Potrzebne składniki
Wywar:
- 1 kg kości wieprzowych (grasica, golonka, żebra)
- 1 kg porcji rosołowych z kurczaka
- 30 g kombu
- 20 g bonito
- 6 ząbków czosnku
- 5 cm imbiru
- 6 sztuk shitake
Makaron alkaliczny:
- 300 g mąki wysokoglutenowej
- 200 ml zimnej wody
- 2 łyżeczki kansui (węglan potasu)
- pół łyżeczki soli
Boczek pieczony chashu:
- 300 g boczku surowego
- 300 ml wody
- 50 ml sake
- 50 ml mirin
- 200 ml sosu sojowego
- 3 łyżeczki cukru
- 4 cm korzenia imbiru
Do zupy na każda miseczkę:
- 1/2 płat nori
- pędy bambusa
- 1 jajko
- kiełki fasoli
- dymka
- kukurydza
- opcjonalnie grzyby enoki lub shitake
Sposób wykonania
- Zaczynamy od wywaru ponieważ to baza naszej zupy i gotuje się go baaardzo długo. Wrzucamy oczyszczone kawałki mięsa i kości do dużego garnka. Zalewamy wodą i dodajemy pozostałe składniki. Wywar zostawiamy na małym ogniu na około 8 godzin. Musi powoli się ledwo gotować jak rosół. Sprawdzamy ilość płynu co jakiś czas i uzupełniamy.
- Gdy już mamy prawie gotowy wywar możemy zrobić makaron. Mąkę łączymy z sola i dodajemy kansui. Następnie wyrabiamy ciasto rękami podlewając stopniowo wodą. Ciasto będzie twarde ale musi być jednolite i błyszczeć. Zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na 30 min. Następnie obficie podsypujemy mąką i rozwałkowujemy na tak cienki placek jak się da. Naprawdę trzeba w to włożyć trochę wysiłku. Ma być jak papier. Zawijamy w rulon i kroimy bardzo cienkie paseczki. Makaron gotujemy w osolonej wodzie ok. 1 minuty, po czym hartujemy w zimnej wodzie. Ciasto jak zostanie można zamrozić.
- Robimy marynatę ajtsuke do pieczenia boczku. Imbir obieramy i kroimy w plasterki. Z pozostałymi składnikami marynaty, wlewamy do rondelka i zagotowujemy. Boczek rolujemy skórą do zewnątrz i wiążemy sznurkiem. Wkładamy do foremki aluminiowej, zalewamy marynatą i pieczemy w piekarniku w 140 stopniach przez 2 godziny, co jakiś czas obracając. Po wystudzeniu kroimy go w plastry. Marynaty nie wylewamy przyda się do zupy.
- Przygotowujemy jajka ajitsuke tamago - Jajka gotujemy w mocno osolonym wrzątku przez 6 min. Po ugotowaniu wkładamy do miski najlepiej z wodą z lodem - musimy je bardzo dobrze schłodzić. Obieramy i wkładamy do marynaty z pieczenia boczku na 30 min. Do zupy dodajemy przekrojone na pół.
- Teraz czas to wszystko złożyć w całość. Na dno miseczki wlewamy 2 łyżki marynaty. Nalewamy gorący bulion, wkładamy, makaron, plaster boczku, dodatki wg uznania i jajko. wkładamy też pocięty na mniejsze części płat nori. Zupa ma być treściwa więc nie oszczędzamy na dodatkach.
Jeśli zdecydujesz się wykonać przepis na: Ramen wg. mojej propozycji, będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z innymi opinią na jego temat oraz zrobisz zdjęcie wykonej potrawy i prześlesz je na mój adres e-mail, możesz liczyć na to, że opublikuję je w galerii pod przepisem. Smacznego.
W moich przepisach często wykorzystuję doskonałego pomocnika w kuchni czyli Thermomix TM6. Oczywiście przepisy są opisane tak by przygotować je bez korzystania z tego sprzętu, jednak ja nie lubię się męczyć, a on ułatwia mi pracę w kuchni. Zastępuje wiele innych sprzętów i skraca czas przygotowania potraw.
Jeśli chcesz poznać to urządzenie zapraszam do kontaktu:
A tak przebiegają warsztaty:
Słowniczek pojęć:
Kombu – surowiec kulinarny uzyskiwany z kilku gatunków wodorostów z rzędu listownicowców, przede wszystkim listownicy japońskiej, a w mniejszym stopniu z Saccharina religiosa, Saccharina cichorioides, Alaria crassifolia i różnych gatunków Arthrothamnus.
Płatki bonito – czyli mięso suszone ryby drapieżnej. występującej w niemal wszystkich tropikalnych i subtropikalnych morzach i oceanach.
Shitake – Twardnik japoński, twardziak jadalny – gatunek grzybów należący do rodziny Omphalotaceae.
Kansui – nazywane także wodą alkaliczną lub sodą pieczoną. Węglan potasu który możemy uzyskać w prosty sposób przez upieczenie sody oczyszczonej. Pieczemy na folii aluminiowej w 140 stopniach przez godzinę. Uwaga po upieczeniu nie dotykamy palcami- podrażnia skórę. Można przechowywać w słoiczku.
Mirin – Japońskie wino do gotowania – słodka, płynna przyprawa o zawartości alkoholu 14%, uzyskiwana w wyniku zmieszania ryżu lekko sfermentowanego przy pomocy pleśni.
Enoki – (enokitake, płomiennica zimowa) to grzybki popularne w kuchni azjatyckiej
Źródło – Wikipedia