, które zapewnia połyskliwą strukturę materiału oraz bardzo modernistyczny charakter.
Fot. Altany ogrodowe z ProduktyOgrodowe.pl
Bardzo ciekawy wpis, sama się ostatnio zastanawiałam czy kupić duży parasol, czy może zbudować altanę.