Nic tak nie relaksuje jak szklanka gorącej ziołowej herbaty w chłodny wieczór. Latem jednak, gdy słupki termometrów podskakują w górę, chętniej sięgamy po napoje mocno schłodzone, najchętniej z lodem i z cytryną, a parujące napary odstawiamy na dalszy plan. Liczymy na natychmiastowe orzeźwienie, ochłodę, a przy tym pyszny smak. I okazuje się, że odpowiednio przygotowane naturalne herbaty ziołowe potrafią spełnić te wymagania! Skutecznie ugaszą pragnienie, a jednocześnie dostarczą mnóstwa witamin i mikroelementów, będą więc doskonałą alternatywą dla oranżad, słodzonych soków i gazowanych napojów ze sklepów.
Ziołowa Ice Tea – zastępstwo dla czarnej herbaty?
Mrożoną herbatę najczęściej przygotowuje się z herbaty czarnej. Parzona metodą „cold brew”, a więc poprzez zalewanie liści lodowatą wodą ina kilka godzin, uwalnia pełnię swojego aromatu, pozbawiona jest charakterystycznej goryczki i przyjemnie orzeźwia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać własną, domową ice tea także z ziół.
Ziołowe mrożone herbaty są po pierwsze dobrym urozmaiceniem. Ale po drugie – być może ważniejsze – zioła mają różne dobroczynne właściwości, z których warto korzystać przez cały rok. Mogą wspierać układ trawienny, odpornościowy czy krwionośny, poprawiać pracę wątroby lub serca, działać przeciwbólowo czy uspokajająco, a latem trudno się zmusić do regularnego picia ich na gorąco. Ponadto w przeciwieństwie do herbaty czarnej nie zawierają kofeiny, sprawdzą się więc nawet tuż przed położeniem się do łóżka i jako napój dla dzieci. Mrożona herbata przygotowana z naturalnych składników powinna być nieodłącznym elementem diety opartej na zdrowym odżywianiu.
Mrożone herbaty naturalne z ziół – przepisy
Przejdźmy jednak do kluczowej kwestii – przepisów na pyszne, orzeźwiające napoje z ziół. Niektóre gatunki, takie jak np. mięta czy melisa, możemy przygotować metodą cold brew, wystarczy je zalać zimną wodą i wstawić do lodówki na noc, na całą dobę albo nawet na kilka dni, gdyż zioła będą wolniej się „zaparzać” w wodzie niż liściasta herbata. Dobrze jest co kilkanaście godzin po prostu upić mały łyczek, by sprawdzić, czy stopień intensywności już nam odpowiada. A jeśli się spieszymy, równie dobrze sprawdzi się tradycyjna metoda zalewania ziół wrzątkiem lub – mówiąc bardziej precyzyjnie – bardzo gorącą wodą zbliżoną do temperatury wrzenia. Optymalna temperatura parzenia dla większości ziołowych naparów to ok. 96 stopni, więc po zagotowaniu wody odczekajmy minutę, aż leciutko przestygnie. Zalejmy susz i pozostawmy pod przykryciem na 5-10 minut. Potem wystarczy napar porządnie ostudzić i schłodzić do temperatury lodówkowej. Tak przygotowane zioła możemy przekształcić w nietypowe i pyszne mrożone napoje.
Ice tea miętowo-truskawkowa
Doskonała na upały i do grilla. Mięta słynie ze swoich właściwości chłodzących, które zawdzięcza dużej zawartości mentolu (pobudzającego receptory zimna). Dzięki niemu usprawnia także pracę wątroby poprzez ograniczenie wydzielania żółci. Działa także przeciwbólowo, szczególnie na przewód pokarmowy, i poprawia trawienie, będzie więc świetnym dodatkiem do tłustych potraw.
Składniki:
- 0,5 l naparu z mięty
- 250 g truskawek
- garść świeżych liści mięty
- sok z 1/4 cytryny
- opcjonalnie: 2 łyżeczki cukru
- kostki lodu
Truskawki należy wrzucić na patelnię (wraz z cukrem, jeśli używamy) i chwilę przesmażyć na najmniejszym ogniu, aż do puszczenia soków. Całość przelewamy do mięty, doprawiamy sokiem z cytryny. Podajemy z lodem i listkami mięty do dekoracji.
Pomarańczowy czystek
Czystek wspiera układ immunologiczny jak żadne inne zioło, wykazuje też wysoką zawartość antyoksydantów, pomaga usunąć toksyny z organizmu i zadbać o kondycję skóry. Przy tym ma bardzo delikatny smak i aromat.
Składniki:
- 0,5 l naparu z czystka
- sok z dwóch pomarańczy
- 1/4 łyżeczki mielonego kardamonu
- plasterki pomarańczy i cytryny do dekoracji
- kostki lodu
Wystarczy wycisnąć sok z wyparzonych i umytych pomarańczy, wymieszać z czystkiem i kardamonem oraz udekorować lodem i plastrami świeżych owoców.
Mrożony skrzyp na włosy i paznokcie
Skrzyp skutecznie poprawia kondycję włosów. Dzięki niemu rosną szybciej i są lepiej odżywione, a więc mniej podatne na wypadanie. Pomaga także w walce z częstymi krwotokami z nosa, gdyż uszczelnia naczynia krwionośne.
- 0,5 l naparu ze skrzypu
- pół niedużego arbuza
- sok z połówki cytryny
- pół szklanki naparu z mięty
- kostki lodu
Arbuz miksujemy i odciskamy na gazie, uzyskany sok mieszamy z sokiem z cytryny, skrzypem i miętą. Podajemy z kostkami lodu. Możemy dosłodzić miodem lub cukrem.
Mrożone ziołowe herbaty to sposób na przemycenie do swojej diety ważnych mikroelementów, witamin i substancji odżywczych w przyjemny, smaczny i orzeźwiający sposób. Zaskoczą gości na rodzinnym spotkaniu, zasmakują wszystkim bez wyjątku i nikt nie zgadnie, z czego są zrobione.
Upały się skończyły, ale jak wrócą wypróbuję przepisy czym prędzej!
Super przydatny artykuł. Osobiście bardzo lubię owocowe herbatki od Malwy. W upalne dni takie jak dzisiaj robię z nich mrożoną herbatę dodają dużą ilość lodu. Super ochłoda. Super jest seria Sunny Garden. Polecam
Polecam herbaty ziołowe Malwy, Ziołowa Fantazja jest świetną mieszanką ziół!
DZIĘKUJĘ ZA PRZEPISY, KONIECZNIE MUSZĘ WYPRÓBOWAĆ, NIE WIEDZIAŁAM ŻE MOŻNA ZIMNĄ WODĄ ZALEWAĆ HERBATĘ I MIĘTĘ, OWOCE…SUPER