Robienie puszystych naleśników jest naprawdę łatwe. Wystarczy dowiedzieć się zawczasu, jakich błędów nie popełnić podczas wyrabiania ciasta i smażenia! Nie ma nic gorszego niż spędzenie kilkunastu minut w kuchni tylko po to, żeby przekonać się, że przyrządzone placki są gumowate i niesmaczne. Jak uniknąć tego rozczarowania?
Idealne ciasto naleśnikowe – jak je wykonać?
Lekkie i puszyste naleśniki, które swoją konsystencją przypominają wręcz ptasie mleczko? Zrobienie ich nie wymaga kupna dodatkowych składników, bo sekret tkwi w czym innym: w sposobie przygotowania.
Aby zyskać pewność, że wyjdą idealne, trzeba zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
- jakość stosowanych produktów;
- odpowiednie przesianie mąki (to pomoże spulchnić proszek i zwiększyć odczucia lekkości posiłku);
- dokładne wymieszanie ciasta za pomocą miksera (ciasto nagrzeje się na patelni równomiernie dopiero wtedy, gdy nie będzie w nim żadnych grudek);
- jakość patelni;
- brak pośpiechu smażącego.
Do tego trzeba, oczywiście, wybrać dobry przepis, który będzie pochodził z internetu lub książki kucharskiej.
Ciekawostką kulinarną z pewnością jest to, że ciasto naleśnikowe można zmodyfikować poprzez dodanie… budyniu! Nada on ciekawej faktury plackom, a jednocześnie zmieni ich smak, jeżeli użyty zostanie, np. karmelowy lub czekoladowy. To sposób szczególnie polecany dla lubiących kulinarne przygody.
Dlaczego niektóre naleśniki nie wychodzą?
Robienie naleśników jest proste pod warunkiem, że jest się cierpliwym. Niestety, można zrobić źle już wiele kroków podczas samego wsypywania mąki do miski. Aby placki wyszły idealne, idealnie musi przebiec także cały proces przygotowawczy!
Wiele osób nie przesiewa mąki, co powoduje, że jej cząsteczki są zbite – to przekłada się, oczywiście, na fakturę ciasta. To z kolei może być również źle wymieszane, co doprowadzi do powstania nieprzyjemnych grudek. To dwa najczęstsze problemy, które powstają z pośpiechu oraz braku urządzenia mieszającego, bo ręcznie trudno całkowicie wygładzić powstałą masę.
Kolejnym problemem jest sam palnik oraz patelnia. Kuchenka elektryczna ma to do siebie, że utrzymuje stałą temperaturę w sposób oszczędny: pole grzewcze włącza się na kilka sekund, po to, żeby potem się wyłączyć – co powtarza się cyklicznie. Działa to niekorzystnie podczas smażenia naleśników, które trzyma się na patelni jedynie kilka lub kilkanaście sekund. Sama patelnia musi posiadać powłokę teflonową, bo inaczej masa będzie przywierać.
Składniki potrzebne do zrobienia lekkich i puszystych naleśników
Do wykonania naleśników potrzebne będą:
- mąka;
- jaja;
- woda gazowana;
- olej roślinny;
- mleko;
- sól;
- cukier waniliowy lub migdałowy.
Dodać można też ewentualnie budyń i roztopione masło (naleśniki będą wtedy zdecydowanie słodsze).
Sposób wykonania – praktyczne porady
Najważniejsze jest zachowanie staranności przez cały czas oraz dodanie do ciasta wody gazowanej! Zawarte w niej bąbelki CO2 pomogą zmienić jego fakturę na lżejszą oraz puszystą.
Takie naleśniki można jeść na słodko, jak i na słono, a ich złoty kolor zachęci do siebie nawet niejadków!