Ksylitol, znany również jako cukier brzozowy, coraz częściej stosowany jest jako zamiennik tradycyjnego cukru, szczególnie w diecie osób, które dbają o wygląd swojej sylwetki. Produkt ten charakteryzuje się nie tylko niższą zawartością kalorii w porównaniu do białego cukru, ale również niskim indeksem glikemicznym. Dlatego też, cukier brzozowy, obok innych naturalnych słodzików, m.in. erytrytolu, znajduje się często w jadłospisie osób zmagających się z problemem cukrzycy i insulinooporności.
Ksylitol – co to jest?
Ksylitol jest naturalną substancją, coraz częściej wykorzystywaną jako zamiennik białego cukru. Podobnie jak sorbitol oraz mannitol, zaliczany jest on do grupy alkoholi cukrowych, tzw. polioli. Oznacza to, że nie podnosi on gwałtownie poziomu cukru we krwi. Ksylitol swoim wyglądem i smakiem przypomina tradycyjny cukier.
Właściwości lecznicze i zdrowotne ksylitolu
Ksylitol znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Niniejszy składnik odpowiedzialny jest między innymi za zwiększenie przyswajalności wapnia. Wpływa to między innymi na poprawę gęstości kości, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy w przyszłości.
Dodatkowo, cukier brzozowy może przyczynić się do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, co bezpośrednio wpływa na zahamowanie rozwoju szkodliwych dla zdrowia drożdżaków i bakterii. Z tego powodu, ksylitol niejednokrotnie wprowadzany jest do diety osób zmagających się z problemem grzybicy oraz infekcji o podłożu bakteryjnym.
Cukier brzozowy sprawia, że szkodliwe bakterie w jamie ustnej nie mają pożywki, ksylolit nie podlega procesowi fermentacji, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie zębów.
Czy cukier brzozowy jest zdrowy?
Ze względu na fakt, iż w ciągu ostatnich kilku lat popularność ksylitolu zwiększa się, przeprowadzane są liczne badania naukowe nad jego wpływem na ludzki organizm. Na ich podstawie stwierdzono, iż cukier brzozowy nie wykazuje właściwości toksycznych.
Niemniej jednak, spożywanie go w nadmiernych ilościach może doprowadzić do gromadzenia się gazów w jelitach. Ponadto, nadmierna podaż ksylitolu może doprowadzić również do wywołania biegunki oraz bolesnych skurczów brzucha. Na szczęście, objawy te są krótkotrwałe. Należy jednak pamiętać, aby wprowadzając ksylitol do diety, zaczynać od spożywania jego małych dawek (około 1/2 łyżeczki), a z czasem zwiększać tę ilość.
Ksylitol – jak go używać?
Ksylitol można stosować wszędzie tam gdzie stosuje się cukier biały: do słodzenia kawy i herbaty, wszelkich słodkich wypieków i deserów, wyjątkiem jest ciasto drożdżowe ponieważ drożdże na nim nie wyrastają. Jest znakomity do przetworów owocowych. Znajdziemy go również w zdrowych słodyczach dla dzieci oraz w środkach do higieny jamy ustnej.