Dobre jedzenie i podróż. Te dwie przyjemności to połączenie idealne. Jak zaplanować kulinarną wyprawę po Europie, która zapadnie w pamięć na długo po powrocie?
Na czym polega kulinarne podróżowanie?
Kulinarna podróż to wyjazd z założeniem degustowania lokalnej oferty gastronomicznej. W tym przypadku jedzenie nie jest dopełnieniem zwiedzania, ale celem samym w sobie i główną motywacją do wyboru miejsca docelowego i rozplanowania organizacji wycieczki.
Dobór potraw i restauracji ma odzwierciedlać historię, kulturę i środowisko docelowego regionu. Daje uczestnikowi szereg doświadczeń powiązanych z historią, tradycją i miejscową kulturą, które wykraczają poza smak sam w sobie. Przez żołądek do serca.
Klucz to wybór kierunku. Miłośnicy dietetycznej kuchni bezglutenowej słabo odnajdą się we Włoszech, a osoby nie lubiące ryb i owoców morza z pewnością znajdą lepsze miejsca niż nadmorskie kurorty. Osoby lubiące obfite śniadania pokochają Turcję – tam rano serwuje się wiele porcyjek słonych i słodkich przysmaków, a sam posiłek potrafi trwać w nieskończoność. Zwolennicy dobrego wina powinni wybrać kraje takie jak Francja, Włochy, Hiszpania, Gruzja, czy Mołdawia.
Podczas tworzenia planu podróży można też wziąć pod uwagę odwiedzenie lokalnych rynków. W przypadku noclegu w wynajętym mieszkaniu lub studio, a nie typowym pokoju hotelowym, takie świeże produkty można też przygotować samodzielnie. Inna ciekawa warta uwagi opcja to lekcje gotowania dla przyjezdnych, dostępne w większości turystycznych miejsc.
Jak zorganizować kulinarną podróż?
Podróże kulinarne kojarzyć się mogą ze sporym wydatkiem. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba koniecznie odwiedzać restauracji z gwiazdkami Michellin i drogich winnic. Przemysł gastronomiczny jest elastyczny i przygotował szeroki zakres opcji dla wszystkich budżetów i gustów. Miejscowi przecież też nie jadają na co dzień w ekskluzywnych miejscach.
Co zabrać w taką podróż? Aby udokumentować przepyszne przysmaki warto spakować odpowiedni sprzęt elektroniczny – ciekawe zestawienie opublikował ExpressVPN jako technologiczny zestaw przetrwania. Dobry Internet będzie przydatny do znalezienia trasy do konkretnych miejsc. Lokale najlepiej wyszukać z wyprzedzeniem – na portalach dla turystów typu TripAdvisor lub blogach podróżniczych.
Jeśli restauracja serwuje lubiane potrawy i dodatkowo posiada dużo świetnych recenzji – to może być strzał w dziesiątkę. Również portale społecznościowe są dobrym miejscem do znalezienia informacji o restauracjach w danym miejscu. Zazwyczaj takie miejsca są nie tylko smaczne, ale też ładne i umożliwiają zrobienie pięknych pamiątkowych zdjęć. W końcu jemy oczami.
Na miejscu warto pytać. Kelnerzy to też ludzie i z pewnością chętnie podpowiedzą coś odpowiadającego preferencjom smakosza. Oczywiście można zdać się na żywioł, jednak dobrym pomysłem okazać się może przygotowanie listy lokali. Oznaczenie ich na mapie pomoże oszczędzić czas i zorganizować noclegi oraz zwiedzanie atrakcji tak, by wszystko było w pobliżu.
Super, chętnie wybrałabym się w taką podróż! 🙂