Mięso dzika, sarny i jelenia cały czas jest skutecznie wypierane przez mięso zwierząt hodowlanych. Z braku zgłębienia tematu dziczyzny wiele ludzi stawia po prostu na cenę, a nie na wartości odżywcze. Mięso dzikich zwierząt ma niepowtarzalny smak i aromat, jest kruche i chude. Dziczyzna żywi się tylko tym, co znajdzie w lesie — ziołami, owocami, bukwią czy korzeniami. Taki jadłospis w połączeniu z nieograniczoną swobodą ruchu sprawia, że smak lasu przechodzi w każdy kawałek dzikiego mięsa. Bez względu na to, jak bardzo producenci mięsa zwierząt hodowlanych przekonują nas, że ich mięso jest BIO i EKO – nigdy nie będzie tak wartościowe, jak mięso z dzika, sarny czy jelenia.
Zdrowie płynące z dzikiego mięsa
Niezaprzeczalnie mięso dzikich zwierząt — sarny, jelenia czy dzika jest najzdrowszym mięsem dostępnym na rynku. Zwierzęta żyjące na wolności nigdy nie zaznały stresu płynącego z życia w klatce czy transportu w warunkach pozostawiających wiele do życzenia. Dzikie zwierzęta żyją zgodnie z naturą, karmią się tym, co od niej dostaną. Są wolne i spokojne, co przekłada się na jakość ich mięsa. Dziczyzna jest rewelacyjnym składnikiem diety osób cierpiących na choroby układu krążenia, np. nadciśnienie, miażdżyca czy zagrożenie zawałem serca. Spowodowane jest to niskim wskaźnikiem cholesterolu i niską kalorycznością. Dziczyzna zawiera mnóstwo witamin i minerałów, których na próżno szukać w drobiu czy wieprzowinie. Mięso z dzika jest też świetne dla osób na diecie odchudzającej i stanowi możliwość pysznego rozszerzenia swojego menu, bez ograniczania się do drobiu. Ponadto brak sztucznych hormonów i antybiotyków w dziczyźnie sprawia, że mięso z sarny, dzika i jelenia mogą spokojnie spożywać osoby z alergiami pokarmowymi. Warto też wspomnieć, że pod kątem sanitarnym również jest całkowicie bezpieczne. Przed oddaniem do sprzedaży mięso dzikich zwierząt przechodzi szereg badań, które wykluczają wszelkie choroby odzwierzęce. Kupując mięso z dzika, sarny czy jelenia w sprawdzonym punkcie nie trzeba obawiać się o jego przydatność do spożycia.
Cena dziczyzny — wygórowana czy nie?
Dla niektórych cena to główny wyznacznik, a dla innych jest nią jakość. A jakości dziczyzny nie da się porównać z jakością drobiu czy wieprzowiny. Kupując mięso wieprzowe czy drobiowe, kupujemy mięso z dodatkami hormonów, antybiotyków czy pasz GMO. Sam ten fakt powinien być argumentem przemawiającym za dzikiem. Kupując mięso z dzika, sarny czy jelenia mamy pewność, że kupujemy 100% mięsa. Bez sztucznych dodatków i nastrzykiwań, jedynie pełnowartościowe, kruche i aromatyczne mięso, ekologiczne i zdrowe. Reasumując — cena dziczyzny jest adekwatna do jej jakości. A ponadto oprócz właściwości zdrowotnych dziczyzna zaskakuje wybitnym smakiem. Mięso z dziczyzny, które kupujemy w sklepie lub w rodzinnej firmie Leśniczówka, jest już skruszałe i gotowe do przyrządzenia z niego całej masy przepysznych potraw. Jeśli jednak nie jest się fanem gotowania, warto skorzystać z gotowych już produktów Leśniczówki przyrządzanych według starych rodzinnych receptur. Odpowiednio dobrane zioła i przyprawy podkreślają smak naszych produktów z dziczyzny, jednocześnie nie maskując jej prawdziwego charakteru.