Mięso z indyka nie jest jednorodne. Każda z jego części ma inny smak, właściwości i strukturę. Elementy jak udo, pierś czy skrzydła, możemy wykorzystać w różnych potrawach i poszczególne części sprawdzą się lepiej w konkretnych daniach, które do nich pasują. Mięso z indyka jest cenione za wysoką jakość jak i wyjątkowy smak. Odpowiednio je przyrządzając możemy uzyskać smaczne i pełne wartości odżywczych posiłki.
Według dr inż. Joanny Neuhoff-Murawskiej, dietetyk oraz ekspert programu “Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”, w świetle ostatnich badań naukowych rozsądnym wyborem w naszej diecie jest tzw. mięso białe1. Zarówno pod względem wartości odżywczych jak i smaku indyk jest doskonałym wyborem.
Indyka jest źródłem białka, oraz jest to mięso o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, a szczególnie udo i pierś. Dlatego mięso z indyka jest często wykorzystywane właśnie w opracowywaniu diet. Indyk jest źródłem m.in. potasu, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi..2
Skupmy się jednak na konkretnych częściach mięsa z indyka:
Udziec indyka
Mięso o ciemniejszej barwie i bardziej zbite niż np. krucha pierś. Jednak o najbardziej chyba wyrazistym smaku. Dzięki tym właściwościom idealnie nadaje się do pieczenia lub duszenia. Świetnie pasuje do wykorzystania np. w gulaszu lub potrawce. Ta część indyka wymaga trochę dłuższej obróbki termicznej, ze względu na twardość mięsa.
Szczerze jest to moja ulubiona część indyka ze względu na soczystość mięsa i właśnie wyraźny smak zbliżony do cielęciny. Często ją używam w mojej kuchni. Polecam wykonanie z uda indyka zapiekanek, szaszłyków czy możecie zwyczajnie je upiec. Jednak najlepsze to mięso będzie w daniu typu:
Pierś indyka
To chyba najbardziej popularna na naszych stołach część mięsa z indyka. Delikatna i krucha o łagodnym smaku. Często wykorzystywana jest na kotlety czy rolady. Z piersią z indyka musimy jednak uważać by jej nie wysuszyć. Przez swoją delikatność szybko odparowują z niej płyny.
Można ją łączyć z wyraźnymi zw smaku przyprawami, oraz uzupełniać danie poprzez dodanie owoców czy warzyw. Idealnie nadaje się zarówno do pieczenia jak i smażenia. Dodatkową zaletą tej części indyka jest jego wielkość. Możemy rozkroić je na dość duży płat i zawijać w środku farsz. Polecam szczególnie takie rolady z piersi indyka w formie pieczeni, przykład poniżej:
Skrzydła indyka
Głównie wykorzystuję je, wraz z szyją do gotowania zup, wywarów i sosów. Doskonale jednak również nadają się do pieczenia, ponieważ zawierają dość sporo mięsa. Szczerze nie wyobrażam sobie rosołu bez dodania właśnie mięsa z indyka lub całkiem na jego bazie. Uzyskujemy pełny smak, naprawdę esencjonalny, a zarazem niezbyt tłusty.
Mięso z indyka jest bardzo łatwym mięsem do przygotowania, a do tego zdrowym i niezwykle smacznym. Przekonałem się do niego już dawno i teraz często gości w daniach na moim stole. Zachęcam Was również do spróbowania potraw z indyka i wykorzystywania go często w Swojej kuchni.
1 Nimptsch K., Bernstein A. M., Giovannucci E. i wsp. Dietary Intakes of Red Meat, Poultry, and Fish During High School and Risk of Colorectal Adenomas in Women. American Journal of Epidemiology 2013;178:172–183.
2 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia.
Udziec – dla mnie kawał indyka, który jest idealny. Smak, konsystencja tego mięsa – cud!