Niezwykle ważnym elementem walki z nowotworem jest odpowiednia dieta. O tym, jak istotny jest to czynnik może świadczyć fakt, że – zdaniem części specjalistów – żywienie zaczyna mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia białaczki już na etapie życia płodowego. Jaką stosować dietę przy nowotworze złośliwym? Jaką dietę przy białaczce?
Jak się okazuje, spożywanie alkoholu, palenie papierosów – nie tylko przez matkę, ale też jej otoczenie, a także nadużywanie przez nią kolorowych gazowanych napojów typu cola, niedobory witaminy B12, kwasu foliowego i cynku mogą zwiększać ryzyko wystąpienia białaczki u dziecka w trakcie jego dorastania.
Zupełnie inaczej jest w przypadku gdy matka odżywia się owocami, warzywami i pełnowartościowym białkiem zaspokajając tym samym zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.
Jaką stosować dietę przy białaczce?
Dieta może mieć wpływ nie tylko na prawdopodobieństwo wystąpienia białaczki, ale także w momencie gdy choroba już wystąpiła, została zdiagnozowana, oraz w trakcie jej leczenia. Nie bez powodu coraz częściej mówi się więc o tym, że odpowiednia dieta stosowana w chorobie nowotworowej potrafi znacząco wypłynąć na leczenie i złagodzenie skutków ubocznych chemioterapii.
W przypadku białaczki dieta optymalna składa się z dużej ilości świeżych owoców i warzyw, chudych i niskoprzetworzonych mięs, ryb oraz produktów pełnoziarnistych, nasion, pestek, orzechów i olejów roślinnych.
Ponadto, w trakcie leczenia choroby nowotworowej zalecana jest dieta śródziemnomorska lub podobna do niej. Jest to dieta wysokokaloryczna, bogata w antyoksydanty, witaminy oraz składniki mineralne, które wspierają organizm walczący z chorobą. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego co można jeść, a czego unikać w trakcie choroby nowotworowej? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/stan-odzywienia-osob-z-chorobami-ukladu-krwiotworczego
Wśród produktów, których należy unikać są m.in. surowe mięso, żywność typu fast food, potrawy smażone, wędzone, przetworzona żywność, słodkie napoje, gotowe wyroby cukiernicze, produkty zawierające chemiczne konserwanty i te mogące być skażone grzybami lub pleśnią.
Istotny jest także sposób przetwarzania produktów. Najlepszą metodą jest gotowanie warzyw nietradycyjnie – w wodzie, ale na parze gdyż wtedy tracą one mniej witamin. Jeśli zaś konieczne jest smażenie – należy to robić na niedużej ilości tłuszczu. Tłuszcz bowiem w trakcie smażenia rozkłada się na substancje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla chorego. Całkowicie zakazane jest natomiast spożywanie produktów wędzonych, ponieważ w trakcie wędzenia przedostają się do nich szkodliwe substancje zawarte w dymie wędzarniczym.
Podczas chemioterapii nie należy też spożywać dań z surowymi jajami. Nabiał powinien być naturalny i pasteryzowany. Idealnie sprawdzają się także zupy krem z gotowanym, wysokiej jakości mięsem lub jajkiem. Należy także pić regularnie dużo wody i nie zastępować jej słodkimi napojami.