Nie od dziś wiadomo, że odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Właściwa dieta może także wspomagać leczenie niektórych chorób. Tak jest między innymi w przypadku Hashimoto – choroby gruczołu tarczycowego. Co i kiedy jeść w chorobie Hashimoto? Czego unikać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Hashimoto – co to za choroba?
Niedoczynność tarczycy (Hashimoto) to przewlekła i autoimmunologiczna choroba gruczołu tarczycowego. Jej główne objawy to między innymi: ogólne spowolnienie metabolizmu, ospałość, tycie, zaparcia, ciągłe uczucie zmęczenia i częste uczucie zimna. Leczenie Hashimoto polega głównie na przyjmowaniu brakujących w organizmie hormonów tarczycy. Oprócz farmakologii warto wspomóc się także właściwie dobraną dietą.
Regularne posiłki i aktywność fizyczna
Ze spowolnieniem metabolizmu można radzić sobie na dwa sposoby. Po pierwsze: regularne spożywanie posiłków (najlepiej 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny). We wprowadzeniu zdrowych nawyków pomoże oferta firm cateringowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: dieta pudełkowa menu dla chorych na Hashimoto. Po drugie: aktywność fizyczna co najmniej 3 razy w tygodniu. Nie chodzi tutaj o wysiłek siłowy, ale o jakikolwiek ruch. Możesz wybrać się na spacer, pojeździć na rowerze lub potańczyć zumbę.
Dieta w chorobie Hashimoto – co jeść?
Dieta wspomagająca leczenie Hashimoto to przede wszystkim posiłki pełne mikro i makroskładników. Jednym z podstawowych mikroskładników, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jest jod. Głównym źródłem jodu są owoce morza (algi, dorsz, krewetki, tuńczyk, łosoś, sardynki), niektóre owoce (między innymi żurawina i truskawki) oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, mleko, jogurty). Kolejnym ważnym mikroelementem jest selen. Znajdziesz go w chlebie pełnoziarnistym, nasionach słonecznika, grzybach, jajach, ostrygach i tuńczyku. Dużą rolę przy leczeniu Hashimoto odgrywa także witamina D. Bogate źródła witaminy D to między innymi: śledź, makrela, sardynki i jajka. W diecie dla osób z niedoczynnością tarczycy powinien znaleźć się także błonnik, wspomagający pracę układu pokarmowego.
Dieta w chorobie Hashimoto – czego unikać?
Chorzy na Hashimoto powinni unikać goitrogenów, czyli związków, które zmniejszają przyswajanie jodu z pożywienia. Takie związki znajdziesz między innymi w: kapuście, kalafiorze, brokułach, soi, rzodkiewce, szpinaku, batatach, gruszkach, truskawkach i brzoskwiniach. Jeśli martwisz się, że samodzielne przygotowanie odpowiedniej diety będzie kosztowne i czasochłonne, możesz skorzystać z oferty firm cateringowych. Duże, profesjonalne cateringi mają w swojej ofercie propozycje diet dla osób z chorobami i nietolerancjami pokarmowymi. Dieta pudełkowa menu do wyboru, konsultacje z dietetykami, indywidualne podejście – to wszystko czeka na Ciebie w ofercie dobrych firm cateringowych.
Ja z moim Hashimoto poproszę o dietę pudełkową.
Adres podam Ci na priv.
Sama nie będę stała nad garami. Mam nadzieję,że nie sprawi Ci to trudności.
Dziękuję! Z wyrazami szacunku 🙂 I.
hehehe nie ma problemu 🙂 no uśmiałem się do łez… a tak poważnie to gdzie ten adres.
No na priv, nie publicznie, bo się zlecą z pudełkami i dopiero się rozchoruję 🙂