Przygotowanie ogrodu na zimę

Materiał zewnętrzny

Jesień to okres, kiedy coraz mniej czasu spędzamy w ogrodzie na wypoczynku, a więcej na przygotowywaniu go do zimy. Odpowiednie działania pomagają przetrwać trudny okres ogrodowej roślinności, wypoczynkowym meblom i innym znajdującym się na jego terenie elementom małej architektury. Podejmując je, możemy mieć większą pewność, że wiosną przestrzeń ogrodu znów obudzi się do życia, będzie nas cieszyć swoim urokliwym widokiem i zapewni radość z przebywania na powietrzu.

--- Reklama ---

Przygotowanie ogrodu na zimę to szereg działań, wśród których nie powinno zabraknąć prac polegających na zabezpieczaniu na czas mrozów ogrodowej roślinności oraz mebli wypoczynkowych. Rodzaj i sposób prowadzenia tych prac zależy przede wszystkim od gatunków roślin i materiału, z jakiego wykonano ustawione w ogrodzie meble.

Ogrodowa roślinność – jak ją chronić w czasie zimy?

Wiele roślin, które goszczą w polskich ogrodach, znosi okres zimowy całkiem dobrze. Są jednak i takie, o które trzeba szczególnie zadbać. To gatunki rosnące w naturze w cieplejszym klimacie, które bez naszej pomocy mogą nie przetrwać zimowych mrozów. Podobnie wygląda sytuacja z roślinami młodymi, które nie rozwinęły jeszcze wystarczającego systemu korzeniowego. Chronimy zatem nie tylko rośliny wrażliwe, ale również te, które niedawno posadziliśmy.

Warto zadbać o to, by rośliny zgromadziły na zimę zapas wody. Jest to szczególnie ważne dla gatunków, które nie tracą w tym okresie liści. Pamiętajmy, że nawet zimą zachodzi w nich transpiracja i utrata wody przez blaszkę liściową. Dlatego, jeśli jesień jest ciepła i sucha, powinniśmy je regularnie, obficie podlewa

.Konieczne jest też osłonięcie roślin wrażliwych na przymrozki. Odpowiednie osłony robimy, gdy temperatura zaczyna spadać do 5 stopni poniżej 0. Okrywanie roślin przy wyższych temperaturach może wyrządzić więcej szkód niż pożytku i doprowadzić do ich gnicia. Rodzaj osłonki zależy od gatunku rośliny. Do okrywania można wykorzystywać iglaste gałązki, trociny albo korę. Pamiętajmy też, że im dłuższe i bardziej srogie zimy, tym grubszą osłonę należy zapewnić roślinom.

Meble w ogrodzie również należy zabezpieczać

W okresie zimowym mogą ucierpieć nie tylko rośliny, ale również ogrodowe meble. Jeśli o tym zapomnimy, będą narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak zalegający śnieg, mróz, czy wilgoć. W efekcie pojawiają się uszkodzenia materiału, przez co zmniejsza się ich żywotność i pogarsza wygląd.

Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie temu zapobiec. Rodzaj i ilość zabiegów zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Meble metalowe zabezpieczamy przed korozją, a drewniane konserwujemy za pomocą specjalnych preparatów. Dobrze jest też schować je poza sezonem w suchym i chłodnym, ale nie zimnym pomieszczeniu. Ze względu na ich gabaryty, ciężar i brak odpowiedniego miejsca nie zawsze jednak jest to możliwe. Wtedy warto wykorzystać dobrej jakości pokrowiec od Bazkar. Wykonany z materiału, który z jednej strony chroni przed wilgocią, ale z drugiej przepuszcza powietrze, zapewni właściwą ochronę. Zabezpieczone w ten sposób meble mogą przezimować na tarasie, w altanie albo na balkonie, a w sezonie letnim znów z powodzeniem służyć domownikom.

Zabezpieczanie roślin i mebli przed zimowymi mrozami to ważny etap prac na terenie ogrodu. Warto o nich pamiętać, by cieszyć się piękną i zadbaną przestrzenią.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze