Kosą po patelni Porady kulinarne Skoro nie plastikowa słomka to co? Przegląd słomek alternatywnych

Skoro nie plastikowa słomka to co? Przegląd słomek alternatywnych

6 min. czytania
1
0

Słomki plastikowe przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Aktualnie dostępnych jest wiele alternatyw – dowiedz się czym można zastąpić plastik.

Zakaz proponowany przez Unię Europejską, zarządzenia poszczególnych miast czy zmiana polityki przedsiębiorstw – słomki plastikowe są atakowane z każdej strony jako odpowiedzialne za zaśmiecanie plaż i oceanów oraz krzywdzenie morskich stworzeń.

Ale wysiłki związane z ochroną środowiska zaczynają przynosić efekty. Na przykład McDonalds w swoich restauracjach w Wielkiej Brytanii zrezygnował ze słomek plastikowych zastępując je ekologicznymi słomkami papierowymi, co było krokiem w kierunku ich całkowitego wyeliminowania w tym kraju. Jednak sieć fast-food ostatnio unikała dyskusji nad problemem w USA twierdząc, że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem obejmującym wszystkie opakowania, które będą pochodziły z biodegradowalnych materiałów lub z recyklingu do roku 2025. W międzyczasie ekolodzy szacują, że Amerykanie zużywają 500 milionów słomek każdego dnia.

W Malibu w Kalifornii odpowiedzią jednej z restauracji na zakaz plastikowych naczyń, w tym słomek, jest makaron. Ale konsumenci, którzy interesują się plastikiem kończącym w nozdrzach lub przewodach pokarmowych morskich stworzeń, mają również inne alternatywy. Najbardziej oczywistym byłoby całkowite zaprzestanie używania słomek. Ale w sytuacji, gdy słomka jest pożądana, oto czym można ją zastąpić:

Słomki ze słomy

W poprzednich stuleciach ludzie używali łodyg zboża do picia napojów, a słomki ze słomy wciąż są w zasięgu, oferując możliwość biodegradacji. Niestety trwałość takich słomek pozostawia wiele do życzenia i słomka ze słomy nie zawsze pozwoli na dokończenie drinka.

Słomki papierowe

Opatentowane w 1888 r. słomki z papieru zostały w większości zamienione na plastikowe w latach 60. XX wieku. Mimo to, ta oldschoolowa, jednorazowa alternatywa dla plastikowych słomek nadal jest dostępna. Aktualnie wracają w wielkim stylu. Przystępne ceny oraz duży wybór wzorów i kolorów (ponad 25) dostępny w tym sklepie internetowym oferującym słomki papierowe.

Słomki bambusowe

Słomka bambusowa to opcja wielokrotnego użytku, a wiele firm produkuje słomki z wykorzystaniem całkowicie naturalnego materiału. Minusem jest sztywność, która w przypadku dzieci może spowodować przebicie podniebienia.

Słomki szklane

Słomki szklane są kolejną opcją wielokrotnego użytku i – przynajmniej teoretycznie – trwałym rozwiązaniem alternatywnym. Minusem jest kruchość materiału i sztywność co sprawia, że także nie nadają się dla dzieci.

Słomki stalowe

Słomki wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej lub innych metali takich jak aluminium, a nawet srebra czy… tytanu! Minusy: sztywność – patrz wyżej. Problemem jest także kwestia dokładnego czyszczenia.

Słomki z tworzywa PLA

Biodegradowalny plastik nie istnieje. Większość tworzyw sztucznych oznaczonych jako biodegradowalnerozkłada się tylko w warunkach występujących w kompostownikach przemysłowych (tj. w temperaturach powyżej 50°C) i nie ulega degradacji szybciej niż konwencjonalne tworzywa sztuczne w kompostownikach domowych. Niewiele (o ile jakiekolwiek) tworzyw sztucznych oznaczonych jako biodegradowalne rozpadnie się szybciej niż konwencjonalne tworzywa sztuczne w środowisku morskim.

Słomki makaronowe

Słomki jednorazowe, dosyć drogie i trudno dostępne. Pozostaje także kwestia co dzieje się z taką słomką po użyciu. Przeciwnicy twierdzą, że może dochodzić do “wyrzucania jedzenia”.

Ciekawe? Podziel się z innymi:
 • 34
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  34
  Udostępnienia

1 komentarz

 1. Avatar

  Basia

  24 czerwca 2019 w 23:01

  Pamiętam z dzieciństwa słomki ze słomy. I komu to przeszkadzało?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Niestety wykluczyłem ze względu na spam, możliwość wstawiania linków w komentarzach. Chcesz dodać adres Swojej strony, zrób to w polu "Witryna Internetowa", Twój komentarz w tym przypadku zostanie dodany po weryfikacji. Komentarze z linkami w treści zostaną usunięte.

Zobacz też

Smaczny obiad z krewetkami – przygotujesz go w mniej niż godzinę

Najbardziej popularne owoce morza to bez wątpienia krewetki. Obecnie możemy dostać je w ni…