Mąka kukurydziana należy do rodzaju mąki niechlebowej i jest chętnie stosowana do zagęszczania potraw. Jasnożółta, o smaku kukurydzy, mąka kukurydziana jest powszechnie używana w produkcji bezglutenowej.
Kukurydza – przybysz z Ameryki Południowej
Kukurydzę do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb. Obecnie jest powszechnie znana i jedzona w formie ziaren z kolby, ziaren w puszce czy słoiku, pop cornu, płatków, kaszki, mąki, skrobi, a także oleju i syropu. Większość światowych plantacji kukurydzy zajmują odmiany genetycznie modyfikowane. Przy ich uprawie stosowane są intensywne zabiegi agrochemiczne – nawozy sztuczne i chemiczne opryski. Gwarancję, że jedzona kukurydza nie jest odmianą GMO dają produkty ekologiczne.
Jak rozpoznać mąkę kukurydzianą bio?
Mąkę wytworzoną z kukurydzy z upraw ekologicznych można rozpoznać po obecności na opakowaniu zielonego ekoliścia. To logo potwierdza, że oznaczone nim produkty zostały wytworzone zgodnie ze ścisłymi przepisami produkcji ekologicznej jednolitymi dla całej Unii Europejskiej. Tylko w przypadku posiadania przez producenta certyfikatu i odpowiedniego oznakowania produktów jest pewność, że powstały one zgodnie z zasadami produkcji ekologicznej będących pod odpowiednim nadzorem.
Zasady obowiązujące w uprawie ekologicznej kukurydzy
W ekologicznych uprawach kukurydzy:
- Zabronione jest stosowanie syntetycznych nawozów i pestycydów.
- Glebę nawozi się wyłącznie naturalnymi nawozami takimi jak: obornik, kompost i nawozy zielone.
- Nie wolno stosować nasion GMO.
Mąka kukurydziana bezglutenowa
Mąka kukurydziana o jasnożółtej barwie i łagodnym, kukurydzianym smaku, jest powszechnie wykorzystywana w produkcji bezglutenowej. Równie chętnie jest wykorzystywana sama skrobia kukurydziana – maizena – mająca doskonałe właściwości zagęszczające. Mąka kukurydziana bezglutenowa jest dobra do pieczenia chleba, ciastek, babeczek, biszkoptów i wafli. W kuchni jest stosowana do robienia naleśników, klusek, jako panierka i do podprawiania sosów.
Wartości odżywcze kukurydzy
Ekologiczną kukurydzę ceni się za dużą ilość witaminy B1, która jest ważna dla dobrego funkcjonowania komórek nerwowych. Kukurydza dostarcza również inne witaminy z grupy B, witaminę A oraz składniki mineralne i mikroelementy: potas, żelazo, magnez, selen i cynk. Ziarna kukurydza zawierają dużo błonnika i węglowodanów, co przekłada się na ich kaloryczność.
Mamałyga czy polenta
Mąka kukurydziana ze względu na swoje zagęszczające właściwości jest dodawana do wielu potraw. Z jej udziałem gotuje się na przykład budyń, ale ponieważ jej smak nie jest dominujący, może być dodawana do każdego dania. Najbardziej znane potrawy gotowane z mąki kukurydzianej to tortille i mamałyga oraz polenta. Uważa się , że polenta jest włoską odmianą mamałygi i czasami te określenia stosuje się zamiennie. Ta potrawa to przykład bardzo prostego, a pożywnego jedzenia – mąka kukurydziana ugotowana w wodzie albo mleku z dodatkiem masła i soli. Taką masę można dowolnie przyprawiać, a także gdy przestygnie, kroić na kawałki i grillować czy smażyć. Mąka kukurydziana świetnie łączy się z papryką słodką lub pikantną, czosnkiem, czarnuszką, rozmarynem i tymiankiem. Polenta smakuje z dodatkiem sera, różnych sosów i warzyw. Można też podać mamałygę na słodko – z miodem, orzechami i suszonymi owocami.
Przepis na eko polentę kukurydzianą
Na 4 porcje potrzebne są: 100 g mąki kukurydzianej, 2 szklanki bulionu warzywnego, eko kukurydza w słoiku, 100 ml mleka bio lub napoju roślinnego bio, do przyprawienia sól i słodka papryka.
Sposób wykonania:
- Bulion warzywny z rozprowadzoną w nim mąką kukurydzianą doprowadzić do wrzenia i odstawić, żeby całość napęczniała.
- Ziarna kukurydzy po odsączeniu dodać do polenty.
- Wlać powoli mleko cały czas mieszając i jeszcze raz podgrzać.
- Doprawić do smaku solą i papryką.