O odchudzaniu mówi się tak dużo, że czasami chyba aż za dużo. Reklamy, sklepy, kolorowe pisma i niestety rynek farmaceutyczny, karmią nas kolejnymi informacjami, jak szybko i efektywnie uporać się z nadwagą. Dlaczego zatem wciąż nie chudniemy, a co gorsza tyjemy? Co kryje się w naszym jadłospisie i podejmowanych działaniach, że ostatecznie nie jesteśmy w stanie schudnąć? To błędy żywieniowe, które powtarzamy każdego dnia. Przyglądamy się tym najpopularniejszym i sprawdzamy, które zasady są warte uwagi, a gdzie tak naprawdę tkwią marketingowe mity.
Warzywa i owoce na pokładzie
O zdrowotności, właściwościach i wartościach odżywczych warzyw oraz owoców, wiemy doskonale. Stawiając na dietę bądź zmianę swojego codziennego jadłospisu, zaczynamy od wprowadzenia dużych ilości warzyw i owoców. Z jednej strony to dobrze, bo dotąd nie zwracaliśmy uwagi akurat na tę grupę produktów. Niestety robimy to zwykle dość nieumiejętnie, bo stawiamy na nieograniczone ilości zarówno warzyw, jak i owoców. I co gorsza, dziwimy się, że nie ma efektów, a nasz żołądek zaczyna się buntować. W czym rzecz?
Przede wszystkim powinniśmy trzymać się zasady, by spożywać pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia, ale z przewagą tych pierwszych. Warzywa nie są kaloryczne i nie znajdujemy w nich cukrów, poza wyjątkami, jak chociażby marchewką. Inaczej jest z owocami. W tych niestety goszczą cukry proste. Sięgamy po kolejny owoc między posiłkami bądź zajadamy się słodkimi owocami na kolację, a waga ani drgnie. Jedzenie owoców w nadmiernej ilości kończy się dostarczeniem do organizmu zbyt dużych pokładów cukrów prostych, które nie sprzyjają szczupłej sylwetce.
Jest jeszcze jeden aspekt związany zarówno z warzywami, jak i owocami. Każdy produkt posiada inne właściwości czy wartości odżywcze. Trudno przekroczyć dawkę dziennego zapotrzebowania, chociażby na witaminy. Jeśli jednak bezkarnie pozwalamy sobie na warzywa i owoce, a do tego dokładamy kolejne suplementy z wysoką zawartością witamin, to nasz organizm może zacząć się zmagać z objawami hiperwitaminozy.
Nie możemy zapominać również o tym, że między innymi szpinak wykazuje wysoką zawartość szczawianów, które w nadmiarze nie sprzyjają pracy nerek. Warzywa i owoce w diecie – tak, ale w rozsądnych ilościach, podawane w postaci surowej, jak i w formie soków, która jest najlepiej przyswajalną dla organizmu.
Kolejna dieta na próbę
Różnego rodzaju diet odchudzających możemy znaleźć nawet kilkadziesiąt! Raz za razem sięgamy po kolejną z nadzieją, że przyspieszymy proces zrzucania zbędnych kilogramów. Niestety ponownie działamy na swoją niekorzyść. Tym bardziej, że zarzucamy dotychczasowy sposób żywienia z dnia na dzień i gwałtownie przechodzimy na wybraną dietę. Organizm nieprzygotowany do takich zmian zaczyna, kolokwialnie mówiąc – szwankować. Pojawiają się dolegliwości bólowe po stronie żołądka, nudności, a nawet wymioty. Co gorsza, wciąż jesteśmy głodni. Walczymy z bólami głowy, łamiącymi się paznokciami i wypadającymi włosami. A wszystko przez… dietę odchudzającą.
Nieumiejętne zastosowanie kolejnej propozycji diety redukcyjnej nie tylko, nie pozwala nam ostatecznie schudnąć. Kończy się niedoborami witamin, minerałów i innych ważnych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Intensywny wysiłek fizyczny
Ostatnia grupa błędów, jakie popełniamy najczęściej, to ponownie gwałtowne zmiany z dnia na dzień. Tym razem jednak nie związane z jedzeniem, ale z wysiłkiem fizycznym. Nowy rok i nowe postanowienia, czyli zapisujemy się na siłownię, kupujemy drogi sprzęt i najlepszą odzież sportową. Każdego dnia chcemy przebiegać coraz większą liczbę kilometrów bądź podnosić ciężary. Korzystamy ze wszystkich zajęć, jakie znalazły się w rozpisce siłowni czy klubu fitness. Nasz organizm jednak nie daje rady i po kilku takich wyprawach, ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa.
Najczęściej zapominamy o tym, że wysiłek fizyczny trzeba stopniować. Pomijamy również fakt, że odchudzanie to w zdecydowanej większości racjonalna i zdrowa dieta, a aktywność fizyczna jest dodatkiem, który pozwala nieco szybciej osiągnąć wymarzone efekty.
Niezdrowe mity
Na powyższe działania, których zwykle się podejmujemy, wpływają reklamy w mediach. Obietnice producentów suplementów, jak i nierzetelne źródła internetowe, pośród których znaleźć można całą gamę dietetycznych mitów.
Kluczem do sukcesu jest zdrowe podejście do diety i odchudzania. Na czym to polega? Nie na zmianach z dnia na dzień, ale stopniowej modyfikacji codziennego jadłospisu. Do tego aktywności fizycznej lecz umiarkowanej. Suplementacji, ale tylko wskazanej przez lekarza i tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Odchudzanie tak naprawdę zaczyna się w naszej głowie, a wiarę w szybkie efekty bez wyrzeczeń, zmian i wysiłku, powinniśmy wyrzucić do kosza.
Więcej informacji o odchudzaniu, żywieniu i nie tylko, znajdziemy pod adresem http://investmentareas.pl