Napędy do bram stają się coraz powszechniej wykorzystywanym elementem, zarówno w sektorze biznesowym, jak i przez osoby prywatne. To duże udogodnienie, komfort użytkowania oraz oszczędność czasu. Co warto wiedzieć przed wyborem odpowiedniego napędu do bramy?
Rodzaje napędów do bram
Napęd do bramy to bardzo szerokie pojęcie, określające różne warianty automatyzacji otwierania i zamykania bram. Wybór właściwego rozwiązania zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanej bramy. Inne mechanizmy stosowane są do bram skrzydłowych, a inne do przesuwnych.
Systemy do bram skrzydłowych instalowane są zazwyczaj na słupkach lub na skrzydłach. Duże znaczenie odgrywa tu konstrukcja bramy, ale też preferencje użytkownika. Posiadając bramę skrzydłową, zamontować można jeden z dwóch mechanizmów otwierania. Pierwszym z nich jest napęd hydrauliczny. Jest to rozwiązanie cechujące się wysoką wytrzymałością, dlatego też doskonale sprawdzi się w przypadku bram o dużej wadze. Wytrzymałość mechanizmu sprawia, że brama może być wielokrotnie otwierana i zamykana, bez ryzyka uszkodzenia. Alternatywnym rozwiązaniem są napędy elektromechaniczne, które cechują się prostym montażem i niższą ceną. Często wybierane są w przypadku bram w domach jednorodzinnych, należy jednak pamiętać, że ich wytrzymałość może być niższa niż systemów hydraulicznych.
Posiadacze bram przesuwnych mogą wybrać dwa warianty napędów stosowanych do tego rodzaju bram. Pierwszym z dostępnych rozwiązań jest napęd zębatkowy. Stosowana jest tu specjalna zębatka, po której przesuwa się brama podczas otwierania i zamykania. Mechanizm ten zapewnia wyjątkową płynność działania, jest też bardzo wydajny i wytrzymały. Drugim stosowanym mechanizmem jest napęd łańcuchowy. Rozwiązanie to jest zdecydowanie mniej popularne wśród użytkowników, wykorzystywane w zasadzie tylko w sytuacjach, w których mechanizm zębatkowy mógłby nie sprawdzić się właściwie. Specjaliści podkreślają, że napęd łańcuchowy sprawdzi się głównie w przypadku bram bardzo długich lub ciężkich, ponieważ łańcuch gwarantuje dużą siłę napędową. Wybierając ten rodzaj mechanizmu, trzeba jednak pamiętać, że do prawidłowego działania łańcuch wymagał będzie odpowiedniej konserwacji.
Osobnym rozwiązaniem są napędy do bram garażowych, gdzie mogą być stosowane dwa rozwiązania: napędy śrubowe i paskowe. Pierwsze z nich, ze względu na wyjątkowo cichą pracę, rewelacyjnie sprawdzą się gdy garaż znajduje się w sąsiedztwie obiektów mieszkalnych. Cechują się długą żywotnością i łatwym montażem. Napędy paskowe działają jeszcze ciszej, jednak należy pamiętać, że decydując się na taki mechanizm, nie można zapominać o regularnej konserwacji i wymianie paska.
Dlaczego warto zainwestować w napęd do bramy?
Osoby decydujące się na montaż mechanizmów pozwalających na automatyzację działania bramy zapytane o powód, najczęściej wskazują, że jest to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie. To jedna z największych zalet, pozwala zaoszczędzić czas, a brak konieczności wysiadania z auta zimą czy podczas złej pogody doceni każdy.
Mimo że to komfort użytkowników wymieniany jest zazwyczaj na pierwszym miejscu, to automatyzacja działania bramy zapewnia użytkownikom większe bezpieczeństwo. Chroni zarówno przed wejściem osób trzecich, ale dzięki mechanizmom takim jak fotokomórki czy czujniki ruchu, doskonale zabezpiecza przed przypadkowym zamknięciem. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że wjeżdżający pojazd ulegnie uszkodzeniu.
Dużym atutem jest również możliwość łatwej kontroli dostępu. Automatycznie otwierane bramy bez większych problemów można zintegrować z działającymi systemami zarządzania. Z tego względu napędy do bram są szeroko wykorzystywane także w firmach lub na zamkniętych osiedlach mieszkaniowych.
Wybierając dostosowany do swoich potrzeb napęd do bram należy pamiętać, że to inwestycja w bezpieczeństwo, jednocześnie poprawiając komfort życia. Dlatego też najlepiej jest wybierać rozwiązania dostarczane przez specjalistów, takich jak Elektrobim. Odpowiedni wybór mechanizmu oraz firmy montującej pozwala uniknąć wielu problemów w czasie użytkowania.