Zapewne próbowałeś przyrządzić pizzę w domowym piekarniku, prawdopodobnie zauważyłeś, że rezultaty znacznie różnią się od tych, które widzisz w swojej ulubionej pizzerii. Domowe pizze zazwyczaj wychodzą z pieca blade, ciastowate i mniej chrupkie. Dzieje się tak dlatego, że domowe piece osiągają maksymalnie około 250 stopni, w przeciwieństwie do piecy opalanych drewnem, które mogą osiągnąć 500 stopni.
Wysoka temperatura początkowa wypieku to klucz do sukcesu.
Aby uzyskać chrupką i aromatyczną skórkę oraz miękkie wnętrze musisz piec w bardzo wysokiej temperaturze początkowej i dokonać tego w jak najkrótszym czasie. W tradycyjnym piecu pizza stykając się z rozgrzanym do 400 stopni podłożu natychmiastowo się spieka od spodu, a wysoka temperatura samego pieca wypieka pizzę od góry. Jak dokonać tego w domowym piekarniku?
Tutaj z pomocą przychodzi kamień do pizzy. Kamienie do pizzy to prostokątne granitowe płyty, które pochłaniają ciepło, dzięki czemu wypiekają pizzę znacznie szybciej niż patelnia lub blacha. Z praktyką i odpowiednim kamieniem do pizzy, możesz wypiekać pizzę jak w prawdziwej pizzeri.
Jak działa kamień do pizzy
Kamień w domowym piekarniku można z łatwością nagrzać do temperatury 400 stopni. Zapewne zastanawiasz się, jak w piekarniku z maksymalną temperaturą nagrzać 250 stopni nagrzać kamień do tak wysokich temperatur. Dzieję się tak za sprawą naturalnych zdolności kamienia do pochłaniania ciepła z górnej grzałki piekarnika, która to osiąga temperatury w okolicach 600 stopni – moment w którym grzałka jest rozgrzana do czerwoności. Kamień umieszczony 5-7 cm od grzałki potrafi skumulować ogromną energię.
Jednak, by stała się magia musimy zsunąć pizzę na rozgrzany kamień. Doskonale do tego sprawdza się łopatka do pizzy. Dzięki wcześniejszemu nagrzaniu kamienia uzyskamy bardzo wysoką temperaturę początkową wypieku, prawie jak w profesjonalnym piecu do pizzy.
Kamień wypieka pizzę od spodu, przez co pizza będzie mieć dobrze zarumienioną, bąbelkową skórkę, która jest chrupiąca na zewnątrz i wilgotna w środku, a dzięki rozgrzanej grzałce ser oraz składniki na pizzy powinny być gotowe w czasie pozwalającym na zarumienienie placka.
Większość pracy jaką wykona kamień do pizzy to po prostu przekazanie ogromnej ilości ciepła z kamienia na spód pizzy.
Dlaczego warto wybrać kamień do pizzy?
- Zapewnia bardzo wysoką początkową temperaturę wypieku.
- Równomierne rozprowadza ciepło.
- Pizza nie przywiera do kamienia.
- Utrzymuje temperaturę w piekarniku.
Jak używać kamienia do pizzy?
Proponuję nie smarować kamienia masłem, olejem ani oliwą z oliwek. Smarowanie kamienia jakimkolwiek „smarowidłem” spowoduje opłakane skutki. Smarowidło zostało by całkowicie wchłonięte przez kamień co powodowało by nieprzyjemny zapach podczas pieczenia!
- Umieść suchy Kamień do pizzy w wyłączonym piekarniku możliwie najwyżej grzałek (górna część piekarnika elektrycznego).
- Ustaw temperaturę piekarnika na 250 °C. Nagrzewaj piekarnik (i kamień) około 40 minut. Kolejny krok to włączenie funkcji Grill w piekarniku na minimum 20 minut przed włożeniem Pizzy do rozgrzanego piekarnika.
- Umieść pizze na rozgrzanym kamieniu. Najlepiej użyć do tego łopatki lub papieru do pieczenia. W zależności od stopnia nagrzania kamienia trzymaj pizzę w piekarniku od 2 do 3 minut. Pizze wyciągnij z pieca za pomocą łopatki lub wyjmij pizzę z papierem ręcznie (pamiętaj o rękawiczkach!).
Czy naprawdę widać taką różnicę w pizzy?
Jeżeli przygotujesz odpowiednie ciasto do pizzy, na pewno zauważysz różnicę. Do przygotowania dwóch pizz wystarczy 0,4 g drożdży. Ciasto na dwie małe pizzę powstaje z następujących składników:
330 g mąki – Z marketowych mąk polecamy mąkę Divella, mąkę Szymanowska typ 480/650.
218 g zimnej wody (5-10°C)
0,4 g świeżych drożdży (rozpłaszczona kuleczka drożdży przypomina wielkością monetę 1 groszową)
8 g soli
Sposób przygotowania wraz z przepisem na sos do pizzy znajdziecie tutaj: Domowa pizza na kamieniu do pizzy
Nasza domowa pizza powinna spędzić w piekarniku jak najmniej czasu. Jeśli wygrzejmy kamień i zaczniemy wypiek z załączoną funkcją grill pizza będzie się piekła 2-3 minuty. Prawie jak w profesjonalnym piecu do pizzy. Warto jednak cały czas obserwować ciasto, ponieważ pizza bardzo szybko może się przypiec.
Podsumowując
Kamienie do pieczenia pizzy świetnie nadają się także do wypieku chleba, zwłaszcza podłużnych bochenków, takich jak bagietki, a także do przypiekania steków i warzyw. Nie ulega wątpliwości, że kamień do pizzy jest jednym z kluczowych elementów pozwalających przygotować doskonale chrupiącą pizzę. Kamień pozwala nie tylko na bardziej równomierne upieczenie pizzy, ale także na uzyskanie chrupiącego spodu.
Sam używam – przydaje się chociażby aby zapobiec ciągłemu syfowi. Po pieczeniu zmywarka i po temacie 🙂