Komary stanowią nieodłączny element letnich dni, dając się we znaki w szczególności w okolicach lasów i wodnych zbiorników, stanowiąc utrapienie również w domowym zaciszu. Uciążliwość wysysających krew owadów można zminimalizować, stosując mnogie metody obrony, których zadaniem jest usypianie, odstraszanie, eksterminowanie oraz utrzymanie komarów z dala od powierzchni mieszkalnej.
Chemiczne środki odstraszające
Aerozole wykorzystywane do odstraszanie komarów często zawierają N,N-Dietylo-m-toluamid. Substancja wydziela nieprzyjemny dla komarów zapach, który skutecznie zniechęca owady do osiadania na wszelkiej powierzchni, która została nią pokryta. Skuteczność aerozoli zależy od stężenia związku chemicznego, rekomendowany jest wybór środków w których stężenie DEET wynosi minimum 20 proc. Środki przeciw komarom mogą mieć w składzie także inne substancje, np. ikarydynę.
Chemiczne środki owadobójcze
Alternatywą środków odstraszających są preparaty zabijające insekty. Do produkcji wykorzystuje się insektycydy, substancje z grupy pestycydów, które działają owadobójczo, przedostając się do organizmu komara układem oddechowym, pokarmowym lub przez ciało. Insektycydy wykazują szkodliwe działanie również dla ludzkiego zdrowia, co sprawia, że te środki stosowane są zazwyczaj w ostateczności.
Moskitiery
Siatki umieszczone w otworach okiennych i drzwiowych uniemożliwią komarom dostanie się do domu. Wybór wytrzymałej i szczelnej moskitiery zagwarantuje ochronę miejsca zamieszkania przez wiele letnich sezonów. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań, wyróżnia się szczególnie dwa typy:
- moskitiery siatkowe, będące rozwiązaniem budżetowym,
- moskitiery w sztywnych ramach, które wyższą cenę rekompensują większą skutecznością.
Elektrofumigatory
Te urządzenia, podobnie jak środki chemiczne, działają w dwojaki sposób. Pierwszy typ urządzeń emituje odstraszające komary ultradźwięki. Wykorzystanie elektrofumigatorów umożliwia również eksterminację komarów, ponieważ działanie drugiego typu urządzeń opiera się na emisji substancji owadobójczej. Elektroniczny środek ochrony podgrzewa płytkę, która została nasączoną szkodliwym dla komarów preparatem.
Olejki eteryczne
Określone olejki eteryczne przejawiają działanie podobne do środków odstraszających. Olejki powstałe m.in. z trawy cytrynowej, eukaliptusa, goździka, lawendy czy tymianku, należy odparować za pomocą kominka aromaterapeutycznego lub, dodając wody, przygotować z nich domowy aerozol. Olejki eteryczne możemy także znaleźć w wielu gotowych środkach na komary.
Rośliny
Niektóre gatunki roślin okazują się skutecznym narzędziem do walki z komarami. Parapetowa uprawa lawendy, bazylii, tymianku, mięty pieprzowej, mirtu pospolitego oraz kocimiętki zredukuje liczbę nieproszonych gości.
Terpentyna
Bezbarwna ciecz jest najczęściej kojarzona z rozpuszczalnikiem, natomiast jest to tylko jedno z zastosowań tej substancji. Terpentyna działa usypiająco na insekty, umożliwiając łatwe pozbycie się komarów z domu. Ciecz należy wlać do dowolnego pojemnika i zostawić w zamkniętym pomieszczeniu. Po kilkudziesięciu minutach można przystąpić do wywietrzenia pokoju ze szkodliwych dla zdrowia oparów i usunięcia owadów.
Witamina B
Odpowiednia suplementacja to kolejne rozwiązanie problemu z komarami. Zawartość witaminy B w organizmie spowoduje zmianę zapachu ciała na drażniący dla komarów. W przeciwieństwie do terpentyny czy środków chemicznych, to rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi, gdyż nadmiary witamy B są z łatwością usuwane z ludzkiego organizmu.
Niedługo, gdy nadejdą cieplejsze dni, to znowu niestety pojawią się komary. Bardzo ich nie lubię. Uważam, że są one bardzo uciążliwymi insektami. W dodatku mieszkam w pobliżu jeziora, gdzie jest ich latem cała masa! Cieszę się, że są pewne sposoby, aby się przed nimi uchronić. Moskitiery zamontowałam u siebie w oknach już dawno temu, ale z chęcią wykorzystam również inne porady z tego wpisu.