Jak uniknąć odwodnienia – 5 praktycznych sposobów

Materiał zewnętrzny

Prowadzimy życie w biegu, praca dom, zajęcia dodatkowe. W tym pędzie często zapominamy o potrzebach naszego organizmu. Jednym z podstawowych jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia. Nie tylko dotyczy to okresów treningów, czy wzmożonego wysiłku. Nasze ciało potrzebuje zwyczajnie odpowiedniej dawki wody każdego dnia. Jak sprawić, by ją zapewnić w odpowiedniej ilości, niekoniecznie nosząc stale butelkę z wodą przy sobie? Poznaj 5 praktycznych porad jak uniknąć odwodnienia:

1. Pij jak tylko poczujesz pragnienie

Mężczyźni powinni spożywać ok 2,5 l płynów dziennie, a kobiety ok 2 l. Przy wysiłku fizycznym to zapotrzebowanie jeszcze wzrasta. Warto słuchać swojego ciała i nauczyć się rozpoznawać sygnały jakie nam daje. Częstą oznaką niedoboru wody jest np. odczucie suchości ust lub jamy ustnej. Gdy poczujemy coś takiego, wyróbmy sobie nawyk sięgnięcia po coś do picia. Nie trzeba pic dużo na raz, wystarczy trochę, ale regularnie. Szczególnie powinniśmy o dostęp do płynów, zadbać w czasie upałów lub podczas przeziębienia.

2. Jedz owoce i warzywa

Owoce i warzywa to doskonałe źródło wody. Zazwyczaj zawierają jej dość duże ilości, przy okazji mamy dodatkową przekąskę pełną witamin i minerałów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk, przegryzienia jabłka czy gruszki między posiłkami. Kilka śliwek lub winogron też dostarczy nam sporą dawkę płynu.

3. Nawadniaj właściwie

Szczególnie podczas wysiłku fizycznego mamy zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Warto wtedy sięgnąć po napoje izotoniczne. Potrzebna nam jest wtedy nie tylko woda, ale i odpowiednia ilość soli. Niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, jest również glukoza. Izotoniki świetnie spełniają swoją funkcję w tym względzie i powodują łatwiejsze przyswajanie wody w naszym organizmie.

4. Przeproś się z płynnymi posiłkami

Ważnym elementem nawadniającym są zupy. Kiedyś jedliśmy ich dość dużo – obecnie przy mnogości dostępnych gotowych dań, mniej gotujemy sami. A jeśli już, to zazwyczaj jedno danie i staramy się, by było konkretne, a przez to suche. Zupy nie dość, że są zdrowe to jeszcze mogą być równie sycące i dodatkowa zaleta – dużo w nich wody.

5. Unikaj rzeczy, które Cię odwadniają

Wbrew pozorom, nie wszystkie płyny nawadniają nasz organizm. Niektóre mają działanie odwrotne. Kawa i herbata. szczególnie spożywana w dużych ilościach, wypłukuje magnez z organizmu i wręcz nas odwadnia. Dlatego właśnie w wielu krajach, do filiżanki mocnej czarnej, podawana jest również woda. Unikajmy również napoi słodzonych i energetyków. Są one nie dość, że pełne cukru, a przez to kalorii, to nie posiadają właściwie żadnych wartości odżywczych. Lepiej zastąpić je świeżo wyciśniętym sokiem owocowym lub herbatką ziołową.

Odwodnienie może prowadzić do wielu niepożądanych skutków ubocznych. Zachwianie gospodarki elektrolitowej, złe funkcjonowanie mózgu i układu krwionośnego, bóle głowy, przegrzanie organizmu, udar to tylko niewielki ułamek problemów jakie nam grożą. Pamiętajmy zatem o dbaniu w ten podstawowy sposób o nasz organizm i zapewnijmy mu wymaganą ilość płynów w ciągu dnia.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze