O diecie ketogenicznej mówi się ostatnio bardzo dużo. Wiele osób decyduje się na nią, bo chce pozbyć się nadmiaru kilogramów, inni w ten sposób wspomagają treningi, a jeszcze inni wybierają dość rygorystyczny jadłospis ze względów zdrowotnych. W dużym skrócie dieta ketogeniczna polega na zmniejszeniu ilości węglowodanów w jadłospisie przy jednoczesnym zwiększeniu ilości tłuszczów. Warto pamiętać, że przynajmniej na początkowym etapie mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości takie jak na przykład zmęczenie, ospałość, zaparcia.
- Dla kogo dieta?
- Stan ketozy
- Kiedy się sięga po dietę ketogeniczną?
Dla kogo dieta?
Dieta ketogeniczna jest bogata w tłuszcze i niskowęglowodanowa. Może dawać bardzo szybki efekt odchudzający i jest zalecana przy wielu chorobach takich jak na przykład cukrzyca lub padaczka lekoporna. Na co dzień w menu pojawiają się tłuste mięsa, ryby, masło, nabiał oraz tłuszcze roślinne oraz oczywiście białko. Z zasady dieta ketogeniczna powinna być stosowana pod kontrolą lekarza.
Stan ketozy
Dieta wysokotłuszczowa wprowadza organizm w stan ketozy. To właśnie on powoduje szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a w praktyce chudnięcie. Cały mechanizm polega na tym, że ilość ciał ketonowych przeważa ilość glukozy. Żeby ten stan osiągnąć, ilość tłuszczów w codziennym jadłospisie powinien wahać się w przedziale 75-90%. Pozostałą część powinny wypełnić białka i węglowodany. Ilość tłuszczów może zmniejszyć się do 70% przy założeniu, że 25% zajmą białka a 5% węglowodany. W samej diecie mogą pojawiać się warzywa i owoce o niskiej zawartości węglowodanów. Przede wszystkim będą to truskawki, grejpfruty, cukinia, kiszone ogórki, awokado, kalafior, brokuły. Natomiast należy zrezygnować całkowicie ze słodyczy i produktów zbożowych.
Kiedy się sięga po dietę ketogeniczną?
Dieta ketogenna zaliczana do odchudzających i leczniczych. Świetnie pobudza spalanie tkanki tłuszczowej i ma zastosowanie lecznicze. W tym drugim wypadku konieczne są konsultacje z lekarzem i dietetykiem, ponieważ jadłospis wymaga bardzo szczegółowego zbilansowania. Szczególnie początki diety mogą być trudne, ponieważ organizm nie zawsze dobrze reaguje na stan ketozy. Zmiana sposobu odżywiania jest dość drastyczna, a tym samym wywołuje niepożądane reakcje takie jak zaburzenia metaboliczne, ospałość czy zawroty głowy. Mijają one po kilku dniach a czasem tygodniach. Ta dieta wymaga jednak uwagi, ponieważ ten sposób żywienia negatywnie może wpływać na pracę wątroby i nerek. Może również generować niedobory witamin i minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego.