Jakie firanki wybrać na nietypowe okno?

Materiał zewnętrzny

Nietypowe okno to każde, które ma inne wymiary niż standardowe, czyli 1465×1435 lub 1165 x 1135 mm. Okna o wymiarach innych niż typowe sprzedawane są coraz częściej. Szacuje się nawet, że tylko 10% okien w nowym budownictwie ma standardowe rozmiary, dlatego coraz powszechniejsze jest zamawianie firan na metry.

Nietypowe okno – co to znaczy

Z punktu widzenia dekoratora wnętrz, nietypowe okno to niekoniecznie takie, które ma oryginalny, np. półokrągły kształt. Każde okno, które wymiarami odbiega od przyjętych standardów, uznaje się za nietypowe. Ma to znaczenie o tyle, że gotowe firany i zasłony szyte są właśnie z myślą o oknach produkowanych w standardowych rozmiarach.

Nietypowe okno może być kwadratowe, ale też przyjąć bardziej nieoczywisty kształt, okrągły, półokrągły lub praktycznie dowolny. Dziś producenci okien nie mają problemu ze stworzeniem profilu o konkretnym, aczkolwiek trudnym do zdefiniowania kształcie. Takie ozdobne okna widuje się całkiem często i one także noszą miano nietypowych.

Masz nietypowe okno w domu? To dla ciebie są firany na metry!

Szczęśliwi właściciele okien o standardowych rozmiarach nie muszą martwić się o to, gdzie i jak kupić firanki. Jeśli nie mają szczególnych wymagań dotyczących wzorów i kolorów, podoba im się to, co jest aktualnie modne, z powodzeniem mogą kupić firany gotowe, dostępne praktycznie w każdym sklepie z tekstyliami, dyskoncie czy markecie.

Trochę inaczej jest w przypadku kupowania firan na okna nietypowe. Tu najlepszym rozwiązaniem są tzw, firany na metry, czyli zamówienie firanki na konkretny wymiar. To opcja dostępna wszystkim, także tym, którzy mają w domu lub mieszkaniu okna typowe.

Firany metrażowe sprzedawane są w bardzo wielu wzorach i kolorach, dlatego cieszą się tak dużym powodzeniem. W ostatnim czasie klienci sklepów z tekstyliami często pytali o szare lub srebrne firanki. Równolegle królowały firany metrażowe pastelowe. Nieco rzadziej kupowano firany w ciemniejszych, mocno nasyconych barwach – zieleni, czerwieni, żółci, granacie, graficie, nawet czerni.

Oczywiście nie oznacza to, że białe firanki na metry odeszły do lamusa. Biel jest uniwersalna, pasuje do każdego rodzaju wnętrza i do każdej aranżacji. Można śmiało założyć, że nie wyjdzie z mody nigdy.

Najczęściej kupuje się firany metrażowe białe i kolorowe gładkie, ale nie jest to regułą. Dużym zainteresowaniem cieszą się też firany ażurowe i w drobny rzucik.

Jak wziąć miarę na firany na nietypowe okna?

Jeśli masz w domu okna o nietypowych wymiarach, przed złożeniem zamówienia w sklepie https://alena-firany.pl/firany-na-metry.html musisz wziąć miarę na firany i zasłony. I tu dochodzimy do najważniejszego – same wymiary okna to za mało, by zamówić dekoracyjne tekstylia, dlatego nie sugeruj się informacjami od producenta okien. Niezbędne będzie osobiste wzięcie miarki do ręki i dokonanie pomiarów.

Długość zasłon ustala się, mierząc odległość od środka drążka karnisza do podłogi. To ogólna wskazówka, która wymaga doprecyzowania – w zależności od sposobu upinania zasłon do podanej miary trzeba dodać lub odjąć około trzy centymetry. Dodajemy, gdy wieszamy firany na flexach lub przelotkach, odejmujemy, gdy wieszamy na żabkach lub agrafkach.

Szerokość firan metrażowych ustala się, mierząc szerokość okna razem z wnęką i dodając około 20 cm z każdej strony. Jeśli firana ma być marszczona, otrzymany wynik należy pomnożyć przez dwa, trzy lub cztery, w zależności od stopnia marszczenia.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze