Jak wybrać dobre do domu okna – na co zwrócić uwagę?

Materiał zewnętrzny
Spacious and well-kept garden and terrace at the back of detached house

Wybór okien do nowego domu, a także wymiana starych okien podczas remontu to nie lada zagwozdka, dla osób, które nie mają nic wspólnego z budownictwem. Łatwo ulec atrakcyjnej cenie, która zazwyczaj nie idzie w parze z jakością i niezawodnością, powodując szereg komplikacji: problemów z montażem, stratami ciepła czy kruchością systemów okiennych, a także całego oszklenia. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed nimi i jak wybrać okna do domu, tak, aby posłużyły nam przez wiele lat.

Solidność wykonania.

Częste zamykanie, korzystanie z uchyłu czy przeciąg może sprawić, że szybko będziemy musieli reklamować zamówione okna. Wykonane z lichych materiałów z użyciem niskiej jakości zawiasów, uszczelek okna będą słabo odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą przytrafić się podczas niekorzystnej pogody, przy próbie włamania czy podczas nieszczęśliwych zdarzeń takich jak zabawa z piłką. Warto stawiać na solidne, droższe okna wykonane z PCV z kilkoma poziomami uszczelniania, wysokiej jakości zgrzewem, tak, aby okleina profilów była trwała i odporna na działanie słońca czy wody.

Szczelność okien.

Przy zakupie, zbyt rzadko zapominamy o tym, że poprzez użycie nieszczelnych okien łatwo możemy tracić ciepło, co zwiększy nasze rachunki za ogrzewanie. Szczelność okien ma także znaczenie latem, kiedy to nie chcemy, aby ciepłe powietrze szybko przedostało się do wnętrza.

Akustyka.

Nawet jeśli w momencie zakupu nie mamy problemów z hałaśliwymi sąsiadami czy bliskością drogi szybkiego ruchu nie oznacza to, że ten stan błogiego spokoju za oknem będzie trwał wiecznie. Warto zadbać o to, aby nowe okna były dźwiękoszczelne, a więc przed zakupem sprawdzić wysokość współczynnika Rw. Im większa liczba, tym lepiej – dobra dźwiękoszczelność to ta, która przekracza 35 dB i takich okien warto szukać.

Bezpieczeństwo.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że duże okna, szczególnie te znajdujące się na parterze mogą kusić potencjalnych złodziei. Aby ustrzec się przed włamaniem, należy wybierać okna z antywłamaniowymi zaczepami na całym obwodzie okna. Nie bez znaczenia jest także sama szyba – ta hartowana lub laminowana znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Estetyka.

Choć trwałość i użyteczność ma duże znaczenie przy wyborze okien, nie możemy zapomnieć, że okna są wizytówką domu i uzupełnieniem stylu budynku, na jaki postawiliśmy. Nowoczesne, minimalistyczne domy świetnie prezentują się z dużymi przeszkleniami i ultra cienkimi ramami. Taki wygląd okien to jeszcze więcej światła i przestrzeni, która tworzy klimat nowoczesnego, jasnego wnętrza. Wysokiej jakości szyba nie ulega zmatowieniu, co ma znaczenie przy dużych przeszkleniach, które tworzą klimat domu.

Jak wybrać okna? Stolarka plastikowa czy drewniana?

To tylko kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze okien. Ważne już na samym początku określić, z jakiego materiału mają być wykonane. Choć plastik kojarzy nam się z taniością i bylejakością, nowoczesny materiał PCV to niezawodny wybór w przypadku stolarki okiennej. Okna z PCV łatwo wyczyścić, a ich niewątpliwą zaletą jest brak potrzeby impregnowania. Okna drewniane choć efektowne, nie są użyteczne i wymagają regularnej opieki. Nie bez znaczenia jest także cena – drewniane okna są znacznie droższe, szczególnie jeśli chcemy, aby były wykonane z bardziej szlachetnego drewna.

Kupując okna, warto kontaktować się z producentami, których główną profesją jest dany rodzaj okien – polecaną przez nas firmą jest polski producent okien PCV – Domel, którego ofertę znajdziecie na stronie internetowej – https://domel.pl/.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze