Patelnie grillowe są świetnym przyjacielem każdego miłośnika zróżnicowanej i ciekawej kuchni, potrafią zmienić zwykły obiad w prawdziwą ucztę, a przy odrobinie cierpliwości i zapału, dają szerokie pole do popisu największym wielbicielom grillowanych potraw. Wybór patelni grillowych na rynku jest szeroki, a ich zastosowań w kuchni jest jeszcze więcej – świetnie sprawdzają się przy rybach, mięsie i warzywach. Oto 5 największych zalet patelni grillowych.
Każdy znajdzie coś, co lubi
Istnieją 3 główne rodzaje patelni grillowych: żeliwne, stalowe i aluminiowe. Każdy z nich ma wiele zalet, więc bez obaw znajdziesz patelnię, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom.
Żeliwne patelnie grillowe są najbardziej trwałymi ze wszystkich dostępnych patelni na rynku. Nagrzewają się dłużej, jednak świetnie rozprowadzają i utrzymują ciepło, dodatkowo są odporne na bardzo wysokie temperatury, przy czym ryzyko przypalenia na nich jedzenia jest niewielkie. Patelnie te są dosyć ciężkie, jednak odpowiednio pielęgnowane, będą nam służyć latami.
Za to stalowe patelnie grillowe cechują się podobną jakością i są lżejsze od żeliwnych. Są odporne na korozje czy uszkodzenia mechaniczne, dłużej się nagrzewają i wolniej oddają ciepło, przez co twoje potrawy długo pozostaną idealne do podania. Warto pamiętać, że użytkowanie tych patelni wymaga trochę wiedzy i cierpliwości. Muszą zostać zahartowane przed pierwszym użyciem, a także przejść proces „wygrzewania”, który powoduje, że do dna patelni nie przywiera jedzenie. Stalowe patelnie grillowe są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich pasjonatów kuchni.
Aluminiowe patelnie są z kolei idealną odpowiedzią dla mniej zaawansowanych miłośników grillowanej żywności. Lekkie, łatwe w obsłudze i umożliwiające szybkie przygotowanie mięs i warzyw, pozostają niezastąpionym narzędziem w kuchni. Równie łatwe jak przygotowywanie potraw, jest jej czyszczenie. Firma DAJAR w swojej ofercie prezentuje aluminiową patelnię grillową Mastic marki Ambition, która posiada 2-warstwową powłokę, zapewniającą dużą odporność na uszkodzenia i zapobiegającą przywieraniu do niej jedzenia.
Powierzchnia robi różnicę
Wszystkie patelnie grillowe posiadają powierzchnię karbowaną, która to odpowiedzialna jest za specyficzny wygląd smażonych mięs. Patelnie z mniejszymi rowkami będą idealne do przygotowywania kurczaka czy warzyw. Większe rowki pozwolą na wysmażenie tłustszych mięs, takich jak steki oraz ryby. Ważną zaletą tych rowków jest to, że umożliwiają one odprowadzenie tłuszczu, który tym samym nie wnika do mięsa. Można grillować i to zdrowo!
Pole dla wyobraźni
Patelnie grillowe są wdzięcznym narzędziem dla tych, którzy gotować lubią i pragną doskonalić swoje umiejętności. Żeliwne patelnie są właśnie dla takich kucharzy. Umożliwiają przygotowanie wielu różnych dań, swoim zakresem trudności daleko wychodzących poza znaną i lubianą kiełbaskę z grilla. Nie straszne im mięso mielone, delikatny indyk czy nadziewane gruszki i jabłka. Nadają potrawom specyficznego smaku, który w grillowaniu jest najistotniejszy.
Funkcjonalność
Patelnie grillowe można używać na kuchenkach indukcyjnych oraz w piekarniku. Są odporne na uszkodzenia, a do ich powłok nie przywiera żywność. Do smażenia potrzebna jest niewielka ilość tłuszczu. Nie są to najłatwiejsze w obsłudze patelnie, ale z pewnością zwrócą się w smaku potraw.
Grillowanie we własnej kuchni
Nie trzeba czekać na dobrą pogodę, nie trzeba odliczać dni do lata. Grillować możemy kiedy chcemy, w naszej własnej kuchni. Patelnie grillowe mogą sprawić, że nasza dieta stanie się urozmaicona i zdrowa, pełna smaków i zabawy.
Grillowanie to u mnie w kuchni odbywa się często, bowiem na tym opiera się moja terapia żywieniowa. Mam grill elektryczny kontaktowy i świetnie się sprawdza. Jestem z niego mega zadowolona i bardzo często używam go w swojej kuchni. Patelnię grillową kupiłam w Ikea i kompletnie się u mnie nie sprawdza. Strasznie przywiera i szybko się przez to pali.
tez mam grill elektryczny i patelnie – z patelnia nie mam problemu jednak może zwyczajnie źle dobrana
Nie mam w swojej kuchni jeszcze takiej patelni. Zaintrygowały mnie – nie powiem. Na razie wszystko smażę na zwykłej patelni a jak trzeba to włączam piekarnik czy kuchenkę mikrofalową z funkcją grill. Przypuszczam jednak, że to nie to samo, co patelnia grillowa. 🙂
w sumie to niewiele się różni ale zawsze mniej kłopotu i chyba tańsze rozwiązanie w obsłudze taka patelnia szczególnie jak mała porcja jedzenia
Fajnie, że w artykule wspomina się o głębokości rowków. Ja akurat jestem zwolenniczką tego, żeby zawsze, ale to zawsze były jak najgłębsze. Odprowadzanie tłuszczu, który wypływa z mięsa to jedno. Niestety w czasach, gdy mięso jest pompowane wodą trzeba mieć także ten fakt na uwadze. Klasyk w polskim domu – ktoś kupuje najtańszą patelnię pseudogrillową, jaką znajdzie. Na niej połowy kawałek najtańszego, najbardziej napompowanego wodą kurczaka, jaki znajdzie. A co potem znajdzie na patelni grillowej? Mięso ugotowane na parze 😉
są rzeczy które trzeba kupować z głowa – patelnia grillowa do takich ewidentnie należy 🙂
Nie jestem siur xD ale te co mam w domu, wydaje mi się, że są żeliwne, tyle, że rączka znacznie różni się od samej patelni, więc nie wiem, czy powinnam ją ładować do piekarnika. Muszę chyba poszukać info na necie, bo jak znam życie karton i instrukcja do zestawu już gdzieś fruwa.
Btw, czy masz swoje ulubione, z konkretnej marki, które używasz?
szczerze to nie mam – nie przykładam w ogóle wagi do marki ale patrze na jakość i przydatność do użycia… nawet nie wiem jakiej firmy jest ta co obecnie posiadam a nie chce mi sie iść do kuchni i sprawdzać 🙂 to raczej nie ma znaczenia bo mam np najzwyklejszą patelnię marki uwaga: Ikea i ta się sprawdza idealnie do smażenia, a porównywałem ja z wieloma innymi bo to mi się pali w rękach.