Operacja zmniejszenia żołądka postrzegana jest przez niektórych jako magiczna różdżka, która w krótkim czasie przywróci ich ciału właściwe proporcje. To możliwe, owszem, ale sama operacja bariatryczna to za mało, by osiągnąć taki efekt. Choć stanowi ona kluczowy element, to jest tylko częścią nierzadko długiego procesu leczenia otyłości.
Co decyduje o jego powodzeniu i na co powinieneś się przygotować, jeśli rozważasz poddanie się operacji zmniejszenia żołądka?
Psychologia chudnięcia — klucz do zrzucenia nadmiaru kilogramów
W proces leczenia otyłości nierzadko zaangażowanych jest kilku specjalistów. Ich pomoc okazuje się niezbędna zarówno wtedy, gdy cierpisz jedynie na otyłość, jak i wówczas, gdy równolegle leczysz się na inne choroby przewlekłe.
Co wspólnego ma psycholog z odchudzaniem osób, które walczą z nadwagą? Okazuje się, że całkiem sporo. Nierzadko okazuje się on kluczową postacią w całym procesie leczenia otyłości. I choć może ci się wydawać, że pod względem psychicznym wszystko z tobą w porządku, to nie wzbraniaj się przed przyjęciem pomocy tego specjalisty.
W czym dokładnie może ci pomóc?
Operacja zmniejszenia żołądka — jak wygląda pomoc psychologiczna przed zabiegiem
Otyłość nie pojawia się z dnia na dzień. Możesz przybierać na wadze miesiącami, a nawet latami, w zależności od tego, co się do tego przyczynia. Tym, co często prowadzi do nadmiaru masy ciała, są nieuporządkowane emocje. Nie tylko osobom otyłym zdarza się je „zajadać”, ale one robią to częściej, niż inni. Nie radzą sobie ze stresem, uciekają od problemów i trudnych sytuacji, albo smaczne jedzenie traktują jako nagrodę po ciężkim dniu.
Świadomość tego, jak emocje wpływają na sposób odżywiania i codzienne nawyki z tym związane, może okazać się kluczowa w procesie leczenia. Dlatego już na tym etapie, gdy operacja bariatryczna należy jeszcze do przyszłości, pomoc psychologa okazuje się niezbędna.
Psychoterapeuta bariatryczny w okresie przygotowania do zabiegu pomaga zrozumieć, jakie emocje stanowią impuls do sięgania po jedzenie, również wtedy, gdy jesteś syty. Z kolei, gdy należysz do osób, które potrafią nazwać swoje uczucia i emocje, to możesz nie być świadom tego, kiedy, co i jak dużo jesz każdego dnia.
Poza tym, informacje na temat całego procesu leczenia otyłości, w którym operacja zmniejszenia żołądka jest tylko jednym z elementów, może wywołać ambiwalentne uczucia. Z jednej strony masz nadzieję na polepszenie zdrowia i komfortu życia, ale z drugiej boisz się zmian, które cię czekają.
W poradzeniu sobie z tym również pomoże ci psycholog. Przygotuje cię na możliwe niepowodzenia i kryzysy emocjonalne oraz podpowie, jak możesz radzić sobie w takich sytuacjach. Pomoże ci też odzyskać poczucie, że masz realny wpływ na swoje zachowanie i funkcjonowanie.
Pomoc psychologiczna po operacji bariatrycznej
Operacja zmniejszenia żołądka to ważny punkt na drodze do zdrowia. Po zabiegu wciąż możesz liczyć na wsparcie psychologa, który pomoże ci wdrożyć zalecenia lekarza bariatry i dietetyka.
Czas po operacji należy do najtrudniejszych i bez specjalistycznej pomocy, może dojść do załamania samokontroli.
Wprowadzanie zmian w stylu życia i sposobie odżywiania wymaga dużej samodyscypliny i konsekwencji. Po okresie, gdy sięgałeś po jedzenie bez większego zastanowienia, może to stanowić dla ciebie spore wyzwanie. Psycholog pomoże ci właściwie odczytywać sygnały wysyłane przez twoje ciało, radzić sobie w trudnych sytuacjach i doskonalić nowe umiejętności związane ze zdrowym odżywianiem.
Choć wizja życia wolnego od problemów związanych z otyłością na początku leczenia wydaje się bardzo odległa, a droga nie należy do najłatwiejszych, to warto rozważyć poddanie się operacji zmniejszenia żołądka. Tym bardziej że nie musisz być zdany tylko na siebie, ale możesz liczyć na profesjonalne wsparcie medyczne, w tym pomoc psychologa i to na każdym etapie leczenia.