„Mleko” migdałowe tak jak inne napoje roślinne, zyskują w Polsce z roku na rok na popularności. Robiąc zakupy widzimy, że rośnie liczba marek oferujących nam tzw. “mleka roślinne”. Wiąże się to z faktem, że coraz więcej osób ze względów zdrowotnych poszukuje wśród sklepowych półek produktów bez laktozy i glutenu. Rośnie również liczba osób na diecie wegańskiej. Czynniki te sprawiają, że jako konsumenci coraz częściej sięgamy w sklepach właśnie po „mleka roślinne”. Tym, czym zdecydowanie powinniśmy kierować się przy zakupie napojów roślinnych jest ich skład. Zawsze warto uważnie czytać etykietę.
Wartości odżywcze oraz skład “mleka” roślinnego jest tym, czemu powinniśmy wnikliwie przyjrzeć się jeszcze przed zakupem. Najlepiej wybrać to „mleko” roślinne, które jest dodatkowo fortyfikowane – czyli wzbogacane o cenne dla zdrowia składniki, jak np. wapń. Niebagatelne znaczenie ma również brak dodatku cukru i procentowa ilość głównego składnika roślinnego, która wykorzystana została do produkcji. Równie ważna jest zawartość białka w 100 ml napoju. Oczywiście im więcej białka, tym lepiej. Warto porównać pod tym względem kilka produktów różnych marek.
Gdzie kupić mleko migdałowe? Jakie mleko roślinne będzie odpowiednie do kawy? Do czego wykorzystać mleko migdałowe? To częste pytania, jakie zadajemy sobie poszukując dla siebie najlepszego “mleka” roślinnego.
„Mleko” migdałowe – jak powstaje?
To pytanie jest tutaj kluczowe. Warto podkreślić, że „mleka” roślinne, to tak naprawdę napoje powstające najczęściej wyłącznie na bazie składników pochodzenia roślinnego i wody. Sprawa nazewnictwa z pewnością wymaga tutaj wyjaśnienia. Zdarzało się niekiedy, że klient sięgający w sklepie np. po tzw. “mleko” migdałowe, myślał że kupuje krowie mleko o smaku migdałowym. Czyli innymi słowy sądził, że do zwykłego mleka w procesie produkcji dodano aromat migdałowy, który nadał mleku krowiemu migdałowy zapach i smak.
Mleko roślinne ze zwykłym mlekiem łączy najczęściej barwa i niekiedy konsystencja oraz przeznaczenie, w jakim może zostać wykorzystane. Np. „mleko” migdałowe to napój powstający na bazie rozdrobnionych migdałów oraz wody. Migdały w procesie produkcji, zostają niekiedy odtłuszczone, by zmniejszyć finalną kaloryczność napoju.
„Mleko” migdałowe, a Unia Europejska
Kwestia nazewnictwa jest tutaj bardzo istotna. Dlatego całą sprawą zainteresowała się Unia Europejska. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że produkty wytwarzane ze składników pochodzenia roślinnego na terenie Unii Europejskiej nie mogą być sprzedawane pod nazwami sugerującymi pochodzenie zwierzęce. Czyli, aby nie wprowadzać w błąd klientów, nie wolno w sprzedaży produktów roślinnych posługiwać się nazwami takimi jak np. mleko, ser, śmietana.
Jak od wielu reguł, od tej również są wyjątki. Okazuje się, że dopuszczono do posługiwania się nazwami “mleko”, w przypadku m. in. napoju kokosowego czy napoju migdałowego. Nie można natomiast posługiwać się nazwą „mleko” w stosunku np. do napoju sojowego. Tak popularne niegdyś „mleko sojowe”, nie może być zatem aktualnie sprzedawane na terenie Unii Europejskiej pod tą nazwą.
„Mleko” migdałowe i zwykłe mleko – co je różni?
„Mleko” migdałowe to najchętniej wybierany napój spośród wszystkich, dostępnych napojów roślinnych. Co ważne, znane było już w średniowieczu i okazuje się, że już wtedy stanowiło zamiennik zwykłego mleka. Dostępne jednak było tylko dla nielicznych, co czyniło z niego produkt niezwykle luksusowy.
Czym różni się zwykłe mleko od napoju roślinnego? Postaramy się wytłumaczyć to na naszym przykładzie mleka migdałowego.
Jest kilka zasadniczych różnic między mlekiem krowim, a napojem migdałowym. Są nimi m.in.:
- smak i zapach,
- zawartość laktozy i innych składników pochodzenia zwierzęcego,
- właściwości odżywcze,
- wartości kaloryczne.
Dlaczego warto sięgać po „mleko” napój migdałowy?
Tym, co możemy ocenić już na wstępie jest smak i zapach. Wiadomo – jak zawsze w takich przypadkach jest to kwestia indywidualnych odczuć. Jednak nie da się nie zauważyć, że delikatny orzechowy smak i subtelny zapach “mleka” migdałowego dla szerokiego grona konsumentów czyni je bardziej atrakcyjnym od zwykłego mleka. Z tego względu, napój migdałowy jest częstym składnikiem różnego rodzaju potraw i dań – owsianek, zup, sosów. Bywa także zamiennikiem zwykłego mleka, dodawanym do kawy czy koktajli.
Kolejną kwestią jest zawartość laktozy, białka mleka krowiego, glutenu. Jako że napoje roślinne powstają na bazie składników roślinnych i wody, nie zawierają w ogóle laktozy, białka mleka krowiego, (najczęściej również glutenu). Są zatem bezpieczne i zalecane dla osób z nietolerancją laktozy, czy alergią na białka mleka krowiego lub gluten. Jeszcze raz podkreślamy jednak, że przy wyborze “mleka” roślinnego, należy uważnie czytać jego skład. Istnieją rodzaje napojów roślinnych – (np. napój owsiany), które mogą zawierać gluten.
Właściwości odżywcze to również indywidualna sprawa. Poszczególne rodzaje napojów roślinnych będa różnić się od siebie w tym zakresie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że napoje roślinne często są fortyfikowane, czyli wzbogacane dodatkowo o substancje cenne dla zdrowia. By wykazywały podobne wartości odżywcze co zwykłe mleko, wzbogacane są np. o białko, wapń, czy witaminę D. „Mleko” napój migdałowy, za sprawą migdałów bogate jest dodatkowo w witaminy E, A , B2, B12. Zawiera również składniki mineralne takie jak: wapń, fosfor, potas, sód.
Niebagatelne znaczenie mają również wartości kaloryczne napoju. Osoby sięgające po napoje roślinne wybierają je bowiem często również ze względu na niższą kaloryczność. Dla przykładu – w naszym mleku migdałowym zawartość kaloryczna to 37 kcal w 100 ml, podczas gdy 100 ml mleka krowiego zawiera około 60-70 kcal. “Mleko” napój migdałowy jest zatem nie tylko zdrowy, ale też niskokaloryczny. Sprawdzi się doskonale w dietach osób, które chcą zredukować swoją wagę.
Taki właśnie jest napój „mleko” migdałowy La Mandorle od Centrum Bio. To zdrowy produkt bez laktozy, glutenu i soi. Jest odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy czy uczuleniem na składniki pochodzenia zwierzęcego. “Mleko” migdałowe La Mandorle, produkowane jest z komponentów pochodzących z upraw ekologicznych, a do ich wytwarzania wybierane są jedynie migdały najlepszej jakości. Zawiera wiele cennych składników odżywczych: m. in. białko, błonnik, wapń, fosfor, potas i witaminy E, B2, B12.
Dziwne, ale nigdy nie piłam napoju roślinnego, przeczytałam z zaciekawieniem.