Jak wybrać kosz na śmieci do segregacji?

Materiał zewnętrzny

Obecnie, kosz na śmieci do segregacji stanowi podstawowy i niezbędny element wyposażenia każdego domu. Warto przypomnieć, że segregowanie śmieci od kilku lat nie jest w naszym kraju sprawą indywidualną, a obowiązkiem wynikającym wprost z przepisów prawa! Czym kierować się w takim razie przy wyborze kosza na śmieci? Jak rozwiązać problem segregacji w niewielkich mieszkaniach? Na te oraz inne pytania odpowiemy już za chwilę!

Funkcjonalny, dobrze zaprojektowany kosz potrafi usprawnić i ułatwić proces domowej segregacji śmieci. To istotna i dobra wiadomość dla wszystkich, którzy do tej pory uważali, że porządkowanie wytworzonych odpadów jest czynnością czasochłonną i skomplikowaną. Wystarczy jednak tylko dobra organizacja, aby bez zbędnego wysiłku móc zrobić coś dobrego dla naszego środowiska! Jeśli nie wiemy, gdzie szukać takich pojemników, warto zajrzeć do asortymentu, jaki oferuje m.in. marka Brabantia.

Zasady segregacji śmieci

Zanim skupimy się na konkretnych rozwiązaniach ułatwiających segregowanie śmieci, szybko przypomnijmy, jakich zasad powinniśmy przestrzegać w tym zakresie.

Od 2017 r. w naszym kraju obowiązuje jednolity System Segregacji Odpadów. Odpady komunalne powinny być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej:

 1. Papier (pojemniki/worki niebieskie).
 2. Szkło (pojemniki/worki zielone).
 3. Metale i tworzywa sztuczne (pojemniki/worki żółte).
 4. Bioodpady (pojemniki/worki brązowe).
 5. Odpady zmieszane (pojemniki/worki czarne).

Kosz na śmieci do kuchni – wygodna segregacja odpadów w domu

Problem segregacji odpadów z podziałem na 5 osobnych pojemników nie dotyczy najczęściej właścicieli domów jednorodzinnych. Przeważnie dysponują oni wystarczającą ilością miejsca, czy to w kuchni, spiżarni, piwnicy, kotłowni lub garażu, aby móc w komfortowych warunkach rozdzielać poszczególne rodzaje śmieci. Segregowanie odpadów w domu może odbywać się przy wykorzystaniu:

 • Klasycznych koszy na śmieci w ułożeniu poziomym (obok siebie), takich jak Brabantia kosz do segregacji lub pionowym (jeden na drugim)
 • Stojaków, na których montuje się kolorowe worki na śmieci
 • Wiader do segregacji z pokrywą
 • Obrotowych koszy na śmieci
 • Koszy wielokomorowych

Kosz na śmieci do kuchni – jak segregować odpady w mieszkaniu?

Niewielkie mieszkania stwarzają pewne ograniczenia w zakresie wygodnego i higienicznego segregowania śmieci. W tym przypadku niezależnie od tego, ile odpadów produkujemy i ilu domowników zamieszkuje wybrane lokum, nie możemy z reguły pozwolić sobie na duże i pojemne kosze, a jedynie ich mniejsze i poręczniejsze odpowiedniki. W zupełności wystarczą nam jednak pojemniki o pojemności 5 – 15 l, które w swojej ofercie ma marka Brabantia.

Wybierając kosz na śmieci do kuchni, zastanówmy się, jakich odpadów produkujemy najwięcej. Oczywiście w kuchni będą to przede wszystkim bioodpady, czyli resztki żywności i odpady zmieszane. Warto przeznaczyć na nie oddzielny kosz lub komorę (w przypadku koszy wielokomorowych) bądź poręczny kompostownik.

Nie są to jednak jedyne rodzaje śmieci. Jeśli np. jeszcze nie wdrożyliśmy rozwiązań pomagających ograniczyć ilość zużywanego tworzywa sztucznego, w naszej kuchni nie powinno zabraknąć większego kosza na plastik i metale. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wtedy dwu- lub trzykomorowy pojemnik pod zlew na odpowiednio: odpady zmieszane oraz plastik i metale, oraz/lub szkło, np. Brabantia kosz na śmieci. Na bioodpady wystarczy nam niewielki kompostownik, natomiast papier możemy magazynować w zwykłym, większym pudle, dyskretnie ukrytym w praktycznie dowolnym pokoju.

Jeśli za szafkami w kuchni dysponujemy zakamuflowaną wnęką, warto umieścić tam jeden z zestawów koszy pionowych. Pamiętajmy także, że niektóre odpady mogą być składowane w innych pomieszczeniach, np. na balkonie.

Czym powinien charakteryzować się idealny kosz na śmieci do segregacji?

Podczas poszukiwań odpowiedniego do naszej kuchni kosza na śmieci, zwróćmy uwagę na jego:

 • Wymiary, pojemność – tutaj powinniśmy kierować się zarówno dostępną przestrzenią, jak i liczbą wszystkich domowników, która przekłada się na ilość produkowanych śmieci.
 • Materiałem wykonania – rekomendowane kosze to modele stalowe lub z tworzywa sztucznego, o gładkich i prostych ściankach. Są one łatwe w czyszczeniu, niepodatne na wilgoć, przesiąkanie zapachów ani namnażanie się bakterii.
 • Design – jeśli kosz nie będzie umieszczony pod zlewem, nie lekceważmy kwestii estetycznych! Znalezienie designerskiego pojemnika na odpady nie jest dziś na szczęście zadaniem trudnym.
 • Sposób otwierania – możemy wyróżnić tradycyjne kosze otwierane przy pomocy dłoni lub znacznie bardziej higieniczne mechanizmy pedałowe, niewymagające użycia rąk.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze