W sklepach czy kawiarniach wybór soków jest ogromny – między innymi soki tłoczone na zimno, z soku zagęszczonego, bez dodatku cukru, wzbogacone witaminami itd. Designerskie etykiety kuszą, ale nie one są wyznacznikiem dobrego soku – jak wybrać wartościowy napój?
Sok sokowi nierówny
O roli i wartości świeżych owoców oraz warzyw w naszej diecie nikogo nie trzeba przekonywać. Są źródłem cennych witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i błonnika. To dzięki nim organizm może zdrowo funkcjonować, powinny więc znaleźć się w naszej codziennej diecie. Dlatego właśnie warto do jadłospisu włączyć również soki. Szczególnie zimą, kiedy warzyw i owoców jest mało.
Dobrej jakości sok powinien być naturalny – bez dodatku cukru czy innych sztucznych składników. Jedynie taki produkt może zastąpić w naszej diecie porcję owoców. Najlepszym wyborem będą soki z krótką datą ważności – im bardziej świeży i naturalny sok, tym bardziej jest wartościowy i zawiera wiele cennych składników odżywczych i prozdrowotnych, tj. witamin, minerałów oraz błonnika. Można je przyrządzić samodzielnie lub kupić w różnych sklepach – polecane marki to m.in. Wycisk czy Marwit.
Soki wyciskane w domu
Najlepiej byłoby samodzielnie wyciskać codzienną porcję zdrowia w postaci soku – i od razu go wypić. Zawiera wszystko, co najcenniejsze – w lodówce nie powinien być przechowywany dłużej niż przez dobę. Dużą zaletą jest też możliwość przygotowania ich ze starannie, bo samodzielnie, dobranych składników. Niektóre marki zapewniają jednak duży wybór smaków – na przykład Wycisk czy Tłocznia Maurera.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pozwolą przygotować płynną przekąskę – klasyczne sokowirówki, ale też mniej lub bardziej profesjonalne wyciskarki wolnoobrotowe oraz blendery do smoothie. Dostępne są też w wielu kawiarniach czy cukierniach, gdzie można je zamówić i spożyć na miejscu.
Soki tłoczone na zimno
Nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego dobrym wyborem będą także soki niepasteryzowane, bezpośrednio tłoczone (tzw. NFC – nie z koncentratu). Są one gęste, pyszne, pożywne, naturalnie mętne, pełne smaku i składników odżywczych, pektyn oraz błonnika.
Mają krótki i prosty skład – nie zawierają dodatku cukru, konserwantów i sztucznych barwników. Można je kupić w wielu sklepach – popularne soki tłoczone na zimno to między innymi Wycisk, Marwit czy Urban Monkey. Technologia wysokiego ciśnienia w niskiej temperaturze – stosowana zamiast pasteryzacji – to pewność, że składniki zachowają dłużej swoje cenne wartości odżywcze.
Soki z koncentratu
Te soki zawierają niewiele błonnika, pektyn i antyoksydantów i mają znacznie niższą wartość odżywczą niż soki tłoczone na zimno. Sam koncentrat z kolei może być produkowany daleko od Polski, a klarowany za pomocą żelatyny lub innych dodatków. Różnica w smaku także jest od razu wyczuwalna.
Napój owocowy
Nie jest to sok – zawiera min. 20 proc. soku czy przecieru, wodę, cukier i kwas cytrynowy czy aromaty, a nawet barwniki. Orzeźwia, ale nie dostarcza witamin i nie zastąpi codziennej porcji owoców na drugie śniadanie.