Gastroenterolog (gastrolog) jest to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu pokarmowego, czyli: przełyku, żołądka, dróg żółciowych, jelit, śledziony, trzustki i wątroby. W dzisiejszych czasach z uwagi na nieprawidłowe odżywianie się, szybkie tempo życia i stres, stale wzrasta liczba osób korzystających z porad gastroenterologa. Gastrolog zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego jak: stany zapalne, infekcje, zmiany nowotworowe oraz choroby autoimmunologiczne i czynnościowe. Bada prawidłowy skład mikrobiomu (mikroflory) oraz jego wpływu na procesy zachodzące w organizmie człowieka takie jak otyłość, depresja i samopoczucie człowieka. Gastrolog pomaga osobom z problemami gastrycznymi, szczególnie chodzi tutaj o dolegliwości ze strony jelit oraz żołądka znacząco obniżającymi komfort życia pacjentów.
Jakimi chorobami zajmuje się gastroenterolog?
Gastroenterolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu pokarmowego. Najczęściej diagnozowane i leczone schorzenia gastrologiczne można powiązać z narządem, który zajmują.
- Choroby przełyku to najczęściej: choroba refluksowa, żylaki, grzybice, nowotwory łagodne i złośliwe.
- Choroby żołądka to najczęściej: choroba wrzodowa żołądka, żylaki lub nowotwory łagodne i złośliwe.
- Choroby dwunastnicy jak: choroba wrzodowa i przewlekłe zapalenie błony śluzowej dwunastnicy.
- Choroby jelita cienkiego jak nieswoiste zapalenia jelit, nowotwory łagodne i złośliwe jelita cienkiego.
- Choroby jelita grubego: nowotwory łagodne, złośliwe jelita, nieswoiste choroby zapalne jelit, zapalenia jelita grubego, choroba uchyłkowa i zapalenie uchyłków jelita grubego, zespół jelita drażliwego.
- Choroby wątroby i dróg żółciowych jak: żółtaczka mechaniczna, kamica przewodów żółciowych i kamica pęcherzyka żółciowego, nowotwory dróg żółciowych, wodobrzusze, żylaki przełyku, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, nowotwory łagodne i złośliwe wątroby i dróg żółciowych i inne.
- Choroby trzustki najczęściej to: ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, torbiele trzustki, nowotwory łagodne i złośliwe trzustki oraz autoimmunologiczne zapalenie trzustki.
Z jakimi objawami należy udać się do gastroenterologa?
Wszelkie niepokojące dolegliwości jak bóle żołądka, niegroźne z pozoru wzdęcia i inne dolegliwości w gastryczne mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Konsultacja gastrologiczna jest konieczna w przypadku odczuwania pieczenia w przełyku, refluksu, zgagi, bólu wątroby, występowania mdłości, zaparć lub biegunek, uczucia nadmiernego wypełnienia żołądka, częstego odbijania lub problemów z przełykaniem. Sygnałem alarmującym jest śluz lub krew pojawiająca się w stolcu oraz nagły, postępujący, niewyjaśniony spadek wagi ciała. Utrata apetytu i brak łaknienia u osób dorosłych może wynikać z infekcji lub z chorób układu pokarmowego. Początkowe objawy schorzeń gastrologicznych są często niesłusznie bagatelizowane, gdyż skutki mogą być dokuczliwe a nawet fatalne. Po zaobserwowaniu objawów należy koniecznie udać się do specjalisty gastroenterologa – na przykład przyjmującego w Centrum Medycznym należącym do Scanmed Group: https://scanmed.pl/specjalizacje/gastroenterolog/krakow