Jak przygotować świąteczny stół?

Materiał zewnętrzny

Aranżacja świątecznego stołu bożonarodzeniowego to zagadnienie zaprzątające głowy wielu z nas. Zupełnie nie bez powodu, ponieważ to właśnie wokół niego gromadzimy się tego dnia i to przy nim spędzamy długie godziny na radosnych, beztroskich rozmowach oraz smakowaniu wykwintnych potraw. Jak przygotować w takim razie piękne i jednocześnie praktyczne nakrycie stołu? Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Sprawdźmy, jak udekorować stół na nadchodzące święta!

--- Reklama ---

Świąteczny stół – wybór kolorystyki

Zanim wpadniemy w wir świątecznej gorączki, zastanówmy się, w jakiej kolorystyce chcielibyśmy utrzymać tegoroczne, świąteczne nakrycie stołu. Klasycznym, eleganckim, a przy tym ponadczasowym wyborem będzie z pewnością biel – biały obrus i biała porcelana. Barwami, które nieodłącznie kojarzą się nam z Bożym Narodzeniem, są również czerwień i złoto. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na białą bazę, z pewnością warto wzbogacić i uatrakcyjnić ją tymi wyrazistymi i eleganckimi kolorami. Z drugiej jednak strony, to właśnie czerwień i złoto mogą zdominować nasz świąteczny stół. W takim wariancie aranżacyjnym biel posłuży jako barwa „wyciszająca” i wprowadzająca harmonię.

Inspiracją do stworzenia nietuzinkowego świątecznego nakrycia będzie również butelkowa zieleń, granat, czy kobalt. Kolory, które mogą pojawić się na naszym stole w różnej ilości i w różnej postaci, np. ceramiki Bolesławiec.

Zastawa na świąteczny stół

Wyjątkowe okazje wymagają równie wyjątkowej, pięknej zastawy stołowej. Jest ona zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów świątecznego stołu, de facto determinującym jego charakter. Najlepiej sprawdzą się tutaj naczynia wykonane z eleganckiej, luksusowej porcelany oraz ceramiki. Wśród nich nie może zabraknąć talerzy płytkich i głębokich, wazy do zupy, sosjerki, a także półmisków i pater. Nie zapomnijmy ponadto o dzbankach na napoje wraz ze szklankami i kieliszkami. Na świątecznym stole przydadzą się również naczynia z podgrzewaczami.

Klasyczna biel

Jeśli marzymy o delikatnej, lekkiej i stylowej aranżacji świątecznego stołu, biała zastawa z porcelany będzie doskonałym wyborem. Wykorzystamy ją nie tylko w czasie świąt, ale i wielu innych uroczystości – urodzin, jubileuszy, czy romantycznych kolacji. Może mieć ona prosty, klasyczny design lub wyróżniać się bardziej dynamiczną bądź ozdobną formą. Szczególnie piękną, wytworną kompozycję pozwolą nam stworzyć naczynia z subtelnym, złotym obramowaniem.

Ręcznie malowana ceramika

Jeśli mamy ochotę nieco odejść od klasyki, naszą uwagę z pewnością przykuje ceramika bolesławiecka. Są to naczynia o tradycyjnym wyglądzie, który zawdzięczają oryginalnym zdobieniom i kolorystyce, zdominowanej przez kobalt, granat i błękit. Ręcznie malowane talerze Bolesławiec dostępne w wielu wariantach będą prezentować się doskonale na tle śnieżnobiałego obrusu. Tak wykonana zastawa bez wątpienia przykuje uwagę i na długo zapadnie w pamięci wszystkich zaproszonych gości. W ofercie polskiego producenta znajdziemy również miski i salaterki, patery, wazy, filiżanki, czy kubki Bolesławiec. Idealne zarówno na Boże Narodzenie, jak i święta Wielkanocne.

Dekoracje na świąteczny stół

Po wyborze kolorystyki, obrusa oraz świątecznej zastawy, przychodzi pora na finał, czyli… długo wyczekiwane dekoracje! Jakich ozdób nie powinno zabraknąć na wigilijnym stole?

Będą to przede wszystkim:

  • Serwetki z bożonarodzeniowym motywem,
  • Świeczki i świeczniki, lampiony lub ozdobne lampki,
  • Gałązki jodły, szyszki,
  • Suszone plasterki pomarańczy z goździkami,
  • Stroiki i bombki,
  • Maleńkie choinki przyprószone śniegiem,
  • Porcelanowe figurki aniołków, reniferów, czy św. Mikołaja.

Spośród powyższych propozycji wybierzmy jedną lub dwie, które posłużą za nasz motyw przewodni. Mogą być to m.in. pojedyncze gałązki jodły z szyszką, którymi udekorujemy każdy talerz. Zawsze pamiętajmy o zachowaniu umiaru i harmonii. Zbyt duża różnorodność w zakresie ozdób może bowiem stworzyć efekt odwrotny do zamierzonego. Trzymajmy się zatem jednego motywu – np. glamour, rustykalnego, czy tradycyjnego, a także określonej na samym początku kolorystyki.

Poleć ten wpis innym
Napisz komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze