Welur, nazywamy także aksamitem lub pluszem, to tradycyjny materiał obiciowy. Przed wiekami kochały go wyższe sfery, w pluszowych fotelach spędzając czas na proszonych herbatkach i uroczystych rautach. Dziś ten materiał zobaczymy już nie tylko w starych pałacach, ale także w mieszkaniu przysłowiowego Kowalskiego, bowiem plusz to najpopularniejszy trend wnętrzarski w 2019 roku.
Welur pojawia się wszędzie: na poduszkach, zasłonach, jako wykończenie ozdobnych pudełek. Jednak prawdziwym hitem są meble wykończone pluszem. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza mięciutkie fotele-uszaki i dopasowane do nich sofy.
Jakie są zalety welurowej sofy?
Aksamit jest trwałym materiałem, zdolnym przetrwać wieki. Obecnie do niego dodaje się wiązki tkaniny ognioodpornej, dzięki czemu materiał nie ulega zapłonowi. Zmieniła się także paleta dostępnych kolorów – dawniej aksamitne meble dostępne były głównie w ciemnych barwach: granacie, czerni, burgundzie lub butelkowej zieleni. Obecnie bez problemu znajdziemy też żywsze opcje kolorystyczne.
Welur jest materiałem bardzo miękkim, przyjemnym w dotyku. Przyjemnie czuć go pod palcami lub przytulić do niego policzek. Dodatkowo, nadaje pomieszczeniu szyku i stylu. Nadal kojarzy się nam z luksusem i dobrobytem. Aksamit ładnie odbija światło, dzięki czemu przykuwa wzrok. Sofa wykończona welurowym obiciem to mebel, wobec którego nie można przejść obojętnie.
Nie musimy się także odwoływać do klasyki, jeśli chodzi o bryłę mebli. Polski producent Adriana Furniture ma w swojej ofercie ma linię Margo o nowoczesnej, prostej i lekkiej bryle: https://adrianafurniture.com/pl/linia-present-day/75-margo.html. Plusz doskonale pasuje do metalowego stelaża tego mebla. Kompletując zestaw mamy do wyboru: narożniki, szezlongi, sofy, fotele i podnóżki, każdy jest więc w stanie wybrać meble do swego salonu.
A czy aksamit ma jakieś wady?
Decydując się na pluszową kanapę lub narożnik musimy liczyć się z tym, że w tym materiale lubią powstawać przetarcia, drobne pęknięcia. Jest też bardzo wrażliwy na wodę i pod wpływem płynów lub wilgoci może się odkształcać. Na aksamicie dość wyraźnie widać też wszystkie plamy, a niektóre środki mogą powodować odbarwienia.
Mimo wszystko jednak miła faktura oraz klasyczny wdzięk równoważą te drobne niedogodności. Odpowiednio pielęgnowany plusz potrafi zachować swój świetny wygląd przez długie lata.
Jak pielęgnować meble z weluru?
Dla wielu osób problematyczne w welurze wydaje się jego właściwe pielęgnowanie. Tutaj należy jednak przede wszystkim trzymać się kilku rad, a wszystko będzie dobrze. Aby welur zachował swój kształt i wygląd w przypadku zabiegów konserwujących lub piorących nie należy używać zbyt wiele wody. Jeśli chcemy sprać plamę – najlepiej użyć do tego wilgotnej ścierki, nadmiar wilgoci susząc suszarką do włosów. Pozwoli to uniknąć namnażania się pleśni.
Do czyszczenia weluru należy używać jedynie odpowiednich środków chemicznych. Przy ich aplikacji przestrzegajmy zaleceń producenta. Gwarantujemy to nam, że nie uszkodzimy materiału.
Dostosowanie się do tych porad gwarantuje nam, że nasze meble tapicerowane zachowają swój charakter przez lata. Aksamit jest ponadczasowy i pomimo zmieniających się jak w kalejdoskopie mód, wciąż wydaje się atrakcyjnym materiałem w wystroju wnętrz.